18.4.2024
Slovan už v semifinále, Poprad doň nepustil Košice
Zdielať na
Hokej

Súhrn výsledkov utorkových zápasov štvrťfinále play off hokejovej extraligy 2007/2008 <b>VIDEO: záznam zápasu Žilina-Slovan</b>

Hokejistom Slovana Bratislava stačil na postup do semifinále play off hokejovej extraligy minimálny počet štyroch zápasov, pre ich súpera MsHK Žilina sa sezóna 2007/2008 definitívne končí. Víťaz základnej časti potvrdili svoj postup medzi posledných štyroch v utorok.

Slovan nemal v Žiline žiadne problémy a po hladkej výhre 7:0 postúpil trinástykrát do semifinále samostatnej najvyššej slovenskej súťaže, v ktorom chýbal iba v ročníkoch 1996/97 a 2005/06.

Po dvoch sezónach, keď úradujúci majster v nasledujúcom ročníku nepostúpil do semifinále, v ňom tentoraz nechýba. Slovan čaká dlhšia pauza, v nej sa dozvie meno svojho semifinálového súpera. Bratislavčania semifinálovú sériu začnú na domácom ľade 15. a 16. marca.

V druhom štvrťfinále nevyužili prvý mečbal na horúcom popradskom ľade Košičania. Pod Tatrami síce v prvej tretine dvakrát vyhrávali, domáci však nezložili zbrane a napokon si v samostatných nájazdoch vynútili piaty zápas, ktorý odohrajú v Steel Aréne v Košiciach v piatok 7. marca.

MsHK Žilina - Slovan Bratislava 0:7 (0:3, 0:2,0:2) - konečný stav série 0:4, do semifinále postúpil Slovan
Góly: 4. Kokavec (Bališ), 5. Kapuš (Döme), 13. Sersen (Pištek, Hujsa), 31. Uram (Döme, Kapuš), 35. Uram (Kapuš, J. Kováčik), 55. Hančák (Hreus, Lažo), 60. Kropáč

Úvodnú šancu mali domáci, keď Valášek prestrelil Hoviho betóny, ale puk za bránkovú čiaru neprešiel. Bratislavčania v 4. minúte založili rýchly protiútok a Kokavec ich dostal do vedenia - 0:1. Neprešlo ani poldruha minúty a Kapuš zvýšil už na 2:0. Potom sa hra vyrovnala, ale príležitostí bolo na oboch stranách poriedko.

Až v 13. min traja slovanisti vykorčuľovali na žilinského brankára Laca a Žilina: Sersen nekompromisne zakončil - 0:3. Druhá tretina najmä v úvode priniesla len priemerný hokej. V 27. min mal šancu Kapuš, o minútu neskôr aj domáci Hajnik, ale ani jeden neuspel. Keď sa Žilinčan Valášek vrátil v 31. minúte z trestnej lavice na ľad, Uram do prázdnej bránky zvýšil už na 4:0.

Od 33. minúty hral Slovan presilovku piatich proti trom a využil ju na piaty gól, ktorý opäť zaznamenal Marek Uram. V úvode III. tretiny mali síce domáci vylúčeného Pulpána, ale pri nájazdoch Hajnika a Kontšeka mohli skórovať. Na druhej strane mal šancu v 46. minúte slovanista Kropáč.

Čestný gól Žiliny mohol v 51. min zaznamenať Paroulek ale ani na dvakrát Hoviho neprekonal. V jednom prípade bol puk aj za čiarou, ale rozhodca Kubuš gól po porade s videorozhodcom neuznal. V 55. min Hančák pridal šiesty gól a v poslednej minúte Kropáč zavŕšil jasný triumf Slovana v zápase aj v sérii.

Hlasy po zápase:
Richard Turaz (tréner Žiliny): "Včerajší zápas nás stál veľa síl, čo sa prejavilo na našom dnešnom výkone. Na lepší výsledok sme už mali málo fyzických a psychických síl. Po dvoch individuálnych chybách sme inkasovali a výsledok sme už nedokázali otočiť. Góly sme mohli dať po nájazdoch, ale ani jeden sme nepremenili. Hráčom by som sa chcel poďakovať za to, že sa im podarilo postúpiť do play off. Aspoň jeden zo zápasov proti Slovanu sme chceli vyhrať, no nakoniec sa nám to nepodarilo."
Zdeno Cíger (tréner Slovana): "S výsledkom som spokojný. Neočakávali sme, že to bude také ľahké. Moji zverenci hrali od začiatku disciplinovane a podržal nás aj brankár Hovi najmä v záverečných minútach stretnutia. Som rád, že sme tento duel aj celú sériu zvládli takto v pohode."

