Manželé našli v lese 900 let staré mince, poklad nevyčíslitelné hodnoty

  6:10
Muzeum Blanenska chystá výstavu pokladu 800 mincí nevyčíslitelné hodnoty. Keramickou nádobu devět století skrýval lesní svah u Bořitova.

Mince byly uložené v dochované keramické nádobě a jsou ve vynikajícím stavu. | foto: Jiří Foltýn

Mladý pár se jen šel projít do lesa, najednou se však běžná procházka proměnila v okamžiky, na které už nikdy nezapomenou. Ve svahu narušeném erozí v blízkosti Bořitova na Blanensku najednou spatřili poklad – nádobu plnou mincí.

Jak cenný je to nález, v tu chvíli nemohli tušit. Ani jeden z nich není žádným lovcem pokladů, který by chodil po lesích a polích s detektorem kovů. Dvojice hned informovala blanenské muzeum, které poklad začalo zkoumat ve spolupráci s experty z Akademie věd.

„Celkem osm set kusů moravských stříbrných denárů doplňují dva kusy mincí českých denárů. V souboru zcela dominují moravské ražby knížete a krále Vratislava II., dalších přemyslovských knížat i anonymní mince z druhé poloviny 11. a počátku 12. století,“ popsal cenný nález Jiří Doležel z Archeologického ústavu Akademie věd. 

Více než 900 let staré mince se podle něj dochovaly ve vynikajícím stavu a jde tak o unikátní nález. „Z kulturně-historického hlediska jde o nález nevyčíslitelné hodnoty. Je to první dochovaný nález z této doby bez poškození, má zásadní význam z hlediska poznání dějin moravského mincovnictví,“ doplnil odborník.

Doležel poklad zkoumá čtyři roky, tak dlouhá doba už totiž uplynula od jeho nalezení. Mladí manželé teď už netrpělivě čekají na to, kdy jej znovu uvidí, tentokrát vystavený v muzeu. 

„Přemýšlíme, s jakými skutky bylo nabytí tak velkého jmění spojeno. Zda to byly úspory nabyté poctivým člověkem, nebo ne. Ať je to jakkoli, cítíme se být s původním majitelem pokladu svým způsobem osudově spojeni, protože jsme jeho velký majetek vrátili zpět na světlo světa. Budeme rádi, když zůstane v blanenském muzeu trvalou připomínkou zmíněných časů,“ uvedli mladí manželé, jejichž jména drží muzeum v anonymitě.

Náročný proces určování mincí i jejich čištění a konzervování potrvá ještě dlouho. Část mincí, které už prošly tímto procesem, však lidé uvidí v expozici Cesta do pravěku Blanenska. 

Mince lidé prozkoumají elektronickou lupou

K vidění bude zhruba sedm desítek originálů mincí, keramická nádoba, ve které byl poklad nalezen, a také 802 replik mincí, aby měli návštěvníci představu o rozsahu celého nálezu.

„Na originály denárů z pokladu se budou moci návštěvníci podívat přes elektronickou lupu,“ sdělila ředitelka muzea Pavlína Komínková. Zájemci budou mít také možnost si vyrazit vlastní mince. 

Původně chtěli zahájit výstavu s názvem Není denár jako denár v pátek 16. října. Jenže nakonec plány zhatila zpřísněná opatření proti šíření koronaviru. Muzeum bude až do 25. října zavřené.

Mince od Bořitova navíc nebudou jedinými prezentovanými na chystané expozici. Dočasně ji obohatí také nález více než šesti desítek mincí z Jedovnicka ze začátku letošního roku.

„Mince, které nálezce odevzdal muzeu v lednu letošního roku, jsme zakonzervovali a předali numismatikům k prozkoumání. Podle předběžného určení pochází mince ze 16. století, nachází se mezi nimi jeden pražský groš a některé další ražby,“ popsal archeolog blanenského muzea Marek Novák s tím, že jde o cenný nález pro region. 

Ve spojení s těmito mincemi lze podle něj lépe získat představu o tom, co se v té době dělo v okolí místa nálezu a jaké bylo zdejší osídlení.

Autor: