Památník slavného architekta ležel pod autem, teď se betonové kvádry vrátí

  8:36
Před lety zmizel. Teď by měl projít restaurováním. Znovu nalezený památník, který připomíná slavného architekta Adolfa Loose, se v prosinci vrátí na své původní místo, a to před jednu z budov Technické univerzity v Liberci. Jako dárek ke 150. výročí jeho narození.

Světoznámého architekta a absolventa Střední průmyslové školy v Liberci Adolfa Loose dlouhá léta připomínal nepřehlédnutelný památník ve Voroněžské ulici. Před více než deseti lety ale beze stopy zmizel.

Teď se na místě před univerzitní knihovnou objevila hromada betonových kvádrů. Do konce roku by z nich mělo znovu vyrůst umělecké dílo, tak jak jej navrhl sochař Jiří Seifert. 

„Byl to první památník Adolfa Loose na světě. Naší školou byl před lety odstraněn. S podporou města i Libereckého kraje bychom jej do konce roku chtěli instalovat ke 150. výročí jeho narození,“ sdělil rektor Technické univerzity Miroslav Brzezina. 

Památník vyhledávali narkomani

Podle něj do návratu památníku investuje škola desítky tisíc. Rozměrné umělecké dílo na pomezí mezi sochařstvím a architekturou patřilo podle rektora k problematickým místům vyhledávaným narkomany. 

„Jedná se o kvádry tvořící kruh, dovnitř tak nebylo vidět,“ vysvětlil Brzezina. Poslední úprava proto počítá nově i s osvětlením. Restaurování památníku univerzita svěřila odborníkům na rekonstrukce betonových památek z Fakulty restaurování z Univerzity Pardubice. 

Na ztracený památník upozornil už před dvěma lety liberecký Spolek za estetiku veřejného prostoru. „Pátrali jsme po tom, kde skončil. Kvestor na univerzitě nám řekl, že jej mají v depozitáři, ale tam byla jen plaketa. Kde je zbytek, nevěděli,“ popsal Jindřich Gubiš ze spolku. S pomocí dalších pracovníků univerzity se jim nakonec památník, byť v trochu jiné podobě, podařilo vypátrat. „Našli jsme ho nedaleko areálu ve Vesci. Stálo na něm auto,“ konstatoval Gubiš.

Univerzita s opravou váhala

Zprávy o nalezeném památníku proběhly médii, dlouho se ale nic nedělo. „Hodně jsme tlačili na univerzitu, aby jej vrátila na místo. Moc se jim nechtělo,“ dodal Gubiš, který neskrývá překvapení, že se věci daly do pohybu. „Jsem za to ale samozřejmě rád,“ poznamenal.

Spolek za ochranu estetiky veřejného prostoru dlouhodobě upozorňuje na zanedbané či zapomenuté památky a umělecká díla ve městě. Před časem se ostře vyhranil proti odstranění betonového bludiště výtvarníka Ilji Bílka ze zahrady mateřské školy v Gagarinové ulici. Liberecká radnice spolek proto požádala o vypracování seznamu děl rozmístěných ve městě.

„Poskytli jsme výsledky našeho čtyřletého mapování výtvarných realizací,“ uvedl Gubiš.

Seznam obsahuje všechna umělecká díla umístěná ve veřejném prostoru po celém městě. „Napříště už se nemůže stát, aby někdo v dobré víře odstranil kus betonu a nevěděl, že to je umělecké dílo. Bude pevně zanesené v podkladech,“ sdělil náměstek primátora Jiří Šolc, který se v odstranění plastiky ze školky angažoval.

Na seznamu je v současnosti 102 položek. Většina jich pochází z druhé poloviny šedesátých let. Za posledních třicet let vzniklo podle primátora Liberce Jaroslava Zámečníka pouhých devatenáct děl. Poslední socha byla instalována před deseti lety. „Možná je načase přemýšlet o veřejném prostoru, o další soše,“ dodal primátor.

Podle Šolce město každoročně do udržování soch i dalších památek investuje. „V návrhu na příští rok je to, tuším, 200 tisíc korun,“ sdělil náměstek.