HK Aquacity ŠKP Poprad - HC Košice 4:3 po samostatných nájazdoch (1:2, 2:0, 0:1 - 0:0, 1:0) - stav série 1:3

Góly: 16. Jarolín (Bambúch), 28. Jarolín (tr. strieľanie), 37. Marcel Haščák (Martin Slovák, Kasík), rozhodujúci sam. nájazd Turoň - 3. Weissmann (Michel Miklík), 20. Kmiť (Jenčík, Javín), 60. Jendek (Kmiť)
Vylúčení: 3:6 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc, J. Konc - Pavlovič, Tvrdoň, 4050 divákov
Zostavy:
Poprad: Šimonovič - Kasík, Bambúch, Dora, Fabian, Turoň, J. Brejčák, Jasovský - A. Kroták, Jarolín, Marcel Haščák - Jabrocký, Halaj, Martin Slovák - Buc, Lapšanský, Martin Segľa - Marcinko, Svitana, Ficko
Košice: Lipovský - M. Šterbák, Javín, I. Droppa, Jendek, Kledrowetz, P. Mocek, Špelda - Špilár, Juraj Faith, P. Bartoš - Jenčík, Kmiť, Rudolf Huna - Michel Miklík, S. Gron, Weissmann - Bartánus, Ščurko, Valentín

Hostia zaskočili Poprad už v úvode, hneď z prvej akcie síce Bartoš nedal, ale v 3. minúte sa pred bránkou domácich najlepšie zorientoval Weissmann a bolo 0:1. Košice mohli pridať aj druhý gól, Špilárov puk po Faithovej prihrávke však zasiahol popradský gólman Šimonovič.

Aj domáci mali priestor na skórovanie, to by ale musel obranca Dora na trikrát prekonať Lipovského. V 12. minúte vystrašil bombou z medzikružia brankára hostí Lapšanský, no stav sa nezmenil. Lipovský zlikvidoval aj bekhendový pokus Jabrockého a Krotáka, ale na nájazd Jarolína bol už prikrátky - 1:1.

Košičania však strelili Popradu gól do kabíny. Jenčík našiel 6 sekúnd pred koncom prvej časti v útočnom pásme Kmiťa a ten poslal Košice opäť do vedenia. "Kamzíci" sa v druhej časti trápili s presilovkami, za čo ich mohol potrestať v 28. min Jenčík, ale únik nezakončil presne.

Zahrmelo však na druhej strane, Lipovský hodil hokejku a nasledovalo trestné strieľanie, ktoré strelec prvého popradského gólu René Jarolín zakončil chladnokrvne blafákom - 2:2. Košice zapli na vyššie obrátky a dve šance Bartoša, či strela Faitha volali po góle. Zápas naberal na tempe, šance sa striedali na oboch stranách.

V 37. minúte sa presadil strelou spoza obrancu Marcel Haščák a Poprad po prvý raz vo štvrťfinálovej sérii s Košicami na domácom ľade viedol. Hostia mohli znovu vyrovnať v poslednej minúte tretiny, v prečíslení dvoch na jedného však Huna Šimonoviča neprekonal. Tretiu tretinu začali platonickým tlakom domáci, tí však svoje šance nevyužili.

Hrozili aj hostia, no popradský brankár Šimonovič bol pre svoje mužstvo oporou. V 51. minúte Poprad nešťastne prišiel o puk na útočnej modrej a na Šimonoviča sa rútil osamotený útočník hostí. Brankár domácich však bravúrne vykorčuľoval takmer do stredného pásma a hokejkou vypichol košickému hráčovi puk. V 57. minúte mohol Poprad rozhodnúť, keď Kroták nabíjal Slovákovi. Domáci sa v závere všetkými silami bránili a mohli pridať aj ďalší gól, Slovákovi však v nájazde v poslednom momente skĺzol puk z čepele.

Najznámejšie hokejové porekadlo nedáš-dostaneš platilo aj tentoraz. V 60. minúte Jendek znenazdajky vystrelil a zabezpečil Košiciam predĺženie (3:3). Predĺženie sa nieslo v opatrnom duchu a šance sa rodili ťažko. Napokon o osude stretnutia rozhodli až samostatné nájazdy, v ktorých bol úspešný len popradský obranca Davida Turoňa. Piaty zápas štvrťfinálovej série sa bude hrať v piatok 7. marca v Košiciach.

Hlasy po zápase: František Hossa (tréner Popradu): "Cením si toto víťazstvo, lebo sme dokázali znížiť stav série i otočiť nepriaznivý výsledok. Keď sme dostali nešťastný gól na 3:3, nezlomili sme sa a bojovali sme ďalej. V predĺžení sme hrali veľmi aktívne a dobre. Trestné strieľania sú už vabank, a my sme boli šťastnejší." Rostislav Čada (tréner Košíc): "Odchádzame z Popradu s jedným víťazstvom a sme spokojní, aj keď to mohlo byť aj lepšie. Dnes sme sa predstavili ako bojovné a organizované mužstvo. Vytvorili sme si veľa šancí, ale prekážkou bol brankár domácich, ktorému sme však pomohli nedôraznou a málo agresívnou koncovkou."