Autor: iSport.cz, ČTK, jon
5
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Turnajová jednička Karolína Plíšková vypadla na grandslamovém US Open už ve druhém kole. Česká tenistka nestačila na Caroline Garciaovou a s Francouzkou prohrála v New Yorku 1:6 a 6:7. Šestá nasazená Petra Kvitová po obratu v prvním setu vyhrála zápas s Ukrajinkou Katerynou Kozlovovou 7:6 a 6:2 a postoupila do třetího kola. Turnajová dvanáctka Markéta Vondroušová naopak prohrála hladce 1:6 a 2:6 s Běloruskou Aljaksandrou Sasnovičovou. Nasazená jednička Karolína Plíšková bude hrát třetí zápas na dvorci Louise Armstronga a její soupeřkou bude bývalá světová čtyřka Caroline Garciaová z Francie.

Na grandslamu Plíšková takhle brzy skončila naposledy před třemi lety, kdy nepřešla přes druhé kolo na londýnské trávě ve Wimbledonu.

Plíškovou soupeřka zaskočila. Bývalá světová čtyřka Garciaová byla agresivnější, přesnější, odvážnější a lépe returnovala. Za 23 minut Češka prohrávala 0:5, v první sadě získala jen game a na vítězné údery prohrála jasně 1:15.

I druhý set začala Plíšková ztrátou servisu. Nemohla se opřít o první podání, do jejího druhého servisu se Garciaová razantně opírala a bodovala. Po prohozu ve druhé hře druhého setu rozbila Plíšková raketu o zem a dostala varování.

Podařilo se jí trošku nažhavit. Začala lépe podávat a od stavu 3:4 a 0:15 získala deset míčů v řadě. Otočila na 5:4 a měla při podání Garciaové dva setboly, ale jeden return poslala do autu a při druhém zahrála soupeřka dobře.

V tie-breaku znovu dominovala aktivnější Garciaová. Plíšková od stavu 2:2 ztratila pět míčů v řadě. Při mečbolu chybovala z bekhendu. Garciaová dokázala porazit světovou jedničku poprvé v kariéře a na desátý pokus.

Nasazená jednička dohrála na US Open ve 2. kole naposledy před 12 lety. Srbka Ana Ivanovičová tehdy prohrála s jinou Francouzkou Julií Coinovou.

Česká tenistka Karolína Plíšková ěhem neúspěšného druhého kola na US Open

Rozjetá Kvitová vybojovala postup

Dvojnásobná wimbledonská vítězka Kvitová v prvním setu napáchala sedm dvojchyb, nedařilo se jí a v páté hře ztratila servis. Za stavu 4:5 při soupeřčině podání čelila setbolu, ale odvrátila ho a brejkem srovnala krok. Vyrovnaná sada dospěla do tie-breaku, v němž už Češka dominovala. Navzdory úvodní dvojchybě vyhrála 7:3. „První set byl těžký. Bojovala jsem se soupeřkou, ale také sama se sebou. Bylo tam hodně nervů,“ komentovala česká tenistka svůj výkon ve videokonferenci.

Vyhranou zkrácenou hrou se Kvitová uklidnila a zlomila odpor ukrajinské tenistky. Ve druhé sadě se zlepšila na podání, zpřesnila hru a povolila Kozlovové jen dvě hry. Celkem si svěřenkyně Jiřího Vaňka připsala 33 vítězných úderů. „Myslím, že ten druhý set byl fakt dobrý. Podávala jsem mnohem lépe a trefovala jsem údery čistě, nebylo tam tolik chyb,“ dodala Kvitová. V dalším zápase ji čeká vítězka duelu mezi Belgičankou Kirsten Flipkensovou a domácí Jessicou Pegulaovou.

Naopak finalistka loňského Roland Garros Vondroušová potvrdila, že se jí po koronavirové pauze nedaří. Aktuální světová devatenáctka před US Open prohrála v Palermu i v generálce v New Yorku v prvním kole. Tentokrát úvodní překážku zvládla, ale dnes už narazila. „Dneska to byl špatný den. Víceméně jsem se vykazila, ona toho ani moc hrát nemusela,“ řekla Vondroušová ve videokonferenci českým novinářům.

Proti Sasnovičové nevyužila ani jeden ze šesti brejkbolů, zatímco její soupeřka ze začátku druhé stovky žebříčku zužitkovala polovinu z osmi šancí. „Obecně jsem dneska kazila returny, nebylo to optimální. Když jsem tam ten míč potřebovala dostat, tak jsem ho tam nedostala,“ posteskla si. Nezopakuje tak osmifinále z roku 2018, kdy se na zdejších betonových kurtech představila naposledy.

O postup do třetího kola bude dnes před prázdnými tribunami areálu ve Flushing Meadows usilovat nejvýše nasazená Karolína Plíšková.

Tenisový grandslamový turnaj US Open v New Yorku (tvrdý povrch, dotace 53,4 milionu dolarů):

Tsitsipas (4-Řec.) - Cressy (USA) 7:6 (7:2), 6:3, 6:4,
Shapovalov (12-Kan.) - Kwon Sun-u (Korea) 6:7 (5:7), 6:4, 6:4, 6:2, Fritz (19-USA) - Simon (Fr.) 7:5, 6:3, 6:2,
Carreňo (20-Šp.) - Krueger (USA) 6:1, 6:2, 6:2,
Čorič (27-Chorv.) - Londero (Arg.) 7:5, 4:6, 6:7 (5:7), 6:2, 6:3,
Norrie (Brit.) - Coria (Arg.) 6:3, 6:4, 6:4,
Berankis (Lit.) - Johnson (USA) 7:5, 6:2, 1:6, 7:6 (7:1).