Nový památník v Kyselce mapuje historické milníky kdysi proslulých lázní

  9:08
Nový interaktivní památník - stojan s otočnými válci připomínajícími historické milníky lázní v Kyselce a České republice - se stal ozdobou obnoveného odpočívadla na místní stezce k Ottovu pavilonu. Ta je součástí zaniklé vyhlídky Mattoni.

Ředitel Miroslav Perout (vlevo) a Vladimír Lažanský, předseda správní rady Lázní Kyselka, u nového památníku. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Netradiční památník měl být původně hotov už v roce 2018 k tehdejšímu 146. výročí založení lázní Kyselka, protože na stejný rok připadlo i 100 let výročí od založení republiky. Na samotnou realizaci však nakonec došlo až letos.

Předkladatelé a autoři jsou mistr uměleckého řemesla pasířského a restaurátor Ivan Houska a kovář a výtvarník Tomáš Havránek. Návrh a realizace je společnou prací obou autorů. 

„Historie a motivy jsou rozděleny do šesti časových etap a formou tepaného reliéfu a krátkého textu zaznamenány na stejném počtu otočných válců,“ popsal Miroslav Perout, ředitel obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka, která areál bývalých lázní už řadu let postupně obnovuje.

Válce jsou nainstalovány do kovářsky zpracované nýtované konstrukce s měděnou stříškou a na svých osách se dají otáčet. Jejich uložení a samotná konstrukce památníku jsou dostatečně robustní, aby vydržely časté otáčení.

„Je zřejmé, že informace vyobrazené a sdělované na obvodu válce pozorovatele přímo vybízí k tomu, aby si válec otočil a zjistil, co je na nepohledové straně, jako třeba na starých jízdních řádech na nádraží,“ poukázal na atraktivní provedení Miroslav Perout.

Reliéfy jsou vytepány do tombakového plechu s barvou blízkou zlatu. Povrchová úprava reliéfů je provedena světlou patinou a je fixována voskováním. To umožní materiálu, aby v průběhu času získával přírodní tmavou patinu. Při kontaktu s rukama otáčejícími válci však dojde k otírání patiny na povrchu a doteková místa budou časem zlatavě světlá. 

„Umístění památníku jsme volili na bývalé zaniklé Mattoni vyhlídce, abychom tuto historickou vyhlídku ‚vykopali‘ ze země a betonu a obnovili jsme přírodní vyhlídkové a odpočinkové místo v lázeňském parku při cestě k Ottovu pavilonu,“ vysvětlil Perout.