Do strakonického zimního stadionu zatéká, boule na ledě ohrožují hokejisty

  9:14
Když prší, do zimního stadionu ve Strakonicích teče na některých místech střechou voda na led. Na něm se pak udělá boule, která je pro hokejisty nebezpečná. Provizorní opravy už nestačí. Potíže jsou i na dalších městských sportovištích. Dlouho je nevylepšovali, teď se kupí více investic naráz.

Do strakonické hokejové haly zatéká střechou. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Zimní stadion neodpovídá dnešním standardům, za desítky let fungování neprošel žádnou velkou modernizací.

„Pamatuji si, jak jsem ještě jako student navážel dovnitř beton, když se dělalo chlazení. To se od té doby nevyměnilo. Hala je ve stavu, že by ji jinde bourali a stavěli novou, ale na to nemáme finance. Halu chceme postupně rekonstruovat,“ vypočítává starosta Strakonic Břetislav Hrdlička (Strakonická Veřejnost).

Největším problémem však zůstává střecha. K zásahům již došlo, ale vždy to bylo jen dočasné řešení.

„Ještě se to nepodařilo vychytat. Opláštění se skládá z dlouhých plechových pruhů a to se velmi špatně opravuje,“ uznává Martin Walter, vedoucí zimního stadionu.

Podle předsedy místního hokejového klubu Luboše Parkose jsou nedostatky znát i při samotných zápasech.

„Byla utkání, kdy pršelo a rozhodčí na protékání upozorňoval, protože pro hráče je nebezpečné, když se na ledě udělá boule nebo důlek. Máme také krasobruslení a i na těchto závodech si rozhodčí problému všimli. Zatím naštěstí žádnou akci kvůli bezpečnosti nerušili, ale pokud se to nevyřeší, může se to stát,“ mluví ze zkušenosti Parkos.

Dodává, že další potíží je zastaralé chlazení ledu. „Nevím, kde jinde v Česku ještě mají čpavkový systém chlazení. Máme jedno z nejstarších,“ upozorňuje předseda HC Strakonice.

Klub dosahuje na granty, díky nim si upravil šatny nebo vyměnil časomíru. Chlazení je po generální revizi a ještě by mělo vydržet, musí se ale dávat pozor na stav trubek v ledové ploše.

Atraktivní vylepšení bazénu odsouvají

Ještě více akutní je však pro radnici oprava jiné střechy – nad bazénem. Přitom původně vedení města plánovalo plavecký stadion vylepšit, začít se mělo novými šatnami a chodníky.

„Statik nám řekl, že bez opravy střechy může bazén uzavřít kvůli bezpečnosti lidí. Musíme také nechat upravit pochozí plochy kolem bazénu. Bude to stát zhruba dvacet milionů a musíme to nutně udělat v létě příštího roku,“ ví starosta Hrdlička.

Všechny další investice do plaveckého stadionu tak musejí odložit na dobu, až na ně budou peníze. Vize s novinkami jako teplý bazén, dětský svět či vířivky se odsouvají.

„Budeme zvažovat také variantu, že by se na modernizaci podíleli soukromí investoři, kteří by pro obyvatele bazén vylepšili, připravili zábavu, rozšířili možnosti a poté by měli peníze z provozu,“ dodává starosta.

Do toho vstupuje stavba nové sportovní haly v areálu gymnázia, s níž se má začít za dva či tři roky. Vyjde na 60 až 90 milionů, až 30 milionů může pokrýt dotace. Zbytek zaplatí rovným dílem město a Jihočeský kraj. Obě strany už podepsaly smlouvu o spolupráci.

Hrdlička ujišťuje, že vedení města peníze na všechny potřebné investice do sportovišť v příštích letech najde. Musí však zodpovědně hospodařit. Jen na daňových příjmech letos Strakonice přijdou minimálně o 50 milionů korun, které nedostanou od státu kvůli dopadům pandemie koronaviru.

„Víme, že se nám sportoviště začínají hroutit. Je to důsledek minulosti. Když byly vypsané dotační programy s devadesátiprocentním pokrytím na sportoviště a mohli jsme vše opravit a proinvestovat 200 milionů korun, stavěli jsme za peníze z městské kasy základní školu v Povážské, do které dodnes zatéká,“ kritizuje Hrdlička dřívější vedení radnice.

Svá sportovní zařízení začalo město ve větším prověřovat od roku 2018. Letos například nechalo uzavřít sportovní halu v Lidické ulici a opravit její konstrukci. Po bezpečnostní prohlídce se proměnila i tribuna v areálu v Máchově ulici.

Autor: