Lékaři v Budějovicích naráz odstranili plicní nádor a zaléčili arytmii

  11:46
Lékaři kardiochirurgie a hrudní chirurgie v českobudějovické nemocnici zvládli ojedinělou operaci, během níž pacientovi odstranili plicní nádor a zároveň zaléčili srdeční arytmii. Šlo o vůbec první zákrok tohoto typu v České republice. Pacientovi se měsíc po zákroku daří dobře.

Lékaři v budějovické nemocnici provedli unikátní operaci. Zvládli ji z malého řezu na levé straně hrudníku. | foto: Nemocnice ČB

„Zhoubná onemocnění plic jsou provázena řadou komplikací a patří k nim i poruchy krevní srážlivosti,“ popisuje kardiochirurg Vojtěch Kurfirst, který je autorem projektu.

„Nemocní mají buď sklon ke krvácení, nebo naopak k tvorbě trombózy a plicní nebo systémové embolie. Toto riziko je ještě vystupňované u pacientů s fibrilací síní. Nejvyšší riziko cévní mozkové příhody mají pacienti s nádorovým onemocněním slinivky břišní, plic a tlustého střeva,“ říká kardiochirurg.

Fibrilace síní je nejčastější arytmií, jejíž výskyt činí v evropské populaci jedno až dvě procenta. Výskyt mezi onkologickými pacienty je ještě vyšší, podle některých zdrojů téměř deset procent.

„Tento pacient byl již po cévní mozkové příhodě. Při jedné operaci jsme u něho provedli odstranění plicního laloku s nádorem a zároveň uzávěr ouška levé síně, které by mělo pacienta chránit před další mozkovou příhodou. Vše ze šetrného malého řezu na levé straně hrudníku. Operace se povedla bez komplikací a pacientovi se měsíc po zákroku daří velmi dobře,“ popisuje Kurfirst.

Na vzniku projektu se spolupodílel chirurg Vladislav Hytych z oddělení hrudní chirurgie Thomayerovy nemocnice v Praze. Hytych přijel do Budějovic vypomoci s operací, protože má s šetrným postupem léčby plicních nádorů v Čechách největší zkušenosti.

„Tento způsob léčby nabízí oddělení kardiochirurgie a hrudní chirurgie jako jediné v Česku. Je výsledkem úzké spolupráce mezi oběma specializacemi,“ dodává Ladislav Pešl, šéf kardiocentra, pod které oddělení spadá.