QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

25.04.2024 11:29

V oblasti NP Šumava a NP Bavorský les jsou potvrzené dvě vlčí smečky

11.09.2020 11:35

Vlci, kteří zde byli kdysi vyhubeni, se od roku 2015 přirozeně vracejí do oblasti mezi Bavorskem a Čechami. Proces velmi pečlivě sledují zejména odborní pracovníci Správ národních parků Bavorský les a Šumava.

FOTO_Štěpán Rosenkranz (4)
FOTO_Štěpán Rosenkranz (6)FOTO_Štěpán Rosenkranz (1)FOTO_Štěpán Rosenkranz (2)FOTO_Štěpán Rosenkranz (3)FOTO_Štěpán Rosenkranz (4)FOTO_Štěpán Rosenkranz (5)4-vlčata-zachycena-koncem-cervencekojící-vlčice-zachycena-v-kvetnu2

Rozsáhlé monitorování oblasti nyní přineslo nová zjištění. Region dvou velkých přeshraničních chráněných území již nevyužívá jen jedna, ale dvě vlčí smečky. 

Jedna vlčí rodina využívá hlavně lesy mezi Finsterau a Srní,“ vysvětluje ředitel Národního parku Bavorský les Franz Leibl. „Druhá smečka je stále více vidět mezi přehradou Frauenau a Železnou Rudou,“ dodává jeho český protějšek Pavel Hubený. Po prokázání prvních mláďat v roce 2017 je založení druhé smečky dalším výrazným mezníkem v populačním vývoji těchto divokých zvířat. 

V oblasti Finsterau / Srní se zoologům podařilo zaznamenat kojící vlčici. "To znamená, že mléčné žlázy samice jsou plné, což je jasná známka potomstva," říká profesor Marco Heurich, koordinátor monitoringu vlků v NP Bavorský les. Jan Mokrý, jeho protějšek z Národního parku Šumava, může tento důkaz potvrdit: „Další fotopast v oblasti zaznamenala čtyři vlčata.

Pomocí stopování speciálně cvičeným psem a následnou stimulací vytím se podařilo prokázat přítomnost mláďat ve dvou vzdálených místech, což potvrdilo reprodukci a výskyt nejen původní, ale i další nové smečky. Na předchozí akustickou stimulaci vlci v obou oblastech jejich výskytu reagovali vytím, přičemž se dalo rozlišit, že v obou smečkách jsou přítomna i letošní mláďata,“ uzavírá Aleš Vorel.

Foto: Štěpán Rosenkranz, fotopast

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Kamiq flexi_03_24