Česko si připomnělo vznik státu. Tradiční pietní akce byly zrušeny. Demonstrace proběhly poklidně

Prezident Miloš Zeman položil 28. října 2020 v Praze květiny k hrobu neznámého vojína u Národního památníku na Vítkově u příležitosti státního svátku k výročí vzniku Československa

Prezident Miloš Zeman položil 28. října 2020 v Praze květiny k hrobu neznámého vojína u Národního památníku na Vítkově u příležitosti státního svátku k výročí vzniku Československa Zdroj: ČTK / Šimánek Vít

Premiér Andrej  Babiš položil 28. října 2020 v Praze květiny k hrobu neznámého vojína u Národního památníku na Vítkově u příležitosti státního svátku k výročí vzniku Československa
Předseda  Senátu  Miloš Vystrčil položil 28. října 2020 v Praze květiny k hrobu neznámého vojína u Národního památníku na Vítkově u příležitosti státního svátku k výročí vzniku Československa
Ministr obrany Lubomír Metnar (vlevo) a náčelník generálního štábu Aleš Opata položili 28. října 2020 v Praze květiny k hrobu neznámého vojína u Národního památníku na Vítkově u příležitosti státního svátku k výročí vzniku Československa
Slavnostní střídání Hradní stráže při příležitosti připomenutí vyhlášení samostatného československého státu, 28. října 2020 v Praze.
Slavnostní střídání Hradní stráže při příležitosti připomenutí vyhlášení samostatného československého státu, 28. října 2020 v Praze.
15
Fotogalerie

Představitelé státu připomněli vznik samostatného státu položením věnců u hrobu Neznámého vojína na pražském Vítkově. Tradiční pietní akt byl kvůli špatné epidemické situaci zrušen, politici na památné místo přijížděli individuálně. K národnímu památníku jako první dorazil prezident Miloš Zeman, s časovými odstupy následovali předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), místopředseda Sněmovny Tomio Okamura (SPD), premiér Andrej Babiš (ANO), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) či pražský arcibiskup Dominik Duka.

Česká republika si dnes připomíná výročí 102 let od chvíle, kdy bylo na sklonku první světové války vyhlášeno samostatné Československo. Státní svátek 28. října tradičně doprovázejí pietní a slavnostní akce, letos byla ale většina z nich zrušena kvůli epidemii nového koronaviru.

Babiš po položení věnce řekl, že i v době pandemie je důležité si dnešní nejvýznamnější státní svátek připomínat. "Je důležité znovu apelovat na lidi, abychom se semkli a toto období překonali. Jsem přesvědčen, že to překonáme a vyjdeme z této doby posíleni. Že se vrátíme k úspěchům, které jsme měli, než přišla pandemie," uvedl.

Podobně hovořil i Vystrčil. "V minulosti jsme překonali i horší situace než pandemie, přese všechno se máme docela dobře. Pokud si to uvědomíme, začneme víc držet pospolu a víc dodržovat základní pravidla, tak si myslím, že tu současnou krizi překonáme a vyjdeme z ní třeba silnější," uvedl.

Hřib řekl, že republika od svého vzniku čelila řadě výzev. "Všechny zvládla překonat a jsem přesvědčen, že překonáme i tuto," uvedl. Za inspiraci označil nasazení a obětavost zdravotníků. Duka řekl, že situace není pro nikoho příjemná. "Ale myslím, že tento den si zaslouží naši přítomnost a vzdání úcty těm, kdo se zasloužili za vznik samostatného Československa," konstatoval.

Jednou z hlavních připomínek událostí z 28. října 1918 je každoročně pieta na Vítkově, letos ji ministerstvo obrany odvolalo. Politici přesto k národnímu památníku přijížděli individuálně, a to s časovými rozestupy, aby se na nádvoří památníku nepotkali. Pieta se koná bez vojenských poct, chybí čestná jednotka, nosiči věnců, vojenská hudba nebo historické prapory. Místo hlídají policisté.

Kvůli složité epidemické situaci nebyl čas příjezdu politiků předem zveřejněn, na Vítkově proto nejsou ani diváci. Zeman dorazil po 10:30 jako první. Po operaci srpnové zlomeniny ruky má nadále ortézu, při ceremoniálu využil oporu u člena ochranky. Další politici následovali ve zhruba pětiminutových intervalech.

Vyvrcholením oslav státního svátku byl tradičně slavnostní večer na Pražském hradě, při kterém prezident udílí státní vyznamenání. I když Zeman chtěl původně ceremoniál i přes špatnou situaci kolem epidemie zachovat, rozhodl se nakonec na doporučení zástupců vlády svůj úmysl změnit. Vyznamenání vybraným osobnostem dnes udělí, převezmou ho ale až za rok. Prezident avizoval, že posmrtně ocení například zpěváka Karla Gotta či herce Karla Fialu, mezi vyznamenanými bude i končící ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Neuskuteční se ani projev prezidenta, který slavnostní akt ve Vladislavském sále na Pražském hradě doprovází. Zeman k národu promluví v předtočeném proslovu, který budou televize vysílat od 20:05.

Kde a jak se demonstrovalo

Proti vládě a jejím omezením kvůli epidemii COVID-19 lidé demonstrovali také na Klárově nedaleko sídla vlády. Spory byly i mezi jejími účastníky. Pořadatel Jiří Černohorský vyzýval policii, aby zasáhla proti těm, kteří podle něj jeho demonstraci u pomníku druhého odboje narušovali. Část lidí na ni přišlo i z neohlášeného setkání na Letné.

Černohorský ve svém téměř hodinu trvajícím projevu kritizoval politiky, zejména premiéra Andreje Babiše. Epidemii koronaviru označil za "mediální šílenství, kterým nás chtějí ovládat". Vládní opatření pak kritizoval jako omezování ústavou daných svobod.

Podle policejního mluvčího Jana Daňka se dříve odpoledne sešlo na Letenské pláni asi 150 lidí. Protest však na tomto místě ohlášen nebyl a lidé se následně rozešli. "Policie zajistila dva lidi pro přestupkové jednání," řekl Daněk. Většina lidí se podle něj z Letné přesunula na shromáždění na Klárov.

Kolem poledne začínaly demonstrace také na Staroměstském náměstí a náměstí Republiky. Opatření proti epidemii COVID-19 umožňují konat demonstrace maximálně se 100 účastníky. Policie proto místo kolem pódia po příchodu první stovky ohradila a další lidi nevpouštěla. Řadu dalších lidí vně kordonu policisté upozorňovali, že kapacita protestu byla naplněna.