Čas vítěze si v dnešní etapě připsalo 70 lidí. Z našich to byli Ryba, Fiala a Stohr ze Sparty, Bárta a Babor z Tufo-Pardus Prostějov, Pietrula z Dukly, Gruber v dresu Trenčína a Honsa z Topforex-Lapierre a jako obvykle i Dan Turek ze záložního týmu Israel Start-Up Nation. Turek, Gruber a Fiala patřili mezi čtveřici našich, kteří první tři etapy dokončili v čase vítěze. Fiala je po skončení etapáku klasifikován na 20. místě, Gruber dvě místa za ním, oba se ztrátou 30 vteřin.

Bohužel čtvrtý z těch, co vždy dokončili v první skupině, Karel Tyrpekl z Prostějova, se dnes při nájezdu do cílové Lodže přimotal do pádu, a z popředí celkového pořadí tím pádem vypadl. Obdobnou smůlu, ovšem včera, měl František Honsa, kterému by se také podařilo dojet vždy v první skupině nebýt defektu 5 km před cílem. Právě Honsa v poslední etapě přeskočil Tyrpekla v klasifikaci mladíků a se ztrátou 3:40 se umístil jako nejlepší z našich na 28. místě v této soutěži. Oba dva nejsou typy do hromadných dojezdů a určitě s jejich výkonem může panovat spokojenost.

Nejlépe umístěným a nejaktivnějším českým závodníkem byl Dan Turek.

A ještě jeden člen českých týmů ztratil v konečném účtování pouze oněch 30 sekund: Slovák Marek Gajdula z Topforex-Lapierre. Celkem se na start postavilo 12 Slováků, chyběla však Dukla Bánská Bystrica, a Gajdula byl nejlepší z nich. Druhým nejlepším Slovákem byl jeho týmový kolega Matěj Blaško, ovšem ten už se ztrátou téměř 12 minut.

Závod vyhrál Aniolkowski před Janiszewskim a Einhornem (Israel), každý z nich tady vyhrál po jedné etapě. O celkovém vítězi rozhodovaly bonifikační vteřiny, vždyť mezi prvním a čtyřicátým prvním byl rozdíl 30 vteřin.

Aniolkowskému se letos hodně daří. Při jeho tělesných parametrech 181 cm a 68 kg je výborný sprinter, který ale dokáže dobře přejet i středně těžké kopce. Letos odjel zatím 17 závodních dnů a z toho pouze ve dvou případech nebyl mezi prvními deseti. Z toho má osm pódiových umístění, z nichž tři jsou první místa. Všechny úspěchy ale získal na závodech nejnižší kategorie. Je ovšem aktuálním polským šampionem ze srpna tohoto roku.

Stanislaw Aniolkowski ve žlutém

Týmy ovládli mladíci z Lotto-Soudal U23, ovšem se stejným časem jako dalších osm týmů. Z českých skončila nejlépe Sparta na 12 místě o jedinou vteřinu před Prostějovem. Topforex byl 15. a Dukla Praha 17. z celkového počtu 23 týmů.

Dan Turek letos odzávodil už 32 dnů. Před koronavirem stihnul Kolumbiji a Turecko. Po restartu má největší počet kilometrů z Polska, kde absolvoval tři etapové závody a jeden jednorázový. Na Mazowsze díky vydařenému úniku dokončil celkově druhý za Michaelem Kukrlem z Elkov-Kasper. Na Baltyk-Karkonosze taktéž díky účasti v úniku v poslední nejtěžší etapě skončil pátý. A na právě skončené Solidarnosci dokončil devátý, když jeho hlavním úkolem bylo jako obvykle pomáhat lídrovi. Jezdil aktivně, posbíral i nějaké body na sprinterských i vrchařských prémiích, byl ve třetí etapě v nejnadějnějším úniku, a tím vším se významně podílel se na bilanci týmu, kterou je jedna vyhraná etapa, jedno druhé a jedno čtvrté místo v dalších etapách, celkově třetí Einhorna a páté místo v týmech, ve stejném čase jako nejúspěšnější mančaft. Dan dokončil jako druhý nejlepší z Israel Cycling Academy. Když si připomeneme jeho úspěšné vystoupení mj. na evropském šampionátu, pak je jasné, že Dan je spolehlivý závodník s výbornou výkonností a velmi dobrými výsledky. Patří mezi aktuální nejužší špičku českých závodníků.

Jak hodnotí výkony tří českých týmů jejich koučové?

