Studenti pedagogiky doučují žáky, kteří se učí jen na dálku a dělá jim potíže látku zvládnout

Studenti pedagogiky pomáhají v době vládních restrikcí proti koronaviru doučovat olomoucké školáky. Některým dětem totiž dělá problém zvládnout distanční výuku v době uzavření škol. Projekt s názvem Liška online využívá v současné době zhruba deset zájemců. Největší zájem je o doučování cizích jazyků.

Olomouc Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Distanční výuka

Distanční výuka | Zdroj: Pixabay

„Dnes bych si probrala tu češtinu. Budeme opakovat podmět a přísudek. Zjistíme, jestli už ti to jde. Potom se podíváme na angličtinu,“ vysvětluje u notebooku studentka pedagogické fakulty Tereza Mikošková jedenáctileté Terezce, co si budou opakovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dobrovolníci doučují na dálku žáky, kteří hůře zvládají látku

Studentka Tereza už několik let pracuje jako dobrovolnice, a tak doučování brala jako samozřejmost. „Ráda trávím čas s dětmi, takže je to vlastně i pro mě dobré,“ dodává Tereza.

Zatím doučuje jen jednu žákyni páté třídy. Těší se, že bude pomáhat i dalším. Obdivuje učitele, kteří zvládají současnou výuku celé třídy na dálku. „Takhle, když jsme jeden na jednoho, je to celkem jednoduché. Ale když jsem viděla online hodinu, kde paní učitelka musí učit třicet dětí zároveň a udržovat jejich pozornost, je to mnohem náročnější než ve třídě, kde na ně vidí a může je kontrolovat.“ 

Projekt Liška online vymyslela Jitka Laštůvková z Charity Olomouc.  Ta vysvětlila Českému rozhlasu Olomouc, že největší zájem o doučování mají rodiče s dětmi v oblasti výuky cízích jazyků.

„Pokud rodiče neměli na základní škole angličtinu a dítě má angličtinu, tak si s tím opravdu neví rady. Nejčastěji je to angličtina, němčina a potom ty základní předměty, jako je čeština a matematika,“ popisuje Laštůvková.

Pokud bude distanční výuka trvat déle, významně to ovlivní perspektivy dětí, varuje školní inspektor

Číst článek

Jitka Laštůvková rozjela studentské doučování na dálku už na jaře. Podzimní pokračování má ale přece jen drobný rozdíl. „Více jsme začali pracovat na tom, abychom byli schopni rodinám zapůjčit počítače a notebooky, protože spousta rodin je nemá k dispozici. V tom je ten projekt inovativnější, že jsme se snažili udělat nějakou zásobu a rozhodili sítě tak, aby když se ozve rodina, že potřebuje zajistit techniku, abychom byli schopni ji poskytnout,“ uzavírá Laštůvková.

Každému dobrovolníkovi jsou připraveni pomoct i učitelé z olomoucké pedagogické fakulty. Poradí, jak zaujmout školáky i s výběrem správné učebnice.

Blanka Mazalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme