Česká stopa na Diamantové lize 2020

Aktuality
pátek 2. října 2020
Letošní ročník Diamantové ligy byl hodně specifický a vzhledem k řadě omezení, v ní letos nemohla řada světových hvězd závodit. To otevřelo dveře do nejprestižnějšího atletického seriálu i některým našich reprezentantům, kteří si na Diamantovce zazávodili poprvé v kariéře a rozhodně se neztratili.

Vůbec jako první zasáhla do letošního ročníku Diamantové ligy ta nejzkušenější. Zuzana Hejnová byla součástí Inspiration Games v Curychu. Do tohoto klání ovšem zasáhla z nizozemského Papedalu, odkud se na dálku utkala na netradiční trati 300 metrů překážek s v Kalifornii běžící Američankou Georganne Molineovou a Švýcarkou Leou Sprungerovou, která jako jediná z tohoto tria běžela na Letzigrundu. Hejnové zrovna nepřálo počasí, a tak v tomto měření sil skončila třetí, když zaběhla 40.97. Zvítězila Molineová v nejlepším světovém výkonu roku 39.08. Sprungerové ukázala časomíra 39.25.

V Monaku si svou premiéru na diamantovém okruhu odbyla v závodě na 400 metrů Lada Vondrová a svěřenkyně trenéra Jaroslava Jóna si nevedla vůbec špatně, když v nabité konkurenci doběhla pátá v čase 52.12 a zaostala například o pouhé dvě setiny za úřadující mistryní Evropy Justynou Swiety-Erseticovou. Vondrová se stala druhou českou závodnicí, která si zaběhla hladkou čtvrtku na Diamantové lize. To se naposledy podařilo v roce 2011 Denise Rosolové.

Nejpočetnější zastoupení měla česká atletika na mítinku ve Stockholmu, kde jsme měli hned čtyři želízka v ohni. V 33 letech si poprvé v kariéře zazávodil na Diamantovce sprinter Jan Veleba. Dvoustovku prolétl jako pátý v čase 20.83. Po Monaku si připsala další start Lada Vondrová, která zopakovala páté místo za 52,44. V závodě však nebyla jedinou českou závodnicí. Barbora Malíková při svém prvním startu v Diamantové lize doběhla hned za ní v čase 53.13. Na čtvrtce překážek se představila Zuzana Hejnová, které se ovšem závod příliš nevydařil, když finišovala sedmá za 56.75.

Na Diamantové lize ve švýcarském Lausanne závodili pouze tyčkaři a tyčkařky. V závodě žen jsme měli zastoupení v Romaně Maláčové. Té se podařilo překonat základní výšku 417 centimetrů a další hodnota už byla nad její síly. Její úsilí tak stačilo na osmé místo.

Úspěšnou premiéru v Diamantové lize prožil v Bruselu Jiří Polák na dvoustovce. Sprinterská kometa letošní sezóny se nezalekla velkých jmen a doběhla si pro skvělé třetí místo v čase 20.89. Polák za sebou nechal například rychlého Brita Richarda Kiltyho a jen těsně podlehl slovenskému rekordmanovi Jánu Volkovi.

Vystoupení českých atletů v letošním ročníku Diamantové ligy pak uzavřela v Římě čtvrtkařka Barbora Malíková. Ta si oproti svému startu ve Stockholmu polepšila jak v čase, tak i v umístění, jelikož doběhla pátá v druhém nejlepším výkonu kariéry 52.13.