Vegas - Dallas 3:0Stav série 1:1Nosek po nádherné kombinaci pečetil výhru. Série je srovnaná

Edmonton/Praha

Hokejisté Vegas Golden Knights zvítězili ve druhém utkání finále Západní konference NHL nad Dallasem 3:0 a srovnali stav série na 1:1 na zápasy. Všechny góly padly ve druhé třetině duelu, výhru pečetil svým druhým gólem v letošním play off po kombinaci na jeden dotek Tomáš Nosek. Český útočník byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu. Nejvýše nasazený tým v Západní konferenci vstřelil všechny góly v rozmezí 25. až 35. minuty. Robin Lehner zastavil 24 střel a připsal si druhé čisté konto za sebou.

Český útočník Tomáš Nosek (č. 92) se raduje se spoluhráči z Vegas z gólu ve finále Západní konference NHL proti Dallasu.

Fotogalerie

Vegas v úvodním utkání nevyzrál na gólmana Dallasu Antona Chudobina a prohrál 0:1. Poprvé jej v sérii překonal na začátku druhé třetiny Paul Stastny, který zblízka usměrnil do branky hezkou přihrávku Maxe Paciorettyho. V přesilové hře zvýšil střelou z levého kruhu William Karlsson a úspěšný úsek završil Nosek. Výborně sehrané přečíslení tři na jednoho zakončil český útočník v pádu do odkryté branky.

Nosek udělal v zápase víc, než že vstřelil gól. Pardubický rodák vyhrál sedm z jedenácti vhazování a vede čtvrtou lajnu, jejíž hlavní přínos je ve fyzické hře. Po jeho boku nastupuje Chandler Stephenson a Ryan Reaves a společně v zápase nasbírali 21 srážek. Jeho útoku se přezdívá "mlýnek na maso" a trenér Peter DeBoer formaci nasazuje od Utkání hvězd na úvodní vhazování. V minulém zápase udělal výjimku i kvůli absenci Reavese, který si odpykával jednozápasovou suspendaci, a Vegas se do tempa dostali až v poslední třetině.

Nosek odehrál v letošním play off jen sedm zápasů, protože ve druhém utkání úvodního kola s Chicagem odstoupil ze zdravotních důvodů. Následně vynechal devět utkání, i když byl k dispozici už dříve. "Máme opravdu dobré hráče, musel jsem párkrát zůstat mimo sestavu. Zaměřoval jsem se na tvrdou práci v tréninku. Snažil jsem se, abych byl připraven, až přijde šance, a mohl na ledě odvést to nejlepší," vysvětlil Nosek. Do sestavy se vrátil na rozhodující sedmý zápas předchozí série s Vancouverem.

Ještě před Noskovou trefou skóroval v přesilové hře i Shea Theodore, po trenérské výzvě Dallasu byl ale gól odvolán. Rozhodčí odhalili kontakt Paciorettyho s Chudobinem, jehož od začátku třetí třetiny nahradil v brankovišti v NHL debutující Jake Oetinger. Na druhé straně Lehner, který v minulém utkání kryl záda Marcu-Andrému Fleurymu, nepustil opět gól. Nulu vychytal i v rozhodujícím sedmém zápase předchozí série s Vancouverem.

Dallas v sérii skóroval jen jednou, ve třetí minutě úvodního duelu. "Mají skvělý tým, v sérii jsou favoritem. Očekávali jsme, že dnes půjdou tvrdě za výhrou, a to se potvrdilo. Sami jsme si ale určitými akcemi podrazili nohy a nějaké góly jim darovali," uvedl útočník Dallasu Tyler Seguin. "Minule jsme hráli naplno od začátku do konce, dnes to bylo naopak. To dělá velký rozdíl," doplnil další forvard poražených Mattias Janmark.

Semifinále play off NHL - Západní konference, 2. zápas:
Vegas - Dallas 3:0 (0:0, 3:0, 0:0)
Branky: 25. Stastny, 29. W. Karlsson, 35. Nosek. Střely na branku: 32:24. Hráno v Edmontonu, bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Stastny, 2. Lehner, 3. Nosek (všichni Vegas). Stav série: 1:1.