Pátek 26. dubna 2024
Svátek slaví Oto, zítra Jaroslav
Polojasno 14°C

Brabec mlžil před poslanci o otravě Bečvy, prý kvůli policii. A poslankyni ANO rozzuřili novináři

Autor: ČTK - 
5. listopadu 2020
10:39

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) ve středu na výboru pro životní prostředí odmítl říci poslancům nové informace k ekologické katastrofě na Bečvě, při níž únik kyanidu 20. září zabil desítky tun ryb. Podle něj by to mohlo mařit vyšetřování. Podobně se vyjádřil i ředitel České inspekce životního prostředí Erik Geuss. Brabec také označil za absurdní některé spekulace ohledně okolností havárie.

Poslankyně a někdejší zaměstnankyně chemičky Lovochemie patřící Agrofertu Eva Fialová (ANO) nechtěla podle členů výboru vůbec umožnit, aby jednání sledovali novináři. Schytala to mimo jiné od šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové.

V úvodu zpravodaj František Elfmark (Piráti) položil Brabcovi několik otázek na vyšetřování, místo, odkud kyanid unikl, i opatření, která by takovým haváriím zabránila.

Brabec uvedl, že nemůže ovlivnit rychlost vyšetřování, byť mu vadí, že trvá tak dlouho. Litoval toho, že koncem září napsal na twitter, že věří tomu, že viník bude odhalen do několika hodin. Poté několikrát zdůraznil, že jde „o živý spis“ a další informace bude poskytovat sama policie. Řekl také, že se mu „chce řvát“, když vidí spekulace o rozsáhlém spiknutí, do kterého by měly být zapojeny desítky úředníků kvůli zametení stop. Míní také, že vznikla mylná představa, že ČIŽP vyšetřování těchto akcí řídí.

Brabec pak poznamenal, že se MŽP a ministerstvo zemědělství dohodlo s rybáři na tom, že jako pomoc k opětovnému zarybnění řeky po havárii dostanou 7,5 milionu korun.

Ředitel ČIŽP Geuss popsal pozici inspekce při vyšetřování. Řekl, že organizace nepatří ke složkám integrovaného systému. Její kompetence jsou vymezeny a k některým haváriím ani není přizvána. Podotkl také, že řízení prací při zneškodňování havárií přísluší vodohospodářským, případně krajským úřadům. Předsedkyně výboru Dana Balcarová (Piráti) nato na twitteru uvedla, že Brabec s Geussem „hází odpovědnost“ za vyšetřování havárie na vodoprávní úřad. Podle ní „motají“ řízení prací na zneškodnění havárie s prošetřením jejích příčin.

Později se také Brabce tázala na metodický pokyn pro prošetřování havárií. Brabec odpověděl, že postup vyplývá z vodního zákona, je však do jisté míry individuální. Poznamenal, že resort bere havárii jako „poučení“ a lepší instruování vodoprávních úřadů. Členka výboru Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) chtěla vědět, zda byl důkladně prošetřen i areál a odpadní soustava chemičky DEZA z koncernu Agrofert a zda ji Brabec jako možného viníka může zcela vyloučit. K tomu ministr nedal bližší vyjádření.

Na dotaz, zda se bude zasazovat o to, aby se Bečva jako bod projednala ve Sněmovně, řekl, že o to stojí, byť neovlivní, zda na to dojde. Při prvním pokusu se poslanci k bodu o havárii nedostali, Brabec se tehdy také z jednání omluvil. Dnes opět podotkl, že ani ve Sněmovně však zřejmě nepoví nic nového.

Brabec v říjnu uvedl, že je v podezření areál bývalé Tesly Rožnov, dnes to označil za jeden z „vyšetřovacích scénářů“.

Podle některých svědectví začaly ryby hynout až o několik kilometrů dále, než se v počátcích vyšetřování uvádělo. O nesrovnalostech pojednává také nedávný článek Deníku Referendum, který uvedl, že kyanid se dostal do řeky právě v blízkosti chemičky DEZA. Ta se od možného zavinění distancovala krátce poté, co se havárie stala.

Sdružení Arnika dnes ocenilo, že výbor vyzval vládu, aby zpřísnila monitoring i nakládání s vysoce nebezpečnými kyanidy. Poslanci také žádají, aby se nově začaly sledovat úniky perfluoralkylovaných látek, které mohou otrávit zdroje pitné vody a škodí rybám a vodním organismům. Jindřich Petrlík z Arniky připomněl, že tyto požadavky z petice Řeka bez jedů podepsalo 5000 lidí. Zároveň zkritizoval jednání členky výboru Evy Fialové (ANO), která opakovaně žádala, aby bylo dnešní jednání neveřejné.

Kyanid unikl do Bečvy 20. září. Ekologická havárie postihla řeku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy na zhruba 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.

denisz ( 5. listopadu 2020 21:15 )

- - - - Nemá to ten Babiš lehké.
Půta měl v kraji velký vliv, co řekl platilo a prospělo.
Lepší než obtížné dohadování s koaličními partnery.
Lidé jej za to milovali a opět zvolili. Když se podobně
chová Babiš je u opozice autoritářský zloduch.
Někdo otráví řeku Bečvu kyanidem, Gazdík (STAN) a
Wondra (ODS) hned lživě obviní chemičku Deza z
Afrofertu, nepřímo tedy Babiše. a další.
Zneužití i epidemie proti vládním stranám v tom smyslu, že
vláda nezvládla epidemii. Za to však nemůže vláda, ale sama
epidemie. trochu i opopzice. Šířili, že vládá nezvládá a
veškerá vládní opatření znevažuje
Pakarová : Zbavili toho nejnebezpečnějšího člověka v čele !
Babiš se řídil radami Marka Prchala. atd další hlouposti.
Dění je možno prezentovat vkusně a i mediální hvězdy
mohou ovlivnit pozitivně mínění a vylepšit náladu
veřejnosti. Od politiků většinou jen slyšíme až nehorázné
demagogické útoky a dehonestaci svých politických
konkurentů z jiných stran. Jejich příznivci jim možná fandí,
ale normální lidi s nimi pohrdají.

villon ( 5. listopadu 2020 10:54 )

Pro určitou sortu našich politiků jsou novináři žumpa a verbež. Neni nic složitýho rozklíčovat že tahle sorta politiků patří k těm kteří se živí nejrůznějšími ojebi, šnméčky (anoferťáci) nebo zákulisními podrazi (Lihoš Plumbum).
Normoš člověk je rád, že aspoň některý z jejich swinstev vyplujou na povrch.

Tahle vláda už ztratila veškerý kredit. Věřit jim může buď totál világoš nebo fanatik co si ješitně nedokáže přiznat, že se nechal o*** za dvě koblihy.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa