Praha: Český červený kříž spouští projekt „Pomáhám pečovat“

30.09.2020 9:37

Základem úspěšné funkce lůžkových zdravotnických zařízení je dostatek zdravotnického personálu. Existují však situace, kdy množství nemocných vyžadujících zdravotní péči může převýšit kapacitu zdravotnického systému danou jeho personálními možnostmi.

Praha: Český červený kříž spouští projekt „Pomáhám pečovat“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Praha, logo

Právě proto začal Český červený kříž (ČČK) společně s Všeobecnou fakultní nemocnicí (VFN) za podpory hlavního města zajišťovat kurzy pro dobrovolný pomocný personál, který se uplatní i v pobytových sociálních službách. Přihlásit se lidé mohou na www.pomahamepraze.cz.

Jednou ze situací, kdy může nastat nedostatek zdravotnického personálu, jsou například rozsáhlé epidemie infekčních nemocí. A právě nyní se nemocnice připravují na možnost většího nárůstu pacientů s COVID-19, kteří by potřebovali hospitalizaci. V obdobné situaci se nachází také například domovy pro seniory. Zvýšené nároky na profesionální zdravotnický personál lze podle ČČK za výjimečných okolností zvládnout doplněním jeho řad o poučené laiky, kteří v roli pomocného personálu umožní profesionálům věnovat se více nemocným nebo načerpat síly do další služby. Příprava takových kapacit, které pomohou zdravotníkům nebo personálu pobytových sociálních služeb, je právě jedním z tradičních úkolů Českého červeného kříže.

„Aktuálně je část nemocničních lůžek v Praze obsazena pacienty s COVID-19, kteří mají lehký průběh, ale jsou infekční. Jako hlavní město jsme již identifikovali záložní kapacity několika desítek zdravotních a sociálních lůžek, zároveň jednáme se státem, aby volná lůžka ve svých zařízeních našel také. Co nám každopádně schází, je pečující personál – a právě zde bychom velmi ocenili tyto Českým červeným křížem vyškolené pečovatele,“ říká Milena Johnová, radní hl. m. Prahy pro oblast zdravotnictví a sociální politiky.

Některá zdravotnická zařízení, která se připravují na hypotetickou možnost prudkého nárůstu počtu hospitalizovaných, indikovala Českému červenému kříži zájem o školení takového personálu.

„Navazujeme na naši jarní zkušenost, kdy se nám přihlásily desítky lidí, které prošly krátkým proškolením a následně začaly pracovat v zařízeních sociálních služeb. Nyní nabídku uplatnění rozšiřujeme i o nemocnice. Vím, že mezi dobrovolníky je velká solidarita a ochota pomáhat, a proto se na ně obracíme i tentokrát. Dovednosti, které v kurzu získají, se jim v životě určitě neztratí, a vytváření záloh pro výjimečné situace je mimo jiné tradičním posláním Českého červeného kříže. Přeji si, aby tyto zálohy nebyly nikdy potřeba, ale zároveň odpovědně vnímáme signály, které nám říkají, že s přípravou je vhodné začít právě teď,“ vysvětluje Richard Smejkal, vedoucí Ústředního krizového týmu Českého červeného kříže.

Český červený kříž proto zahajuje pořádání jednodenních kurzů, v nichž se uchazeči seznámí s jednoduchými základy péče o nemocného na lůžku – od obstarání osobní hygieny přes podávání stravy až po komunikaci s nemocným. Získané dovednosti mohou být v případě potřeby využity těmito dobrovolníky či brigádníky v nemocnicích, zařízeních sociálních služeb nebo i doma při péči o blízké. To všem pomůže odlehčit zdravotnickému systému.

„Všeobecná fakultní nemocnice vnímá maximální potřebu odborně vzdělaných zdravotníků, ale současně se v této době zaměřuje jak na pomoc mediků, tak i budoucí výpomoc brigádníků z řad Českého červeného kříže. Pomoc proškolených lidi je v době pandemie pro nemocnice zcela zásadní, a proto se k projektu připojujeme jako jeden z realizátorů,“ říká Dita Svobodová, náměstkyně Úseku pro nelékařská zdravotnická povolání Všeobecné fakultní nemocnice, která kurzy pro dobrovolníky zdarma zprostředkovává.

Podrobné informace, podmínky přijetí do kurzu a detaily k přihlášení najdou zájemci na www.pomahamepraze.cz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ústí nad Labem: Cyklobus z Labské stezky bude jezdit i tento rok

19:06 Ústí nad Labem: Cyklobus z Labské stezky bude jezdit i tento rok

Využijte možnost bezplatné přepravy z Labské stezky přes Klíši a Bukov na Severní Terasu.