„Děláme premiéry do šuplíků.“ Jan Hrušínský a Miluše Šplechtová u Jana Čenského

22. listopad 2020

Táta by měl letos sto let. Nápad napsat knížku jsem v sobě nosil asi pět let, říká Jan Hrušínský, který do studia přišel s Miluší Šplechtovou. A přinesl i knížku Rudolf Hrušínský 100 rozmarných lét.

„V době covidu jsem přinesl do divadla přes 3000 fotek z tátova archivu a pracoval na knížce. Má přes 400 stran a to se tam nedostalo všechno. I pro mě bylo zajímavé zjištění, že s ním na roli Švejka postoupil do finále Josef Hlinomaz a Josef Bejvl. Podle režiséra Steklého měli větší šanci. Protože mezi jednotlivými kamerovkami bylo 14 dní, lil táta do sebe jedno pivo za druhým, aby se dostal do té ladovské podoby Švejka.“

Řekl: Pojď si zatancovat a upadl

Miluše Šplechtová odešla za manželem z prken Národního divadla. Poznali se už na plese konzervatoře. „Ke mě přišel Honza v podroušeném stavu. Řekl: Miluško pojď si zatancovat. A upadl. Pak jsme se viděli až v divadle v Ústí nad Labem, kde jsem byla pět let a Honza osm. Byla to báječná léta.“

Jak snáší dobu, kdy divadla nemohou hrát? „Děláme premiéry do šuplíků,“ říká Jan Hrušínský. „Připravujeme hru Mašíni. Je to výbušné téma s podtitulem Bojovali jsme s Hitlerem, bojovali jsme s Gottwaldem, bojovali jsme s Havlem.“

Vnuka jsme kvůli covidu ještě neviděli

A co na sebe Jan Hrušínský prozradil v závěrečném kvízu? Nesnáší lež, jeho oblíbeným filmem je Rozmarné léto, a oblíbenou zemí kromě Česka je Anglie, Amerika a Austrálie. „Vnuka v Americe jsme kvůli covidu ještě neviděli,“ dodává Jan Hrušínský. A jaké je jeho oblíbené jídlo a pití? Svíčková a pivo.

Které profesory na konzervatoři milovali? Proč nenabízí divadlo on-line?

autoři: Jan Čenský , zk
Spustit audio

Související