Dětské gangy v Táboře kradou mobily a peníze, řeší to policie i radnice

  9:16
Okolí Jordánu a Husova parku v Táboře obsadily skupinky nezletilých, které napadají kolemjdoucí. Policejní hlídky se na tato místa více zaměřují, radnice chce problém řešit za pomoci romských poradců. Už od 1. listopadu do služby nastoupí dva asistenti prevence kriminality, kteří budou strážníkům pomáhat.

Partičky mladých napadají kolemjdoucí v Husových sadech v Táboře. | foto: Lukáš Marek, MF DNES

Dětské skupinky se nebojí okrádat své vrstevníky a vyhrožují dokonce i dospělým.

„Osobní zkušenost s tím nemám, ale už jsem o tom slyšela. Pravdou je, že když jdu k večeru z práce, tak se raději vyhnu třeba okolí jednoho domu u autobusového nádraží, kde se shlukují lidé, kteří nejsou moc přátelští, spíš naopak,“ popisuje jedna z prodavaček v ulici přilehlé k Husově parku.

Podobně reaguje i kavárnice, která sídlí opodál. „Četla jsem o tom. Scházejí se také na náměstí TGM. Podle mě si ale největší dohled zaslouží autobusové nádraží a jeho okolí. Tam se večer nemusí lidé cítit moc bezpečně,“ říká.

Situace není dobrá, agresivita mladistvých narostla natolik, že se věcí už několik týdnů společně zabývá policie, strážníci a vedení radnice. Počet trestných činů dětských gangů narostl v oblasti mezi náměstím TGM a Husovými sady a na nábřeží Jordánu.

„V posledním období se tam vyskytlo několik případů, kdy skupina dětí či mladistvých obestoupí osamoceného vrstevníka a pod pohrůžkou násilí ho vyzve, aby jim dal peníze, nebo mobilní telefon,“ potvrzuje mluvčí radnice Luboš Dvořák.

Vedení města se s policií i strážníky dohodlo na preventivních opatřeních. Policejní hlídky více navštěvují lokality, a snaží se tak zajistit větší pocit bezpečí. Potvrzuje to i ředitel táborské policie Jiří Štecher.

„V těchto oblastech zajišťujeme spolu s kolegy z městské policie zvýšený výkon služby,“ uvádí.

MF DNES všechna problémová místa prošla ve všední den a v Husově parku i u Jordánu na hlídky skutečně narazila.

Jiří Štecher i velitel táborských strážníků Petr Svoboda vyzývají veřejnost, aby jakýkoli konflikt, napadení, ohrožení, nebo jen obtěžující chování, oznámila na linkách 158 nebo 156.

Policie: Volejte co nejrychleji

„Dojezdový čas na místo činu v centru města je několik málo minut. Důležité je událost oznámit co nejdříve, abychom měli šanci pachatele dohledat. Nejhorší je lhostejnost. Událost nám mohou oznámit nejen její přímí aktéři, ale i svědkové,“ vyzývá Štecher.

Velitel Petr Svoboda varoval, že nemá smysl, aby se lidé pokoušeli situaci vyřešit sami. „Vždy je nutné přivolat policejní složky. Ideální je, pokud to situace dovolí, číslo 156 nebo 158 vytočit za rohem, ve vedlejší ulici, aby gang neměl další důvod k agresi,“ nabízí možný postup.

Starosta Tábora Štěpán Pavlík navíc zmiňuje, že při napadení jeden z členů skupiny před časem vytáhl i nůž. „Už to má i prvky tohoto násilí, což je nepřípustné. Musíme se tomu pokusit zamezit těmi nejtvrdšími metodami,“ konstatuje.

Největší problémy jsou s několika jedinci. Když začala v září škola, situace se celkem uklidnila i díky zvýšeným hlídkám. Nyní jsou děti opět doma, což některé znovu více láká do ulic. Navíc, když zjistí, že je někde více hlídek, přesunou se třeba na Pražské sídliště.

„I přes zlepšení situace, které jsme pocítili, tak nemůžeme v této činnosti ustat. Mohlo by se nám to rychle vrátit,“ tuší starosta.

Radnice žádá o grant z Norských fondů

Pokud jsou útočníci ve věku do 15 let, a tudíž nejsou trestně odpovědní, policie věc řeší s jejich rodiči a událost vždy předává pracovníkům orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD).

„Snažíme se s rodiči spolupracovat, ale vždy záleží právě na nich, jak se k situaci postaví. Často bývají vztahy v takové rodině napjaté,“ upozorňuje ředitel táborského územního odboru Policie České republiky.

Protože zástupci města přijímají v poslední době stále více stížností na nevhodné chování mladistvých a nezletilých v oblasti Nového města, chce to radnice řešit i za pomoci romských poradců a na jejich fungování budou žádat o grant z Norských fondů.

„Valnou většinu členů těchto agresivních skupin tvoří občané romské menšiny. Pokud bude žádost o grant úspěšná, město Tábor zřídí pracovní místo, nebo místa romských poradců, kteří pomohou ve spolupráci s nízkoprahovým zařízením Cheiron T, Policií ČR a městskou policií neutěšenou situaci analyzovat a uplatňovat vhodná řešení,“ informuje Luboš Dvořák. Žádost musí město poslat do konce listopadu.

Už od 1. listopadu však do služby nastoupí dva asistenti prevence kriminality, kteří budou pomáhat strážníkům. „Výborné je, že se nám podařilo na tyto pozice získat osoby, které prostředí velmi dobře znají a vědí, kam vyrazit řešit problémy,“ ujišťuje starosta Pavlík.

Autor: