Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nová továrna v Horní Suché začala vyrábět baterie českého vynálezce

Celý MS kraj |

Nová továrna na výrobu moderních akumulátorů podle patentu českého vynálezce Jana Procházky začala fungovat v areálu bývalého Dolu František v Horní Suché na Karvinsku. Proces výroby podléhá utajení. Autor patentu a investoři však považují nový akumulátor za průlom v energetice.

Baterie o různé kapacitě najdou uplatnění v domácnostech, ale především v průmyslu. Jde o stavebnicový systém, kdy si každý zákazník může sestavit bateriovou stanici o kapacitě, jakou přesně potřebuje.

Výrobce klade důraz zejména na bezpečnost baterií, jejich nehořlavost a také na snadnou ekologickou recyklaci.

Jan Procházka, vědec: “Ten rozdíl v naší technologií je výrobní. My používáme stejnou chemii jako všichni ostatní, ale vyrábíme ty baterie jinak. Takže místo skutečně kosmických technologií my jsme se vrátili k manufaktuře, takže dneska se nanáší všechno v tenkých vrstvách. Tam nesmíte mít vlastně hrbolek větší než 3 mikrony na té elektrodě. Si představte, že vlas má 70 mikronů. Takže jenom pro porovnání. A tohle to všechno jsme obešli a vlastně my lisujeme z těch aktivních materiálů tabletky bez pojiv. My nemusíme nic lepit na folie a to strašně zjednodušuje a zlevňuje ten výrobní proces. Takže já si myslím, že mi přicházíme prostě s tím, že lithiové baterie určitě ano, ty dokáží hodně, ale především máme na mysli teda levné baterie, které mají bezpečnostní parametry, které zase jim dává ta 3D konstrukce, takže vlastně tam máte nějaký kovový rám, ta elektroda je vlastně kovový rám a to je zároveň taky fantastický rozvod elektronů, zároveň fantasticky rozvod tepla, zároveň vám to dává mechanické vlastnosti, takže ta baterie má dejme tomu 1000 krát vyšší bezpečnost než to, co vidíte ostatní na trhu. A to my vnímáme jako velmi dobré a zároveň ta možnost rozebrat po skončení životnosti tu baterii a udělat z ní novou baterii a ještě na tom vydělat peníze, tak to taky nikdo jiný nemá. Protože my nemusíte ty baterie vlastně rozcupovat na konci. My je jenom rozebereme a zase si uděláme hromádku aktivního materiálu a hromádku kovu a pak se to všechno recykluje."

V Horní Suché sázejí na to, že budoucnost stojí na vysoké spotřebě elektrické energie a nutnosti ji někde uchovávat v dostatečné kapacitě.

Jan Procházka, vědec: “Stojíme na prahu revoluce a my přinášíme startovací lajnu pro energetiku. Když to vezmu, tak ukládání energie a její využívání a distribuce, tak já si myslím, že my jsme na začátku a tudy chceme růst.”
Radomír Prus, podnikatel: "Je to průmyslový region, je tady pracovní síla, dá se tady rozvíjet a mít vlastně ty kapacity do budoucna té kvalitní pracovní síly. A ten region to potřebuje. Takže dneska tady stojíme na bývalé šachtě František, která zanikla už kdysi dávno. A když před třemi lety se podíváte fotky, jak to tady vypadalo, když jsme klepali základní kámen a podíváte se na to dneska, tak je to opravdu někde úplně jinde. My jsme tady přinesl high-tech průmysl 4.0. Vidíte tady fontánu, vodotrysky. Je to opravdu ukázka, jak by ty fabriky měly do budoucna vypadat, ale tohle fabrikou nekončíme, ale spíše začínáme. Takže dneska máme dneska v zádech Evropskou unii, které se to strašně líbí a chce nás tom podporovat. Máme hodně nadnárodních partnerů, kteří za námi tady chtějí přijít. Máme tady dalších 300 tisíc metrů čtverečních na rozvoj, takže plánujeme tady stavět další továrny, a to nejen na baterie, ale elektrosoučástky, které baterky potřebují. Vyvíjíme vlastní elektromotory, kdy chceme postavit motorárnu. Stavíme elektrokamion pro Dakar s rodinou Lopraisových. S Němci stavíme elektroloď na solární systémy. Díky tomu si myslím, že díky těmto PR produktům vznikne odbytiště masové výroby a všechno může jít tady odsud. A ten region to potřebuje. 


Horní Suchá nabídla výborné podmínky pro stavbu továrny. V budoucnu by měl být provoz rozšířen o další výrobní kapacity.

Radomír Prus, podnikatel: “Celkem tady ve třech halách pracuje dneska 250 lidí, plus celkem na tom projektu pracovalo doteď zhruba asi tisíc lidí. Do budoucna takový můj odhad je, že by tady v té zóně mohl pracovat až 2000 lidí. Časem z toho tady možná vyrostou další továrny, v rámci nějakého joint venture, které tady zase přilákají další investice a pracovní místa. Takže cílem je, že tohle je takové srdce od kterého tady v tomto regionu vznikne obrovský high-tech průmysl, který by měl prakticky nahradit celé hornictví.”

Součástí výrobního areálu je nabíjecí stanice pro elektromobily. V současné době má jít o nejvýkonnější stanici na severu Moravy.

Nahlásit chybu


K tématu

V Horní Suché se konala tradiční květnová pouť

12. května 2023 9:44 | Horní Suchá | Bára Kelnerová

V Horní Suché se konala tradiční květnová pouť. Obec pro obyvatelé připravila opět bohatý program. Lidé si pouť užili i přes nepřízeň počasí.

Obyvatelé Horní Suché i připomněli 78. výročí osvobození obce

5. května 2023 11:05 | Horní Suchá | Bára Kelnerová

Obyvatelé Horní Suché si připomněli 78. výročí osvobození obce a uctili památku obětí druhé světové války. Pietní akt se tradičně odehrál v Parku hrdinů.

V knihovně v Horní Suché se konalo pasování na čtenáře

28. dubna 2023 12:03 | Horní Suchá | Bára Kelnerová

Knihovna v Horní Suché připravila pro prvňáčky slavnostní pasování na čtenáře. Za dětmi zavítala také spisovatelka Zuzana Pospíšilová.


V životických sadech mají kvůli počasí obavy o úrodu jablek

V roce 2018 sklidili v životických sadech rekordních 1 900 tun jablek. Letošní sklizeň může ohrozit počasí. Sady nyní nově vlastní město Havířov, které chce získat do vlastnictví pronajaté pozemky od zemědělského půdního fondu.

Ne nadarmo se zámku Nová Horka u Studénky přezdívá "malá Vídeň"

Včera 17:45 | Studénka | Andrea Holeszová | Kam vyrazit

Od příchodu říšského hraběcího rodu Vetter von der Lilie do lůna úrodné krajiny podél Odry se z původně malé tvrze stává významné aristokratické sídlo, centrum hudební i výtvarné kultury.

Nemocnice Karviná-Ráj připravila pro páry čekající potomka předporodní pokoj v porodnici

Nemocnice Karviná-Ráj investovala peníze do vybudování předporodního pokoje pro páry, které čekají na příchod svého potomka. Po celou dobu hospitalizace, v době porodu i po porodu, tak nemusí být partneři vůbec separováni.

Handicap centrum Škola života funguje ve Frýdku-Místku už 33 let

Handicap centrum Škola života letos oslaví své 33 narozeniny. Za tu dobu pomohlo už stovkám klientů s mentálním postižením. Stále s nimi pracuje a adaptuje je do společnosti. Od příštího roku se stacionář transformuje na centrum denních služeb.

Originální dresy opavských basketbalistů se vydražily za více než 108 tisíc. Peníze pomůžou charitě

Charitativní dražba originálních červených dresů opavských basketbalistů s logem Opava 800 vynesla více než 108 tisíc korun. Dražilo se na Aukru a peníze pomohou mobilnímu hospici Pokojný přístav Charity Opava.

Mistrovství ČR dětí a mládeže ve fitness sportu proběhlo v Bruntále

Včera 15:05 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Po březnovém Mistrovství ČR v boxu přivítal Bruntál další prestižní podnik. Česká asociace naturální kulturistiky a fitness uspořádala pro kategorie dětí a mládeže do 18 let Mistrovství ČR ve fitness sportu. Fitness v poslední době pochází velkým rozvojem a stává se stále oblíbenějším.

Frýdek-Místek zve školy i veřejnost na Den Země ve znamení Světa zvířat

Sady Bedřicha Smetany v Místku se promění na „Svět zvířat“. Stane se tak v rámci oslav Dne Země. Letošní ročník proběhne v pátek 26. dubna. Dopoledne hlavně pro školy a odpoledne pro veřejnost. Připraven bude tradičně bohatý program zvířecích, ekologických a vzdělávacích aktivit.

Vize tělocvičny Tyršovy školy už má reálné obrysy, stát by mohla do čtyř let

Absenci kvalitní tělocvičny se základní škola na Tyršově ulici snaží řešit asi dvacet let. Nyní rada města její požadavek posvětila, schválila studii nového školního sportoviště, to by mohlo stát do čtyř let.

Komisařka vyhodila žáka od zkoušky v autoškole, když jí neřekl druhý způsob měření dezénu

Včera 9:03 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Krajský soud v Ostravě se z rozhodnutí Nejvyššího správního soudu bude muset znovu zabývat případem, ve kterém jde o to, zda komisařka ve Frýdku-Místku měla právo vyhodit žáka od závěrečné zkoušky v autoškole jen proto, že jí po první správné odpovědi neřekl další alternativní způsob ověření hloubky dezénu pneumatiky.

Bleší trh lidé vítali, zbavili se oblečení i gramodesek. Jiní si je spokojení odnesli domů

Obliba bleších trhů mezi nakupujícím i prodejci roste. V Novém Jičíně se původně jednodenní akce konaná v uzavřeném prostoru rozšířila na dva dny, a uskutečnila se na Masarykově náměstí.

Lidé mohou policistům pomoci při objasnění úmrtí 50letého muže v Ostravě

Včera 16:04 | Celý MS kraj | Libor Běčák

S výzvou na veřejnost se obrátili ostravští policisté, kteří objasňují okolnosti úmrtí 50letého muže ve Vítkovicích.

V Bruntále otevřeli nové prostory pro pečovatelskou službu v adaptované vile

Bruntál adaptoval nové prostory pro pečovatelskou službu ve vilovém objektu v Domově pro seniory. Bývalá lékařská vila na zahradě domu po odchodu odborného lékaře zůstala bez využití. Plánované propojení s domovem pro seniory by bylo velmi nákladné. Domov proto nabídl prostory městu.

Správa silnic MSK používá nová služební vozidla na elektropohon

Správa silnic Moravskoslezského kraje udělala další krok ke snížení uhlíkové stopy. Do svého vozového parku získala pět nových elektromobilů. Jde o jednu z největších krajských organizací.

Nová cargolinka z mošnovského letiště do kazašské Almaty

Ostravské letiště rozšiřuje svou cargo dopravu zavedením nové pravidelné linky do kazašské Almaty. Od dubna ji provozuje společnost EGT Express s letadlem Boeing B767 1x týdně.

Mezi Antošovicemi a Šilheřovicemi bouralo auto do stromu, řidič zemřel

21. dubna 2024 16:20 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli odpoledne na silnici z Ostravy-Antošovic na Šilheřovice. Auto tam nabouralo do stromu a při nehodě zemřel řidič ročníku 1991.

Sníh zaměstnal i hasiče v Moravskoslezském kraji

21. dubna 2024 8:59 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

21. duben 2024 a na některých místech Moravskoslezského kraje se do rána objevil nový sníh. Ten je mokrý a těžký a proto se pod ním lámou stromy. Hasiči tak vyjížděli k jejich odstraňování, především ze silnic.

Nová továrna v Horní Suché začala vyrábět baterie českého vynálezce
Vydáno 18. září 2020 12:00, Celý MS kraj, Bára Kelnerová
Nová továrna na výrobu moderních akumulátorů podle patentu českého vynálezce Jana Procházky začala fungovat v areálu bývalého Dolu František v Horní Suché na Karvinsku. Proces výroby podléhá utajení. Autor patentu a investoři však považují nový akumulátor za průlom v energetice.

Baterie o různé kapacitě najdou uplatnění v domácnostech, ale především v průmyslu. Jde o stavebnicový systém, kdy si každý zákazník může sestavit bateriovou stanici o kapacitě, jakou přesně potřebuje.

Výrobce klade důraz zejména na bezpečnost baterií, jejich nehořlavost a také na snadnou ekologickou recyklaci.

