Začínáme už před narozením. O genetice ze všech úhlů pohledu s primářkou FNO Andreou Gřegořovou

19. listopad 2020

Genetika má v medicíně výjimečné postavení. Základním rysem oboru je totiž prevence, a to napříč všemi odbornostmi lékařské péče. O genetice jsme hovořili s Andreou Gřegořovou, primářkou oddělení lékařské genetiky Fakultní nemocnice Ostrava.

Genetika je složitý obor, který nám ale může pomoci předejít různým dědičným nemocem či vadám. Zjednodušeně řečeno. A na vyšetření se můžete dostat už před svým narozením.

„V naprosté většině případů jsou k nám maminky odesílány pro pozitivní screening v prvním nebo druhém trimestru, eventuálně jsou to ultrazvukové patologie, kdy se na miminku najde vývojová odchylka,“ říká v rozhlasovém magazínu o zdraví lékařka.

Primářka si přitom nemyslí, že by se lidé měli bát. „Vždy je to dobrovolné, je to o vysvětlení situace, nabízíme možnosti a maminka je ta, která si sama rozhoduje, kterou cestou se vydá. Zda se rozhodne pro odběr plodové vody, placenty... V dnešní době už umíme některá onemocnění vyšetřit i z krve maminky, kam se uvolňuje z placenty DNA toho miminka,“ vysvětluje primářka.

Zároveň ujišťuje, že velká většina případů končí narozením zdravého dítěte.

Více uslyšíte v záznamu rozhlasové Lékárny, která zdaleka nebyla věnována jen prenatální diagnostice.

autoři: Romana Kubicová , tif
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.