Domů     Zajímavosti
Nový nízkonákladový depozitář v Čáslavi
Pavel Polcar 23.10.2020

Ve čtvrtek 22. října byla v prostorách Národního zemědělského muzea v Čáslavi dokončena stavba rozsáhlého centrálního depozitáře. Bude sloužit k uložení sbírkových předmětů z jednotlivých poboček muzea.

Jedná se o projekt Integrovaného regionálního operačního programu s finanční podporou z Evropské unie. Slavnostní uvedení do provozu proběhne v květnu 2021.

Národní zemědělské muzeum dosud nedisponovalo centrálním depozitářem a sbírkové předměty byly uloženy na jednotlivých pobočkách. Stávající depozitární prostory nebyly vyhovující a neumožňovaly efektivní ochranu sbírkových předmětů odpovídající zákonu.

Z toho důvodu byly vybudovány nové depozitární prostory, které budou sloužit pro celkem tři pobočky Národního zemědělského muzea v Praze, Čáslavi a na zámku Kačina.

Výstavba nového depozitáře, kromě posílení ochrany kulturního dědictví díky lepším podmínkám pro sbírkové předměty, zajistí také efektivnější způsob jejich evidence a zpřístupnění pro badatelské účely.

„Provoz muzea se neobejde bez neustále péče o sbírkové předměty. To, co návštěvníci vidí na našich pobočkách, je jen zlomek muzejní Sbírky. Velká část vzácných artefaktů je ze dřeva a pro takové předměty bude na jaře v novém depozitáři instalována termokomora, která sanuje případné škůdce.

Naším cílem je ochránit a uchovat kulturní dědictví pro příští generace,“ říká generální ředitel Národního zemědělského muzea Zdeněk Novák.

Provozně nízkonákladový depozitář Národního zemědělského muzea v Čáslavi je spolufinancovaný z Integrovaného regionálního operačního programu. Stavební práce na depozitáři byly zahájeny 15. července 2019 a dokončeny 22. října 2020 v plánovaném termínu.

Slavnostní otevření depozitáře proběhne na jaře 2021 po přestěhování části předmětů z muzejních podsbírek.

Ukončení realizace projektu je plánováno na 31. května 2021 z důvodu posunutí realizace veřejné zakázky na dodávku termokomory. Termokomora bude k dispozici na jaře 2020 a postupně v ní budou ošetřovány sbírkové předměty, které budou následně uloženy v centrálním depozitáři.

Související články
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen zpřístupnila zajímavou, bezmála stoletou historii budovy knihovny na Mariánském náměstí, ale umožňuje i pohlédnout na knihovnu a její služby novýma očima. Městská knihovna v Praze zahájila projekt před […]
Pro dospělé není život černo-bílý, žijeme v mnoha barvách. Pro dítě se však dělí na dvě poloviny – ženskou a mužskou. Od chvíle, kdy dítě začne vnímat, je pro něj otec zástupcem/modelem jedné poloviny lidstva. A pokud muž chce být skutečným mužem/otcem, musí být i „dobrým tátou“… Role otce před 100 lety byla někde úplně […]
Larvy potemníka moučného, kterému se přezdívá moučný červ, patří mezi potravinové a skladištní škůdce. V domácnostech se s nimi naštěstí, na rozdíl od potravinových molů, setká málokdo. Larvy totiž potřebují velké zásoby potravin, protože se vyvíjejí dlouho. Podle českých vědců by se však v budoucnosti mohly právě ony stát základem našeho jídelníčku. Vzhledem k rostoucí […]
Byla to senzace, když v roce 2003 na indonéském ostrově Flores našli vědci kosterní pozůstatky asi metr vysokého humanoida. Právě kvůli výšce se mu začalo přezdívat hobit. Kdo byli tito lidé ale zač? Trpěli záhadnou nemocí, v jejímž důsledku se zmenšili, jak si experti myslí? Oficiálně jde o člověka floreského (Homo floresiensis), mnohem více se však uchytilo […]
Tuto otázku si položili vědci z Friedrich Alexander Universität v Německu a hledali na ni odpověď. Zkoumání podrobili chemikálie obsažené v tělesném pachu, jejichž koncentrace se liší u kojenců a dospívajících. Malé děti voní rodičům příjemně, jako květiny, zato při zachycení tělesného pachu puberťáků, kteří nepoužili deodorant, sebou nejeden rodič trhne a nakrčí nos. V […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz