Aktivisté Greenpeace slezli z rypadla ve Vršanech, strávili na něm přes 48 hodin

Osm protiuhelných aktivistek a aktivistů opustilo více než po dvou dnech rypadlo v lomu ve Vršanech u Mostu, stroj obsadili ve středu brzy ráno. Nyní hovoří s policií, která je zřejmě odveze k výslechu. ČTK o tom dnes informoval mluvčí české odbočky Greenpeace Lukáš Hrábek.

Mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková ČTK ve 14:45 řekla, že policisté ověřili totožnost všech aktivistů, nebyl důvod omezit je na svobodě. Nyní budou řešit přestupkové jednání. Aktivisté se ho podle mluvčí mohli dopustit tím, že ve středu nereagovali na výzvu police, aby prostor opustili.

Aktivisté požadují mimo jiné rychlý konec těžby a spalování uhlí a přechod k obnovitelným zdrojům energie. Na rypadle strávili dvě noci.

Greenpeace activists who were ocuppying the coal excavator in Czech coal mine for last three days are safely on the ground. They spent 58 hours demanding the #EndOfCoal. It is time for us to #riseup and join the #ClimateCareUprising. pic.twitter.com/BShsxvm1bX

— Greenpeace ČR ?? (@GreenpeaceCzech) September 4, 2020

Policie demonstranty ve středu vyzvala, aby prostor opustili, na což nereagovali. Aktivisté jsou tak podle mluvčí podezřelí z přestupkového jednání.

Rypadlo je v technologické stávce, nebylo tedy třeba přerušit těžbu. "Teď ohledáme místo, spočítáme všechny škody, které nám vznikly tím, že jsme museli pozastavit opravy na stroji," řekla dnes ČTK Eva Maříková mluvčí těžební společnosti Sev.en Energy, které lom patří. Doplnila, že na závěry je zatím brzy.

Už loni v říjnu několik lidí z hnutí Against Coal na rypadle ve Vršanech takto protestovalo téměř tři dny. Vršanská uhelná na ně nedávno podala žalobu, uvedla ve středu v tiskové zprávě mluvčí těžební společnost. Ani tehdy nebylo třeba zastavovat těžbu, stroj byl také v plánované technologické odstávce.

Aktivisté Greenpeace v prohlášení mimo jiné požadují, aby do roku 2030 přestala výroba elektřiny z uhlí, do roku 2035 žádají kompletní "konec uhlí". Chtějí také zajištění sociálně ohleduplného a spravedlivého přechodu k obnovitelným zdrojům energie pro uhelné regiony a jejich obyvatele. Požadují, aby byly co nejdříve odstaveny uhelné elektrárny, které "jedou na vývoz - například Chvaletice a Počerady".

O budoucnosti těžby uhlí jedná takzvaná uhelná komise, která se naposledy sešla v červnu v areálu elektrárny Prunéřov na Chomutovsku. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) tehdy uvedl, že do konce letošního roku komise stanoví postup útlumu těžby. Komise se podle jejího člena Jana Rovenského (za Greenpeace) shodla, že hlavním kritériem při útlumu elektráren by měly být jejich emise skleníkových plynů na jednotku vyrobené energie.

Ekologičtí aktivisté budou za rychlý konec spalování uhlí demonstrovat také v sobotu, a to před elektrárnou Počerady na Lounsku.

Související

Ilustrační foto

Aktivisté na řadu hodin obsadili rypadlo v dole Bílina

Sedm aktivistů z České republiky, Polska a Německa dnes ráno obsadil rypadlo v hnědouhelném dole Bílina na Teplicku a opustili ho až odpoledne. Svým protestem vyjádřili vzdor plánům Severočeských dolů, které spadají pod skupinu ČEZ, na prodloužení těžby až do roku 2035, schválených Obvodním báňským úřadem. Greenpeace to uvedl na svém webu.

Více souvisejících

Greenpeace Ekologie Sev.en Energy most Těžba uhlí život

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Na Tachovsku zasahovala policie ve škole. Zadržela jednu osobu

Policie v úterý po poledni zasahovala v jedné ze škol na Tachovsku v Plzeňském kraji. Zadržela mladého muže, který měl vyhrožovat dvěma osobám. Další podrobnosti k případu se policie teprve chystá zveřejnit. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy