Taktika pro tento den

Posledně jmenovaní byli totiž určeni na „černou“ práci v průběhu etapy. Cílem denní taktiky bylo, aby odjelo dva až pět lidí ze slabších týmů a naopak, aby bez Topforexu neodjel nikdo ze silných. Což se podařilo.

V etapě, která byla stále nahoru dolů a s třemi klasifikovanými kopci, se jelo na Řepu, který nastupoval v dresu nejlepšího mladíka (viz titulní foto), a s ním měli nejdéle zůstat Honsa s Boučkem. Byli to oni, kdo se nakonec měli poprat o co nejlepší umístění v etapě. Sice může trošku mrzet, že to ani tentokrát nevyšlo na bednu, ale jinak panuje v týmu velká spokojenost.

Hned na první sprinterské prémii na 17. km bral Jakub Ťoupalík 3. místo, ale cílem nebyly body. Na prémii vždy hrozí nebezpečí úniku, takže čárou prémie projel jako ten, kdo hlídá čelo závodu, aby neodjel nikdo nebezpečný.

Jakub Bouček a Jakub Ťoupalík

Petr Fiala v úniku dne

Na 28. km skutečně odjela trojice ze slabších týmů. Pro nás je zajímavé, že mezi nimi byl i Petr Fiala ze Sparty. Do úniku si dodatečně doskočil Korošec, velmi dobrý slovinský sprinter z týmu Lubljana. Prémie na 53. km byla skutečně jeho. Před Petrem Fialou, který si zopakoval druhé místo i z první prémie. A to se počítá. O 25 km dál se ale Korošec z úniku vytratil.

Trojici dovolil peloton ne víc jak něco přes minutu. Blížily se závěrečné kopce a s nimi i body na vrchařských prémiích, o které tu byl zájem.

Chystá se finále

Čelo pelotonu kontroloval především Voster ATS, který měl ve svém středu vedoucího muže závodu Brozynu. Chvíli jim vypomohli i Norové z Uno-X a ještě před posledními klasifikovanými kopci únik zlikvidovali.

Obě prémie vyhrál „veterán“ Rutkiewicz z Mazowsze, největšího soupeře měl v krajanovi a také už hodně zkušeném Paterském (Wibatech). Kopce peloton nadělily na vícero skupin, ale 15 km před cílem byla v čele zase dost početná skupina.

Piotr Brozyna, včera první, dnes druhý.

Do cílového kopce

Vše se tedy rozhodlo v závěrečném necelých 5 km dlouhém kopci, na jehož vrcholu byl cíl etapy. První atakoval včerejší vítěz a průběžný lídr Brozyna.  Měl ale smůlu, že v poslední fázi závodu, kdy na čele zůstalo jen pět lidí, si vezl i Aniolkowského (CCC Development), který letos jezdí ve famózní formě. Co je na něm „neuvěřitelného“, on skvěle sprintuje z velké skupiny a vyhrává i ve středně náročných kopcích. A to je prvním rokem mimo kategorii do 23 let.

Za druhým Brozynou dojel jeho týmový kolega a loňský vítěz závodu Stachowiak. Za tímto domácím triem skončil Vojta Řepa, poslední ve skupině pak byl Ukrajinec Budjak z Wibatechu.

Za první pěticí se ztrátou 13 vteřin přijela dvanáctka dalších, v níž byl na 8. místě klasifikován František Honsa a na 17. Jakub Bouček. Výborný výkon našich mladíků! V prvních dvou skupinách do 17. místa měly jen tři týmy po třech lidech: CCC, Voster a Topforex!

František Honsa

Určitě to zkusíme“

„Samozřejmě bychom byli rádi za stupně vítězů, ale jsme hodně spokojeni. A máme v úmyslu zabojovat o celkové pódium. Zítřejší etapa asi nebude nejpříhodnější, uvidíme podle vývoje závodu. Ale v neděli to rozhodně chceme zkusit,“ řekl pro RoadCycling.CZ trenér Petr Kaltofen.

Zítřejší etapa je také hodně zvlněná, ale cíl je po 30 km relativní rovině. Zato nedělní končí 10 km stoupáním s průměrem 7.5%.

A organizace, která ne vždy je v Polsku dokonalá? „Krásný závod, výborně zorganizované. Všechno funguje bezchybně a na vysoké úrovni!“ doplnil Petr Kaltofen

Vojta Řepa

P. S. Nejlepším Čechem mimo Topforex Lapierre byl v etapě Pavel Gruber na 27. místě. Sparta je stále 15. z 19 klasifikovaných týmů.