Jan Procházka, vědec: “Ten rozdíl v naší technologií je výrobní. My používáme stejnou chemii jako všichni ostatní, ale vyrábíme ty baterie jinak. Takže místo skutečně kosmických technologií my jsme se vrátili k manufaktuře, takže dneska se nanáší všechno v tenkých vrstvách. Tam nesmíte mít vlastně hrbolek větší než 3 mikrony na té elektrodě. Si představte, že vlas má 70 mikronů. Takže jenom pro porovnání. A tohle to všechno jsme obešli a vlastně my lisujeme z těch aktivních materiálů tabletky bez pojiv. My nemusíme nic lepit na folie a to strašně zjednodušuje a zlevňuje ten výrobní proces. Takže já si myslím, že mi přicházíme prostě s tím, že lithiové baterie určitě ano, ty dokáží hodně, ale především máme na mysli teda levné baterie, které mají bezpečnostní parametry, které zase jim dává ta 3D konstrukce, takže vlastně tam máte nějaký kovový rám, ta elektroda je vlastně kovový rám a to je zároveň taky fantastický rozvod elektronů, zároveň fantasticky rozvod tepla, zároveň vám to dává mechanické vlastnosti, takže ta baterie má dejme tomu 1000 krát vyšší bezpečnost než to, co vidíte ostatní na trhu. A to my vnímáme jako velmi dobré a zároveň ta možnost rozebrat po skončení životnosti tu baterii a udělat z ní novou baterii a ještě na tom vydělat peníze, tak to taky nikdo jiný nemá. Protože my nemusíte ty baterie vlastně rozcupovat na konci. My je jenom rozebereme a zase si uděláme hromádku aktivního materiálu a hromádku kovu a pak se to všechno recykluje."

V Horní Suché sázejí na to, že budoucnost stojí na vysoké spotřebě elektrické energie a nutnosti ji někde uchovávat v dostatečné kapacitě.

Jan Procházka, vědec: “Stojíme na prahu revoluce a my přinášíme startovací lajnu pro energetiku. Když to vezmu, tak ukládání energie a její využívání a distribuce, tak já si myslím, že my jsme na začátku a tudy chceme růst.”
Radomír Prus, podnikatel: "Je to průmyslový region, je tady pracovní síla, dá se tady rozvíjet a mít vlastně ty kapacity do budoucna té kvalitní pracovní síly. A ten region to potřebuje. Takže dneska tady stojíme na bývalé šachtě František, která zanikla už kdysi dávno. A když před třemi lety se podíváte fotky, jak to tady vypadalo, když jsme klepali základní kámen a podíváte se na to dneska, tak je to opravdu někde úplně jinde. My jsme tady přinesl high-tech průmysl 4.0. Vidíte tady fontánu, vodotrysky. Je to opravdu ukázka, jak by ty fabriky měly do budoucna vypadat, ale tohle fabrikou nekončíme, ale spíše začínáme. Takže dneska máme dneska v zádech Evropskou unii, které se to strašně líbí a chce nás tom podporovat. Máme hodně nadnárodních partnerů, kteří za námi tady chtějí přijít. Máme tady dalších 300 tisíc metrů čtverečních na rozvoj, takže plánujeme tady stavět další továrny, a to nejen na baterie, ale elektrosoučástky, které baterky potřebují. Vyvíjíme vlastní elektromotory, kdy chceme postavit motorárnu. Stavíme elektrokamion pro Dakar s rodinou Lopraisových. S Němci stavíme elektroloď na solární systémy. Díky tomu si myslím, že díky těmto PR produktům vznikne odbytiště masové výroby a všechno může jít tady odsud. A ten region to potřebuje. 


Horní Suchá nabídla výborné podmínky pro stavbu továrny. V budoucnu by měl být provoz rozšířen o další výrobní kapacity.

Radomír Prus, podnikatel: “Celkem tady ve třech halách pracuje dneska 250 lidí, plus celkem na tom projektu pracovalo doteď zhruba asi tisíc lidí. Do budoucna takový můj odhad je, že by tady v té zóně mohl pracovat až 2000 lidí. Časem z toho tady možná vyrostou další továrny, v rámci nějakého joint venture, které tady zase přilákají další investice a pracovní místa. Takže cílem je, že tohle je takové srdce od kterého tady v tomto regionu vznikne obrovský high-tech průmysl, který by měl prakticky nahradit celé hornictví.”

Součástí výrobního areálu je nabíjecí stanice pro elektromobily. V současné době má jít o nejvýkonnější stanici na severu Moravy.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000021940/nova-tovarna-v-horni-suche-zacala-vyrabet-baterie-ceskeho-vynalezce