Až bude Gustáv Husák viset na větvi, zpívali. Komunistický soudce za to dělníky poslal do vězení

V roce 1970 poslal královéhradecký soud do vězení tři mladíky: Jeníka, Doubka a Dolenského. Nejvíc dostal čtyřiadvacetiletý Miroslav Jeník – deset měsíců. Čím se provinili tito dělníci zaměstnaní v dolomitových jeskyních Bozkov? Měli na své prkenné boudě nevhodnou nástěnku, z amplionu pouštěli zakázanou rozhlasovou stanici Svobodná Evropa a zpívali zakázané písně, např. „Běž domů, Ivane“.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Jeník u svého Fiatu 600, se kterým byl u tragické havárie ruské cisterny 21. srpna 1968 v Desné v Jizerských horách

Miroslav Jeník u svého Fiatu 600, se kterým byl u tragické havárie ruské cisterny 21. srpna 1968 v Desné v Jizerských horách | Zdroj: Post Bellum

Miroslav Jeník se narodil v roce 1946 ve Vrchlabí. V roce 1960 se s rodiči a bratrem přestěhoval do Bozkova na Semilsku. Jeho otec tu působil jako placený funkcionář a byl tajemníkem Národního výboru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Až bude Gustáv Husák viset na větvi – zpívali, pili pivo a poslouchali Svobodku. Komunistický soudce za to dělníky poslal do vězení

V roce 1966 náhle zemřel, jeho syn v té době sloužil na vojně, kde vstoupil do KSČ, protože mu velitelé slibovali různé výhody. Po vojně nastoupil jako řemeslník k provoznímu zázemí dolomitových jeskyní v Bozkově.

Hlídka VB si na ně netroufla

Zločinů hanobení republiky a jejích představitelů se měli dělníci dopustit v roce 1969 tím, že na svou prkennou boudu, kterou používali jako šatnu a odpočívárnu, instalovali „nevhodnou“ nástěnku. Připíchli na ni výstřižky z novin z léta roku 1968, manifest Dva tisíce slov a podobně.

Miroslav Jeník se svým synem na podzim 1970 krátce před nástupem do vězení | Zdroj: Post Bellum

Turisté se do Bozkova sjížděli nejen na unikátní dolomitové jeskyně, ale za ještě větší atrakci měli boudu s nástěnkou: „Do amplionu jsme pouštěli vysílání Svobodné Evropy. U nástěnky pořád stáli nějací lidé, protože v roce 1969 už skoro nikde nic podobného nebylo. Komunistům nástěnka vadila. Stěžoval si na nás jeden učitel z Rokytnice nad Jizerou,“ vypráví Jeník.

Na základě udání jistého soudruha učitele, co s dětmi vyrazil na exkurzi do dolomitových jeskyní, byla vyslána tříčlenná hlídka Veřejné bezpečnosti. Podle policejního záznamu dorazila pozdě odpoledne 29. července 1969 k jeskyním. A narazila na vedoucího výstavby Jana Lukáška a skupinu dělníků posedávajících po práci u piva. Ti odmítli odstranit „závadný“ materiál, přičemž se někteří z dělníků, včetně Stanislava Doubka, příslušníkům navíc posmívali, zapsali si policisté.

Vzpomínky Miroslava Jeníka zaznamenali dokumentaristé Paměti národa v červnu 2020. Redakce takto vyzpovídala skoro deset tisíc pamětníků. Vzniká tak světově unikátní sbírka příběhů. Peníze na Paměť národa sbírají dokumentaristé především od soukromých drobných donátorů. Pomozte jim i vy. Například stokorunou měsíčně. Jak se stát pravidelným dárcem a členem Klubu přátel Paměti národa? Klikněte sem.

„Vzhledem k tomu, že příslušníci VB neměli početní převahu umožňující jim vynutit své požadavky silou, rozhodli se raději vzdálit a vitríny se zmocnit lstí,“ cituje policejní záznam historik Lukáš Cvrček ve své historické studii, která vyšla v časopise Paměť a dějiny Ústavu pro studium totalitních režimů. Inkriminované nástěnky se zmocnila StB, která ji servala z dělnické boudy v noci z 12. na 13. srpna 1969.

Vyškrábali „21. srpen – den hanby“

Řemeslníci z dolomitových jeskyní Bozkov se dopustili zločinu podle soudního rozsudku i tím, že zpívali na veřejnosti písně „Běž domů, Ivane, čeká tě Nataša“ a zlidovělý protestsong „Až bude Gustáv Husák viset na větvi, bude v Čechách zase ráj“. Měla stejnou melodii jako americký tradicionál „Černý muž pod bičem otrokáře žil“.

Domek před Bozkovskými jeskyněmi, kde měli Miroslav Jeník a jeho kamarádi protiokupační nástěnku (vlevo na stěně) | Zdroj: Post Bellum

Kromě toho vyškrábali posměšný nápis v žumpě urážející Sovětský svaz „21. srpen – den hanby“, nápis doprovodili nacistickým hakenkreuzem a sovětskou pěticípou hvězdou.

Jeník dostal oproti souzeným přátelům měsíc vězení navíc za slovní výtržnost. Měl se jí dopustit v únoru 1969 před semilským kinem, kde se konal večer přátelství ČSSR a SSSR.

Údajně napadl bozkovského komunistu Kurfirsta, který kráčel na soudružský večírek se sovětskými důstojníky z trutnovské posádky: „Já mu opravdu nic neudělal, jen jsem ho chytil za rameno a říkám mu: ‚Pane Kurfirst, na tohle se nezapomíná, to nám musíte jednou vysvětlit.‘ No, a on to nahlásil. U soudu tvrdil, že jsem ho napadl,“ vypráví pro Paměť národa Miroslav Jeník.

Živili je staří rodiče

Do vězení Miroslav Jeník nastoupil v prosinci roku 1970, pár týdnů po tom, co se jim narodil během těžkého porodu syn. Manželce Miladě v nemocnici oznámili, že už další dítě mít asi nebude, porod by nepřežila.

Miroslav Jeník se svým synem v první polovině 70. let 20. století. Na očích má černé brýle, které musel nosit poté, co utrpěl zranění při výbuchu ruské cisterny v Desné | Zdroj: Post Bellum

Ve vězení každý den Jeník těžce pracoval na stavbách, pokládal koleje, přesto jeho manželka s dítětem dostávala z vězeňské správy jen 90 korun měsíčně jako přídavek na dítě.

„Její rodiče ji živili. Peníze mi všechny sebrali, tzv. úložné jsem měl jen 30 korun měsíčně. Když mě pustili, abych uživil rodinu, musel jsem pracovat o sobotách i nedělích,“ popisuje Jeník, který po propuštění nastoupil jako skladník do podniku Chema a také pracoval na nádraží v Jesenném, dnes má se synem truhlárnu.

Miroslav Jeník si přitom zaslouží vyznamenání. Dne 21. srpna 1968 se zachoval jako hrdina.

Vrhnul se do plamenů

S nasazením vlastního života spolu s bratrem zachránili ženu v plamenech. Stalo se to v den sovětské okupace.

Silnice v Desné po výbuchu ruské cisterny 21. srpna 1968 | Zdroj: Post Bellum

Dne 21. srpna 1968 brzo ráno odcházel jako každý den do práce do jeskyní. Slyšel hučení letadel. Až z rádia se dozvěděl, že Československo přepadla vojska Varšavské smlouvy. S bratrem a kamarádem Rudou Šourkem sedli do malého fiátku 600 a vyrazili do nejbližšího města do Tanvaldu, kde se chtěli připojit k demonstrujícím.

Cestou narazili na konvoj sovětských zásobovacích vozidel značky ZIL a stali se svědky tragické havárie v Desné: „Najednou brácha zařval: ‚Bacha!‘ Ohlédl jsem se a viděl jsem, jak se ZIL valí rovnou na nás. Strhnul jsem fiata k pravému obrubníku a ruský náklaďák nás těsně minul,“ popisuje Miroslav Jeník.

„Ve velké rychlosti naboural bokem do sklárny. Z rozbité cisterny se vylil benzin, za chvíli chytnul a vybuchl.“

Kříž na pietním místě v Desné, kde po výbuchu ruské cisterny zahynuly babička s vnučkou. Na začátku normalizace ho nechali komunisté odstranit | Zdroj: Post Bellum

Miroslav Jeník vycouval fiatem do bezpečí. „Ruda Šourek vykřikl: ‚Teď nás tady Rusáci všechny postřílejí!‘ A zmizel. My s bráchou jsme si všimli, že na chodníku leží žena a šlehají na ni plameny. Z auta jsme vzali deku a utíkali jsme k ní,“ vypráví Jeník, který se vrhnul do plamenů, aby dívku zachránil.

Hořela přiléhající sklárna i protější dřevěná budova, v plamenech se ocitla celá ulice. „Oheň šlehal i z kanálů, kam natekl benzin,“ vzpomíná Miroslav Jeník, který utrpěl popáleniny hlavy a trvale si poškodil zrak.

K bratrům Jeníkovým a popálené ženě přispěchali na pomoc jako první hasiči ze sklárny a také zaměstnanci. „Lidé, co přišli zespoda z Desné k požáru, nám říkali, že si mysleli, že jsme uhořeli. Divili se, že jsme na světě. Hořela totiž i silnice.“

Kolem Miroslava Jeníka a jeho bratra svištěly vybuchující kanystry, jeden z nich trefil do hlavy i Jeníka, který následkem krvácel. V ohnivé spoušti přišly o život čtyřiasedmdesátiletá Marie Vodáková a její vnučka, osmiletá Dagmar Škavová. Patřily mezi 137 Čechů a Slováků, kteří zahynuli vinou okupačních vojáků.

Ženu středního věku, historikové se domnívají, že se jedná o Hanu Kosinovou, kterou bratři Jeníkovi zachránili, už nikdy nepotkali. I když se Miroslav pokoušel o kontakt, nepodařilo se. Její rodina o to prý nestála.

Miroslav Jeník | Zdroj: Post Bellum

Mikuláš Kroupa, Miloslav Lubas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme