Tituly z klasiky pro Denisu Kosovou a Miloše Nykodýma

19.9.2020 Petr Klimpl

Mistrovství ČR na klasické trati uspořádal SK Brno Žabovřesky s centrem v Autokempu Na Kopci v katastru Bystřice nad Pernštejnem. Tituly v hlavních kategoriích vybojovali Denisa Kosová a Miloš Nykodým.

Šampionát byl pouze jednodenní, na rozdíl od let minulých se neběžela kvalifikace.

Závodníky čekala mapa s názvem Zubštejn v měřítku 1:15000, kterou mapovali Petr Mareček (hlavní kartograf) a Zdeněk Rajnošek (revize). Hodně kopcovité tratě postavil Jan Zháňal v členitém prostoru Hornosvratecké vrchoviny (nadmořská výška 375 až 716 m n. m.), kde absolutní převýšení bylo více než 300 m, kde byl smíšený les. Ve V a SZ části převažoval vzrostlý listnatý les s porosty buku a dubu. V JZ části byl dominantní jehličnatý les. V terénu bylo větší množství skalních útvarů, suťovisek a kamenných moří na příkrých svazích údolí. V lese se díky kůrovcové kalamitě dost těžilo, těsně před závodem udělali lesáci i novou velkou oplocenku... Trať mužů měla délku 13,1 km s převýšením 870 metrů a stavitel tratí tam postavil několik postupů s řadou variant. Další tratě už tak moc variantních postupů neměly. Běželo se za krásného teplého podzimního počasí, organizace klapala velmi dobře.

Na trati žen (8,1 km/460 m) vedla v první polovině (do 9. kontroly) Tereza Janošíková, na dlouhém postupu na 10. kontrolu nezvolila optimální variantu a to ji vyřadilo z medailových míst. Na první místo se posunula jasně nejlepším mezičasem Jana Knapová (LPU) a v čele vydržela do 12. kontroly. Další delší postup na 13. kontrolu jasně ovládla Denisa Kosová (PHK), dostala se do vedení a až do cíle už před sebe nikoho nepustila a vybojovala třetí titul na klasice za sebou. V cíli byl její náskok před Knapovou 42 sekund. Pro bronz si doběhla v závěru dost stahující Lenka Mechlová (SHK), která za vítěznou Kosovou zaostala o 1:04 min., Janošíková (SSU) obsadila se ztrátou necelých tří minut čtvrtou příčku, pátá skončila Adéla Indráková (ZBM) a šestá Anna Štičková (SSU), jejichž ztráta byla přes čtyři minuty. Až v závěru první desítky skončila další z favoritek, chybující Vendula Horčičková. Trať žen si mimo soutěž zaběhla jedna z největších hvězd světového OB Švýcarka Simona Aebersold a dosáhla o tři minuty lepší čas než naše nejlepší.

15. Čechová Tereza           KAM9852   OK Kamenice              78:48   + 9:43

V závodě mužů byly v cíli rozestupy větší. Do 15. kontroly vedl Vojtěch Král (SSU), dlouhý postup na 16. kontrolu vyzněl daleko lépe pro Miloše Nykodýma (ZBM) a brněnský závodník už před sebe nikoho nepustil. Když doběhl o interval před ním startujícího Pavla Kubáta (PHK), tak mu velmi rychle utekl. Svůj náskok stále zvyšoval a v cíli byl o 3:35 min. dříve než Král. Kubát vybojoval bronz (+4:41 min.). Výborně opět běžel mladý Tomáš Křivda (CHC), jeho ztráta na vítěze byla necelých sedm minut. Pátý Marek Minář (ZBM) a šestý Tomáš Kubelka (LPU) ztratili přes sedm minut. Miloš Nykodým v cíli: "Byl jsem docela dobře připravený na ty delší volby, tu první jsem asi úplně nezvládl, ale pak už jsem to měl připravený. Podařilo se mi držet strojové tempo, které jsem si nastavil. Teď mrzí, že mi loni vítěznou šňůru na klasikách přerušil Vojta."

H21 13.20 km, 870 m, 25 kontrol
  1. Nykodým Miloš            ZBM9005   SK Žabovřesky Brno       96:08
  2. Král Vojtěch             SSU8841   SK Severka Šumperk       99:43   + 3:35
  3. Kubát Pavel              PHK9101   OK 99 Hradec Králové    100:49   + 4:41
  4. Křivda Tomáš             CHC9901   K.O.B. Choceň           102:57   + 6:49
  5. Minář Marek              ZBM9444   SK Žabovřesky Brno      103:18   + 7:10
 15. Rauturier Maxime         SSU9400   SK Severka Šumperk      115:15   + 19:07

V juniorkách byl závod velmi dramatický, ve vedení se střídala trojice Klára Nechanická (TBM), Jana Peterová (LPU) a Barbora Matějková (TUR), v závěru měla nejvíce sil brněnská závodnice a vyhrála s náskokem 23 sekund před Peterovou, turnovská závodnice zůstala třetí s odstupem 1:17 min. Na trati juniorů jasně dominoval Martin Roudný (LPU), vedl po celou trať, nechyboval, svůj náskok stále navyšoval a v cíli za ním zaostal druhý Tomáš Janovský (PGP) o šest a půl minuty a třetí Ondřej Metelka (PHK) ještě o dvě minuty více.

V D18 souboj největších favoritek Markéty Mulíčkové (ABM) a Anny Karlové (JIL) rozhodl dlouhý postup na 4. kontrolu, kde ztratila jilemnická závodnice tři minuty a přestože v závěru hodně stahovala, tak to na zlatu pro Mulíčkovou nic nezměnilo, rozdíl v cíli byl 1:58 min. Třetí Jana Pekařová měla ztrátu přes pět minut. V H18 závod nerozběhl nejlépe největší favorit Jakub Chaloupský (PHK), na čtvrté kontrole už ztrácel skoro čtyři minuty, pak však předvedl skvělou stíhačku a v cíli slavil zlato, vyhrál o 44 sekund před Lukášem Richtrem (VPM) o 44 sekund, třetí Lukáš Vítebský (TJN) měl ztrátu 1:12 min. V mladších dorostenkách excelovala Michaela Metelková (PHK), běžela velmi vyrovnaně a v cíli se radovala z mistrovského titulu s náskokem téměř čtyř minut před Emou Černou (ROU), bronz vybojovala rychlým doběhem Michaela Srbová (SJI), ale její ztráta byla hodně velká skoro devět a půl minuty. V H16 se na trati ve vedení střídali Jiří Donda (ONO) a Filip Haas (LPU), v cíli byl dříve Jiří Donda a získal zlato, pardubický závodník měl ale navíc špatně jednu kontrolu a tak se ze stříbra radoval Tomáš Dohnálek (SHK) a z bronzu Martin Kabát (DKP), když jejich ztráta byla 2:20 min. resp. 2:27 min.