Podnikatelská aktivita v eurozóně klesá, index PMI opět spadl pod hranici 50 bodů

Podnikatelská aktivita v eurozóně se v říjnu vrátila k poklesu, za kterým stojí zejména další prudký nárůst počtu případů nákazy novým koronavirem. Ukázal to průzkum, jehož výsledky dnes zveřejnila společnost IHS Markit. V Německu aktivita v růstu sice pokračuje, i když jsou tam značné rozdíly mezi zpracovatelským sektorem a službami.

Souhrnný index podnikatelské aktivity pro eurozónu podle předběžných údajů v říjnu klesl na 49,4 ze zářijové hodnoty 50,4 bodu. Právě hranice 50 bodů je předělem mezi růstem a poklesem - hodnota nad 50 bodů ukazuje růst aktivity, cokoliv pod 50 bodů znamená pokles.

The eurozone economy slipped back into decline in October, flash @IHSMarkit #PMI at 49.4 v 50.4 in September https://t.co/P1RKFrmNsI pic.twitter.com/aoUCzC48YT

— Chris Williamson (@WilliamsonChris) October 23, 2020

Sektor služeb je v ekonomice eurozóny dominantní. Služby ale teď nejvíce doplácejí na protikoronavirová opatření, k nimž vlády mnoha evropských zemí znovu přistupují, aby šíření epidemie zpomalily. Téměř 90 procent ekonomů v anketě agentury Reuters se proto domnívá, že druhá vlna epidemie znamená vysoké až velmi vysoké riziko, že začínající proces zotavování ekonomiky se zastaví.

V Německu se celková situace příliš neliší od zbytku eurozóny, struktura je tam ale jiná. Souhrnný index klesl na 54,5 ze zářijové hodnoty 54,7 bodu, takže aktivita nadále roste, byť pomaleji. Výsledek je příznivější, než se čekalo, analytici počítali s poklesem na 53,2 bodu.

Velmi dobře si v Německu nadále vede zpracovatelský sektor, kde dílčí index vystoupil na 58 bodů. To je nejvyšší hodnota od dubna 2018. Naopak sektor služeb se vrátil k poklesu, jeho index za říjen klesl na 48,9 bodu.

Související

Ilustrační foto

V Česku se od revoluce zdvojnásobila životní úroveň, ukazuje analýza

Dvě stě tisíc podnikatelů v roce 1990 a jejich pětinásobek o rok později položily základy prosperity současné České republiky. Díky rozvoji podnikatelské sféry výrazně vzrostla životní úroveň lidí. I přestože od roku 2021 lidé čelí vysokému růstu spotřebitelských cen, výdělky zaměstnanců jsou v současnosti oproti roku 1989 v průměru čtrnáctkrát vyšší, přičemž ceny stouply sedminásobně. Produktivita země přepočtená na obyvatele ale stále zdaleka nedosáhla úrovně Německa, uvádí analýza, kterou vypracovali analytici Hospodářské komory u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii. 
Josef Středula

Dálniční známky výrazně zdraží. Živnostníci se bouří, odbory zvažují stávkovou pohotovost

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) vnímá nutnost a povinnost vlády ČR reagovat na neudržitelný stav veřejných financí, respektive deficit státního rozpočtu. Opatření, která dopadají zejména na malé a střední firmy a živnostníky, ale považuje za neefektivní nebo přímo škodlivé a podvazující ekonomický růst. Naopak v návrzích postrádá prorůstová opatření a skutečné a zásadní zjednodušené celého podnikatelského prostředí. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula řekl, že zváží stávkovou pohotovost.

Více souvisejících

podnikatelé eurozóna Ekonomika

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Kreml: Svět je na pokraji konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, může skončit katastrofou

Rusko v pondělí prohlásilo, že vojenská podpora Ukrajiny ze strany USA, Británie a Francie posunula svět na pokraj přímého konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, který by mohl skončit katastrofou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy