Kroměříž: Kanovnické domy procházejí nezbytnými opravami

07.10.2020 16:59

Město začalo s postupnou opravou kanovnických domů v Jánské ulici, které jsou součástí městské památkové rezervace (MPR) a jsou na seznamu kulturních památek. Komplex pěti budov je v majetku města a zaslouží si pozornost a péči.

Kroměříž: Kanovnické domy procházejí nezbytnými opravami
Foto: Kroměříž
Popisek: Kroměříž

„Město Kroměříž se snaží být dobrým majitelem a hospodářem. Uvědomujeme si, že o významné památky a zajímavé objekty je třeba náležitě pečovat, abychom je v co nejlepším stavu předali dalším generacím,“ uvedla místostarostka Daniela Hebnarová.

V suterénu kanovnického domu v Jánské ulici nejblíže k Velkému náměstí (číslo popisné 31) letos proběhla první část prací, které by měly přispět k zachování důležité součásti MPR. Ve sklepě objektu byly kompletně odstraněny cementové omítky stěn a kleneb. Zásah by měl přispět k provětrání prostor a zabránit vzlínání vlhkosti do nadzemních pater budovy. Do této opravy město investovalo 199 tisíc korun, část nákladů ve výši 50 tisíc korun pokryje dotace ministerstva kultury z programu na památkově chráněné objekty v městské památkové rezervaci.

„Město chce v opravách kanovnických domů pokračovat. Na rok 2021 má v plánu sanaci sklepních prostor zbývajících čtyř domů – čísla popisná 27 – 30. I zde by mělo dojít k otlučení omítek a následnému provzdušnění suterénu,“ řekla Jana Gregorová z odboru regionálního rozvoje. Již nyní má radnice připravené podklady pro zařazení projektu do dotačního programu na rok 2021. V budoucnu by město chtělo s opravami pokračovat.

Soubor pěti bývalých kanovnických domů (čísla popisná 27 – 31) náleží k nejhodnotnějším architektonickým celkům Kroměříže. V současné době tu sídlí Základní umělecká škola Kroměříž, jejímž zřizovatelem je Zlínský kraj. Vybudovány byly na popud biskupa Karla Lichtenštejna z Kastelkornu biskupským architektem a inženýrem Pietrem Giovanni Tencallou. Jde o barokní výstavbu z přelomu 17. a 18. století na místě drobných řemeslnických domků a staré obecní šatlavy. Je zde patrné odlišení uličních reprezentativních a skromnějších dvorních fasád. Ve druhé polovině 20. století byly jednotlivé budovy nešetrně zrekonstruovány. Byly vzájemně propojeny, vybudovala se dvorní přístavba, byl instalován výtah a došlo i na střešní okna, výměnu dveří a oken, a odstranění původní dlažby.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Havířov: Městská policie opět zahájila forenzní značení kol

7:31 Havířov: Městská policie opět zahájila forenzní značení kol

Datem 2. května 2024 byla opět spuštěna služba pro občany města – forenzní značení jízdních kol, ele…