Zdeněk Rubáš, Sparta Praha:

„Jeli jsme na celkové pořadí přes Fialu. V první etapě desátý, vždy dokončil v první skupině, celkově 20. s minimálním odstupem, kdy rozhodovaly bonifikace. Navíc dnes Ryba sedmý, takže docela spokojenost. Velká škoda, že včera nedojel únik do cíle. Byl v něm právě Ryba, skupina to byla dostatečně početná a velmi silná. Ale dva týmy neměly zájem jet, takže nakonec to nevyšlo.“

Jan Ryba ve včerejším nadějném úniku.

Michal Mráček, Tufo-Pardus Prostějov:

„Měli jsme tu velmi mladý tým. Tři jsou prvoročáci. Tak dlouhý etapák ještě nejeli. Takže jsme spíš zkoušeli, co se bude dít, jak to zvládnou. Babor tu byl ve třetí etapě 7. Dnes jsme opět zkoušeli připravit mu pozici, ale v konkurenci, která tu byla, to je pro mladé kluky hodně obtížné. Velká škoda dnešního pádu Karla Tyrpekla, protože by určitě opět dojel v hlavní skupině. Umístěním by to sice nebyla žádná hitparáda, ale patřil by mezi ty, kteří ztráceli jen kvůli bonifikacím. Dnešní dojezd byl hodně nebezpečný, už před Lodží byly hodně nekvalitní sinice, spousta defektů, prasklých ráfků, komplikace s výměnou. V samotném městě se jelo podél a přes tramvajové koleje, po pěší zóně, prostě náročné na přemýšlení a štěstí. Takže není to nějaká velká sláva, ale ani ne propadák. Hlavní přínos vidím v kvalitních závodních kilometrech a dalších zkušenostech pro naše mladé závodníky.“

Tufo-Pardus Prostějov přijelo s třemi prvoročáky. Nejlépe si z týmu vedl Karel Tyrpekl.

Petr Kaltofen, Topforex Lapierre:

„Pocity jsou rozporuplné. Lídrem měl být Jirka Petruš, ale v první etapě onemocněl. Vzali jsme sem dva prvoročáky, aktuálně nejlepší jsme nechali doma na mistrovskou časovku týmů, která se jede tento víkend. I tak jsme ale čekali víc, takže převažuje zklamání. Velmi dobře jel Honsa. Nebýt včera defektu 5 km před cílem, dojel by vždy v první skupině. Ale on není typ do hromadných závěrů, takže těžko by získával nějaké bonifikace, které o celkovém pořadí rozhodovaly. Gajdula na to, že je mezi třiadvacítkáři prvním rokem, jel také dobře, vždy v hlavní skupině, ztráta 30 vteřin na vítěze. Uvidíme, jak se mu povede v dalších závodech.“

U Topforexu převažuje zklamání. Petruš onemocněl. Velmi slušně si vedli Honsa a Gajdula.

A nakonec Daniel Turek:

"Moc pěkný závod, dobře zorganizovaný, na úrovni například Czech Tour. Cílem týmu bylo vyhrát etapu a umístit se celkově na pódiu, oboje se podařilo. Vyhraná etapa byla první pro Izrael v UCI závodech a to vyvolala nadšení hlavně u majitelů týmu. Já tady byl hlavně na práci. Třetí den jsem se ocitl v úniku silné skupiny, který vypadal hodně nadějně. Z téhle skupiny jsem ještě odjel ve čtyřech lidech, ale chybělo s námi Lotto, které mělo ve skupině za námi tři lidi, takže ti to zase sjeli. Nakonec se situace vyvinula tak, že více týmu přestalo mít zájem jet, naopak CCC, které vepředu nebylo, si vzalo na pomoc polský nároďák a sjelo se to. V poslední etapě jsem byl zase v úniku, důležité byly bonifikace, tak jsem prémii vyhrál a to mě nakonec posunulo na 9. místo v celkovém pořadí. Dojezd v Lodži byl hodně dramatický, tramvajové koleje, nekvalitní kostky, takže sprinterské vláčky se nekonaly a nám to nakonec dalo na 2. místo Ben Moshe, který byl záložní variantou pro Einhorna. Co se mě týče, jsem spokojený. I přesto, že jsem tu byl hlavně na práci, jsem skončil do desítky. Za tým jsme jel v Polsku tři závody a skončil 2., 5. a 9., což je myslím docela pěkné. Mám na rozdíl od jiných členů týmu i dvojnásobek závodních dnů, takže to byl nejspíš můj poslední závod sezóny."

A mistrovství světa? "Nikdo se mnou nemluvil. Je to věc reprezentačního trenéra. Já bych zájem měl."