Dějiny svorky na papír, samoty nebo šroubováku. Malá historie podle Petera Englunda

2. říjen 2020

Trojice esejů švédského historika Petera Englunda z knih Dějiny ticha a jiné eseje a Krajiny minulosti. V podání Lukáše Hlavici poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Lukáš Hlavica
Připravila: Miloslava Slavíčková
Překlad: Miloslava Slavíčková
Režie: Vlado Rusko
Natočeno: v roce 2012

Peter Englund (*1957) je jednou z nejznámějších a nejvýraznějších kulturních osobností ve Švédsku. Je členem Švédské akademie, která každoročně oznamuje veřejnosti nového nositele Nobelovy ceny za literaturu. Je však především historikem, autorem velkého počtu vysoce oceňovaných historických prací.

Napsal také řadu esejí, v nichž se zabývá takzvanou „malou historií“, tedy dějinami všedního života obyčejných lidí, jejich prostředím, předměty denní potřeby – i proměnou mentality. Úvahy shrnul do knih Dějiny ticha a jiné eseje a Krajiny minulosti. Historické eseje. Tři texty v překladu Miloslavy Slavíčkové vybíráme pro vltavskou Dopolední četbu.

Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.