Školy se chystají na dálkovou výuku, stát jim pomůže 146 miliony

  9:24
Zcela jiný rok čeká školy v Moravskoslezském kraji. Kromě běžné výuky budou muset řešit i hygienická opatření a v souvislosti s koronavirem se budou připravovat i na případnou dálkovou výuku. Tomu by měla napomoci jak školení učitelů, tak finanční podpora na nové technické vybavení.

Školní rok začal za méně přísných opatření než před prázdninami, školy se ale připravují i na horší scénář. | foto: Miloslav JančíkMAFRA

„Letošní rok bude úplně jiný než všechny předchozí. Uvidíme, jak bude probíhat, školy jsou dobře připravené, zkušenost už mají z druhého pololetí minulého školního roku. Výuka by měla začít ve všech školách v Moravskoslezském kraji, nemám informaci, že by kvůli koronaviru musela některá zahájení školního roku odložit,“ uvedl náměstek hejtmana pro školství Stanislav Folwarczny.

Školáků díky příznivému demografickému vývoji v kraji přibývá. Prvňáčků na základních školách je v součtu 11 600, což je zhruba stejně jako loni, z devátých tříd však odchází méně dětí, takže celkové počty rostou. Nejsilnější ročníky aktuálně míří na druhý stupeň.

„Výrazněji přibývá žáků navštěvujících střední školy. V novém školním roce by jich mělo být zhruba o tři stovky více než v tom minulém,“ doplnil náměstek hejtmana.

V krajské metropoli za poslední tři roky jen na základních školách přibylo více než šest set dětí. „Stoupající počet dětí ve školách je pro Ostravu dobrou zprávou,“ komentovala náměstkyně primátora Ostravy Andrea Hoffmannová.

Dodala, že město i kvůli tomu posiluje personální zázemí škol o kariérové poradce, asistenty pedagoga, školní psychology, sociální pedagogy a další odborné pracovníky.

Školy vyučování zahajují uprostřed pandemie koronaviru s novými povinnostmi a kvůli případnému přechodu na dálkový způsob výuky školí celé své pedagogické sbory v užívání aplikací pro hromadnou online komunikaci i ve využití digitálních učebnic a online výukových programů. Na lepší technické vybavení základním školám přispěje stát, v součtu pro celý kraj jde o 146 milionů korun, které školy dostanou do konce října. „Tyto peníze nejsou určené pro střední školy, a tak na elektroniku svým školám přispějeme z rozpočtu tři a půl milionu korun,“ upřesnil náměstek hejtmana Folwarczny. 

Mění se i organizace výuky a pohybu dětí. „Upravili jsme harmonogram výuky na prvním stupni tak, abychom dodrželi bezpečný pohyb dětí po jídelně v době obědů. Také jsme výrazně omezili přesuny žáků během přestávek, budou zůstávat převážně v kmenových třídách, aby se na chodbách navzájem nepotkávali,“ vysvětlil ředitel Masarykovy základní školy v Bohumíně Miroslav Rosík. Dodal, že se budou také častěji větrat třídy a namátkově měřit teplota při vstupu do školy.

Školská zařízení jsou také vybavená veškerými ochrannými pomůckami. Jen na středních školách jde o tisíce kusů materiálu. „Do 150 krajem zřizovaných škol jsme rozdělili 45 tisíc jednorázových roušek, 40 tisíc kusů rukavic, tisíc ochranných štítů a dva a půl tisíce litrů dezinfekce,“ vyčíslil Stanislav Folwarczny.