Cyklotoulky

Portugalci hráli se Španěly v přípravě bez branek, Italové a Francouzi si zastříleli

Souboj dvou posledních evropských fotbalových šampionů góly nepřinesl. Fotbalisté Portugalska v přátelském duelu remizovali se Španělskem 0:0. Úřadující mistři světa z Francie deklasovali na svém hřišti 7:1 Ukrajinu, dvakrát se trefil Olivier Giroud. Zastřílela si i Itálie, jež zdolala Moldavsko 6:0. Německo doma proti Turecko třikrát vedlo, nakonec ale jen remizovalo 3:3. Nizozemci padli s Mexikem 0:1.

Francouz Olivier Giroud se raduje z gólu
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst/ autor: JB Autissier

Utkání v Lisabonu skončilo bez branek, přestože v základní sestavě domácího celku nastoupil i druhý nejlepší střelec historie mezistátních zápasů Cristiano Ronaldo. Na dosavadních 101 gólů v portugalském dresu ale nenavázal, a tak stále ztrácí osm tref na rekordmana Íránce Aliho Daeího.

Španělé přišli o rekordní sérii 42 utkání, v nichž vstřelili alespoň jeden gól. Před dneškem naposledy neskórovali v osmifinále Eura 2016 proti Itálii.

Giroud se trefil ve 24. minutě parádním obstřelem zpoza vápna a o deset minut později přidal druhý zásah pro sebe typicky hlavou. Posunul se se 42 góly v historickém pořadí střelců francouzské reprezentace na druhé místo před Michela Platiniho. Na Thierryho Henryho ztrácí devět branek.

Francie si připsala pátou výhru v řadě, ačkoliv trenér Didier Deschamps nenasadil do základní sestavy řadu opor. Už první poločas ale jeho svěřenci ovládli jasně 4:0 a po změně stran i díky gólu a asistenci střídajícího Kyliana Mbappého skóre ještě navýšili.

Německo se ujalo v 81. minutě i napotřetí v zápase vedení po trefě Gian-Lucy Waldschmidta, Turci ale znovu dokázali odpovědět. Ve čtvrté minutě nastavení stál na konci pohledné kombinace útočník druholigového Düsseldorfu Kenan Karaman a chladnokrevně vyrovnal.

Trenér Frank de Boer zažil neúspěšnou premiéru na lavičce reprezentace Nizozemska, na které nahradil Ronalda Koemana, jenž odešel do Barcelony. O vítězství Mexika 1:0 rozhodl po hodině hry z penalty Raúl Jiménez.

Itálie nastřílela soupeři potřetí v historii pět gólů už v úvodním dějství a rychle rozhodla o vysoké výhře 6:0 nad Moldavskem. Dvakrát se prosadil křídelník Stephan El Shaarawy a trefil se i útočník Sassuola Francesco Caputo, který ve třiatřiceti letech debutoval v dresu "Squadry Azzury".

Vicemistři světa Chorvaté otočili utkání ve Švýcarsku a uspěli po dvou předchozích porážkách. V 66. minutě rozhodl po zpětné přihrávce do vápna svým premiérovým gólem v národním týmu Mario Pašalič.

Polsku sice chyběl kanonýr Bayernu Mnichov Robert Lewandowski, který byl minulý týden v anketě UEFA zvolen nejlepším fotbalistou Evropy za uplynulou sezonu, ve střílení branek ho ale zastoupil Kamil Grosicki. Záložník West Bromwiche zaznamenal v první půli během 29 minut čistý hattrick a výrazně pomohl výhře 5:1 nad Finskem.

Shrnutí výsledků přípravných fotbalových utkání

Dánsko - Faerské ostrovy 4:0 (4:0)

Branky: 22. Skov Olsen, 27. Eriksen z pen., 32. Maehle, 45. Cornelius.

Estonsko - Litva 1:3 (0:2)

Branky: 59. Marin - 14. a 46. Novikovas, 32, Sirgedas.

Malta - Gibraltar 2:0 (1:0)

Branky: 8. Nwoko, 90. Caruana.

Černá Hora - Lotyšsko 1:1 (0:1)

Branky: 90.+1 Ivanovič - 26. Tarasovs.

Lucembursko - Lichtenštejnsko 1:2 (0:1)

Branky: 72. Rodrigues - 23. F. Wolfinger, 62. Hasler z pen.

Rakousko - Řecko 2:1 (0:0)

Branky: 77. Grbic, 80. Baumgartner - 63. Fortunis.

Andorra - Kapverdské ostrovy 1:2 (1:1)

Branky: 17. vlastní Ponck - 8. a 54. Mendes.

Německo - Turecko 3:3 (1:0)

Branky: 45.+1 Draxler, 58. Neuhaus, 81. Waldschmidt - 50. Tufan, 67. Karaca, 90.+4 Karaman.

Itálie - Moldavsko 6:0 (5:0)

Branky: 30. a 45.+1 El Shaarawy, 19. Cristante, 23. Caputo, 38. vlastní Posmac, 72. Berardi.

Nizozemsko - Mexiko 0:1 (0:0)

Branka: 59. Jiménez z pen.

Polsko - Finsko 5:1 (3:0)

Branky: 9., 18. a 38. Grosicki, 53. Piatek, 87. Milik - 68. Niskanen.

Portugalsko - Španělsko 0:0

Slovinsko - San Marino 4:0 (3:0)

Branky: 17. a 42. Mitrovič, 25. Vučkič, 48. Rep.

Švýcarsko - Chorvatsko 1:2 (1:1)

Branky: 31. Gavranovic - 42. Brekalo, 67. Pašalič.

Francie - Ukrajina 7:1 (4:0)

Branky: 24. a 34. Giroud, 9. Camavinga, 39. vlastní Mykolenko, 65. Tolisso, 82. Mbappé, 89. Griezmann - 53. Cygankov.