Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko jako odstrašující příklad. Takhle to nesmí dopadnout, varuje saský premiér

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 5587 nově nakažených koronavirem. To je méně než rekordních 7830 případů v předchozím dni, v neděli a v pondělí však bývá tento údaj obvykle nižší. Ve srovnání s údajem z minulé neděle ale počet nově nakažených výrazně vzrostl z 3483 případů. Vyplývá to z údajů Institutu Roberta Kocha (RKI).

Úmrtí infikovaných covidem v Německu za poslední den přibylo deset. Bilance mrtvých od začátku pandemie tak vystoupila na 9777. Nakažených země dosud zaznamenala 361.974. Téměř 292.000 lidí se v Německu podle odhadů RKI z koronavirové nákazy zotavilo.

Reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden infikovaný, je podle RKI v Německu 1,4, o den dříve to bylo 1,22. Sedmidenní reprodukční číslo, které je méně ovlivněné denními výkyvy, nyní podle RKI činí 1,37. Tento údaj podává obraz o dění před osmi až 16 dny.

Podle agentury DPA jde současné údaje o počtu nakažených s těmi na jaře srovnávat jen částečně, jelikož se v zemi provádí více testů, čímž se přichází na více nakažených. Experti rovněž upozorňují, že údaje vzhledem k prodlevám mezi nákazou, testem, výsledkem a jeho nahlášením ukazují, jak se virus šířil zhruba před týdnem.

Saský premiér Michael Kretschmer v dnešním rozhovoru s nedělníkem Bild am Sonntag i s poukazem na situaci v sousední České republice řekl, že počítá s dramatickým nárůstem nových případů koronavirové nákazy v Německu, a požaduje proto větší podporu zdravotnickým úřadům ze strany armády a policie při boji s šířením infekce a trasováním.

"Jsme v exponenciální fázi," upozornil Kretschmer, podle něhož je třeba počítat s tím, že se počty nakažených budu zdvojnásobovat každé tři nebo čtyři dny.

"Zdravotnické úřady se tak při dohledávání kontaktů pozitivně testovaných dostanou na limity svých možností a my už nebudeme moci infekční řetězce přerušit," varoval křesťanskodemokratický (CDU) politik a poukázal na situaci se zatím mnohem silněji zasaženým Českem.

"V Česku panovala v uplynulých měsících stejně jako u nás lehkomyslnost v přístupu ke koronaviru. Dnes je tam mnoho lékařů a nemocničních pracovníků v karanténě a pro pacienty se instalují polní lůžka," ukázal Kretschmer přes hranici a zdůraznil, že v Německu situace nesmí tak daleko dojít. Tento týden přitom Kretschmer i jeho bavorský kolega Markus Söder vyjádřili ochotu poskytnout Česku případnou pomoc s covidovými pacienty.

Kretschmer považuje za nevyhnutelné přijetí přísnějších opatření, odmítl ale zavedení nových hraničních kontrol. "Na jaře jsme zažili, jaké negativní důsledky má pro zemi, lidi a hospodářství uzavírání hranic. A proto je tento nástroj nepřípustný," ujistil saský ministerský předseda s tím, že pendleři musí mít při vstupu do Německa více možností testování a musí dodržovat hygienická opatření.

V České republice, která je téměř osmkrát méně lidnatá než Německo, za poslední den přibylo 8713 potvrzených případů koronaviru. Je to sice zhruba o 2400 nakažených méně než v rekordní pátek, jde ale o nejvyšší nárůst o víkendovém dni, kdy se obvykle méně testuje, a celkově čtvrtý nejvyšší počet za jediný den od začátku epidemie.

Od začátku března, kdy se v zemi objevily první případy covidu-19, se koronavirem nakazilo už téměř 169.000 lidí, přes 98.000 odhalily laboratoře v říjnu. Počet hospitalizovaných s koronavirem už je oproti konci září více než trojnásobný a pacientů ve vážném stavu je také trojnásobek.

Témata:  COVID-19 koronavirus Německo Michael Kretschmer

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 13:46

Černochová vymění šéfa Vojenského zpravodajství. Bude jím Bartovský

Vláda ve středu na návrh ministryně obrany Jany Černochové (ODS) odsouhlasila jmenování brigádního generála Petra Bartovského ředitelem Vojenského zpravodajství (VZ). Po úterním projednání na plénu sněmovního obranného výboru tak byly splněny zákonné podmínky pro jeho jmenování.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy