O fatální prohře, absolutním dnu či tragédii hovoří v souvislosti s výsledky KSČM v letošních krajských volbách její regionální představitelé, které oslovila ČTK.

Komunisté získali zastupitele jen ve čtyřech krajích, počet jejich krajských mandátů se snížil z 86 na 13. Reakcí by podle krajských lídrů měla být změna rázu politiky KSČM, lepší komunikace a někteří vybízí i k personálním změnám ve vedení strany. Kritika se týká i tolerance vlády ANO a ČSSD v čele s předsedou hnutí ANO a premiérem Andrejem Babišem (ANO) a toho, jak se ji daří voličům vysvětlovat.

Vedení strany po volbách zvažuje, že dá funkce k dispozici na listopadovém volebním sjezdu, řekl v pondělí Právu předseda KSČM Vojtěch Filip. Svůj záměr dát funkci k dispozici potvrdil Filip v SMS i serveru iDNES.cz. Návrh chce kolegiu strany sdělit již v úterý.

Vedení komunistů bude s předsedy krajských výborů hodnotit důvody propadu v krajských a senátních volbách v pátek. Místopředseda KSČM Stanislav Grospič řekl, že kvůli nouzovému stavu je možné rozšířit mimořádné zasedání výkonného výboru o předsedy regionů, což se i stane. "Budeme hledat řešení, abychom mohli svolat celý ústřední výbor a vešli jsme se do regulí nouzového stavu. Nikdo nestrká hlavu do písku, nemáme z toho obavu, chceme i jsme připraveni každý nést svůj díl odpovědnosti," řekl.

O svolání mimořádného zasedání výkonného výboru rozhodlo stranické kolegium. "Řekli jsme si, že je třeba udělat hlubokou analýzu příčin, protože propad byl celorepublikový, ve všech krajích stejný," uvedl Grospič. Vedení strany podle něj nemá problém převzít odpovědnost, svolání širokého vedení strany ale brání opatření přijatá vládou kvůli epidemii koronaviru. Ústřední výbor se měl sejít i před volbami, jeho jednání bylo vzhledem k situaci s epidemií zrušeno.

Filip označil výsledek strany za velkou ztrátu a historický volební neúspěch už v sobotu. O odstoupení z funkce však odmítl mluvit. Řekl, že ohledně sjezdu "nebude dělat unáhlené kroky". "Uvidí se, kdo bude ochoten kandidovat a kdo se rozhodne jinak. Myslím, že to je pro každého určité zrcadlo jeho práce. I pro mě to je zrcadlo," řekl k volebnímu výsledku.

První místopředseda KSČM Petr Šimůnek, který je odpovědný i za přípravu voleb, v sobotu uvedl, že volební neúspěch KSČM může souviset i s epidemií koronaviru. Upozornil, že mnoho voličů strany je vyššího věku, a tedy v rizikové skupině z hlediska průběhu nemoci covid-19. Podle něj to mohlo některé odradit od účasti ve volbách.

Opatření proti šíření koronaviru se možná dotknou i konání sjezdu, který komunisté kvůli jarní vlně epidemie odsunuli na konec listopadu. Sjezd má být dvoudenní a odehrát se v Brně, vedle volby vedení strany by měl posuzovat i víc než rok připravované změny stanov. Podle informací z kuloárů pracují komunisté i s variantou zkrácení jednání na jeden den, kdyby bylo v Nymburku pouze zvoleno vedení strany. O formátu sjezdu má ústřední výbor KSČM rozhodovat 14. listopadu. Nouzový stav vyhlášený vládou platí od pondělí po dobu 30 dnů.

Sjezd, na kterém hodlal Filip obhajovat mandát, se měl původně uskutečnit v Brně 18. a 19. dubna. V čele komunistů Filip stojí od října 2005. Na otázku, zda bude obhajovat mandát, novinářům po víkendových volbách řekl, že to sdělí delegátům sjezdu.

Kritika z regionů

Předsedkyně jihočeského krajského výboru KSČM Alena Nohavová v pondělí řekla, že Filip měl odstoupit dávno. "Pod jeho vedením jsme už poněkolikáté volby prohráli. Výsledek v krajských volbách nebyl dobrý, je to vyloženě tragédie," míní.

Vedení KSČM podle ní nedokáže ideálně vysvětlit kroky strany. "Proč jsme třeba podporovali vládu premiéra Babiše, že důchody se navyšují díky nám," řekla Nohavová.

Komunisté budou poprvé od vzniku krajů chybět v zastupitelstvu Pardubického kraje. "Jednoznačně jsme neuspěli. Nejspíš nám uškodila spolupráce s panem Babišem na vládní úrovni. Katarze musí nastat v celé straně. Zbraně neskládáme, příští rok nás čekají volby do sněmovny, tam chceme zůstat," řekl dříve lídr Jan Foldyna. "Začínám uvažovat, jak dál. Spoléhali jsme, že když se nám podaří něco prosadit do vlády, mohlo by nám to pomoci, ale zatím sbírá body ANO a my přicházíme o voliče. Přitom za námi nejde ani žádná kauza. Je třeba přijít s radikálním řešením," řekl lídr komunistické kandidátky v Libereckém kraji Stanislav Mackovík.

Ústecká krajská organizace podporuje návrh, aby vedení dalo k dispozici funkce na sjezdu, řekl její předseda Pavel Vodseďálek. Do výsledku voleb se podle komunistů v kraji promítla celostátní politika i koronavirus a obava starších voličů z účasti v hlasování. KSČM vládla na severu Čech osm let, nyní ze 13 zastupitelských mandátů obhájila čtyři. Podle místních politiků nedokázala prodat výsledky své práce. Lídr komunistů v Moravskoslezském kraji Josef Babka řekl, že změna vedení je nutná. "Celkový obraz strany a jejího vedení ovlivnil krajské volby, stejně tak jako volby předcházející," uvedl Babka. Domnívá se, že vedení z volebního výsledku vyvodí zcela jasnou odpovědnost.

Plzeňská KSČM považuje výsledky nejen ve svém regionu za fatální prohru. "To už je to největší dno, kam jsme se mohli dostat, když jsme jen ve čtyřech krajích. Je třeba teď učinit nějaká vnitrostranická opatření, o nichž se určitě bude jednat," uvedl krajský lídr a poslanec Jiří Valenta. Podle něj se musí zásadně změnit ráz politiky KSČM. "Zejména na celostátní scéně musíme být víc vidět. Celostátní témata podle mě rozhodla i krajské volby, i když některé věci s krajem vůbec nesouvisí, ale lidi na to slyší," dodal.

Předsedkyně jihlavského okresního výboru KSČM Helena Vrzalová, která je zároveň členkou nejužšího vedení KSČM jako předsedkyně ústřední rozhodčí komise, se rozhodla na svoji funkci ve vedení strany rezignovat. "Nechci mluvit za svoje kolegy, se kterými pravidelně spolupracuji. Můžu mluvit jen za sebe, já rezignaci podám," řekla.

Předseda karlovarského krajského výboru Josef Murčo připustil, že volby dopadly pro komunisty tragicky. "Měli jsme o polovinu méně voličů i přesto, že účast byla vyšší. Je potřeba naučit se svou práci prezentovat. I když jsme bojovali za vyšší důchody a další věci, voliči to v úvahu nevzali. Výměna vedení strany je samozřejmě možná, ale je třeba nejdřív říci, koho zvolit místo něho. To zatím nevíme," řekl Murčo.

Lídr jihomoravské KSČM Stanislav Navrkal řekl, že výsledek voleb byl nemilým překvapením. K odstoupení ale nikoho vyzývat nebude. "Určitě z toho vedení vyvodí zodpovědnost. Je ale potřeba vše řešit s chladnou hlavou. Nejsme v pozici, že bychom mohli šmahem někoho vyhodit. Předseda určitě vyvodí důsledky, mrzí ho to jako nikoho jiného. Je ale potřeba se podívat, jaké měl spolupracovníky," uvedl bez konkrétních jmen Navrkal.