Je to frustrující. Covid už v divadle sahá i na program příštího roku

16. listopad 2020

Divadelní prkna zůstávají neprošlápnutá, sedačky v hledišti nemá kdo prosedět. Pandemie koronaviru odkázala milovníky kultury do virtuálního prostoru. Pracovat se s tím učí i Východočeské divadlo Pardubice.

Třeba letošní ročník celorepublikové Noci divadel znovu bude třetí listopadovou sobotu, ale tentokrát on-line. „Účast jsme dlouho zvažovali. Každoročně si u nás herci s diváky vyměňují role. Všechny potřebné informace budeme mít na webu,“ říká dramaturgyně Jana Uherová.

Absence aplausu

Pro divadlo je zásadní vzájemný zážitek herců a obecenstva. „Každá zkouška se dělá proto, abychom mohli jít před publikum, které bude tleskat. Dramaturgyně má výhodu, že si může číst a přemýšlet třeba i doma. Herec je ale od toho, aby hrál. Když nemá svoje publikum, tak jeho existence skoro nemá smysl.“

Jana Uherová

Uherová považuje současný stav za omezující a frustrující. „Pořád doufáme, že ještě do Vánoc začneme hrát anebo na Silvestra. I kdyby ne, tak připravíme několik programů, abychom se divákům připomněli, že existujeme a fungujeme.“

Jisté je, že Grand festival smíchu v lednu 2021 nebude. „Jsme pod velkým tlakem, protože musíme plánovat, ale sami nevíme, co a jak bude. Podmínky dopředu neznáme. Proto jsme se rozhodli festival posunout do termínu od 11. do 17. května. Galavečer znovu odvysílá Česká televize.“

Thálie pro Lásku

Divadelníky v nelehké době potěšily ceny Thálie. Jednu z nich dostal taky pardubický Josef Láska. Stal se nejlepším činohercem do 33 let. „Byla jsem nesmírně šťastná. Svou roli v Podivném případu se psem hraje skvěle. Jsem vůbec ráda, že zástupci Thálie přišli do našeho divadla, protože nás nenavštěvují každý den a spíš se orientují na pražská představení,“ myslí si Jana Uherová.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.