Počasí dnes7 °C, zítra4 °C
Pátek 19. dubna 2024  |  Svátek má Rostislav
Bez reklam

Kůrovec komplikuje život ptákům na Vysočině. Přesto se našla hnízda chráněných druhů

Při letošní kůrovcové kalamitě, která ve velkém postihla i náš kraj, dochází po odtěžení kůrovcového dříví k výraznému úbytku stromového patra z lesních porostů. Pro ptáky, hnízdící v lesích a zejména pro ty druhy, které pro hnízdění využívají dutiny ve kmenech či větvích starých nebo poškozených stromů, je nezbytně nutné, aby nebyly dotěžovány všechny stromy. Vždy je nutné ponechat několik stromů, které mohou sloužit ke hnízdění. Tak jako starý člověk má svoje nezastupitelné místo v lidské společnosti, tak i suchý strom nebo jeho torzo má nenahraditelnou roli v lesním ekosystému.

„V souvislosti s intenzivními těžbami kůrovcových stromů je v lesích na Vysočině poslední dobou, nezávisle na denní či roční době, nezvykle rušno. Z toho důvodu se Kraj Vysočina rozhodl podpořit činnost Pobočky České společnosti ornitologické, která dohledává hnízda zvláště chráněných druhů ptáků v lesích na Vysočině. Ve spolupráci s krajským úřadem oslovuje vlastníky lesa a projednává s nimi zajištění klidu v okolí hnízd v době snůšek a péče o mláďata. Díky této spolupráci a vstřícnosti ze strany oslovených vlastníků lesa se podařilo v letošním roce zdokumentovat 186 hnízd chráněných druhů ptáků a podpořit jejich ochranu při péči o potomstvo,“ uvedla Jana Slaninová z krajského odboru životního prostředí a zemědělství.

Hnízdění kriticky ohroženého orla mořského je věnována pozornost již několik let. V letošním roce bylo dohledáno 14 hnízd tohoto ptáka. V osmi případech bylo hnízdění úspěšné, vyvedeno bylo celkem 14 mláďat. „Ve třech případech bylo hnízdění neúspěšné z důvodu mezidruhové nebo vnitrodruhové agrese, ve dvou případech byl neúspěch hnízdění způsoben lidskou činností (otrava, lesnické práce) a v jednom případě došlo k pádu stromu při vichřici. Vyšší zastoupení vlivu mezidruhové agrese zřejmě souvisí s otevíráním porostů, kdy se hnízda stávají viditelnější a zranitelnější. Ve srovnání s minulým rokem bylo hnízdění letos úspěšnější. Vloni bylo odchováno 9 mláďat,“ doplnila Slaninová.

V letošním roce byla věnována pozornost i dalším chráněným druhům. Čáp černý, obdobně jako orel mořský, nejčastěji staví svoje hnízda na smrcích. Na Vysočině bylo nalezeno 16 hnízd čápa černého, v jedenácti případech bylo hnízdění úspěšné a bylo odchováno 32 malých čápů. „Velice citlivým druhem se jeví kulíšek nejmenší. Evidentně se vyhýbá oblastem s těžbami, opouští i dlouhodobě obsazované okrsky. Mezi druhy s nejmenším počtem nalezených hnízd, a tudíž v kraji nejvzácnější patří včelojed lesní, luňák červený a sokol stěhovavý,“ uvedla závěrem Jana Slaninová.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto pixabay.com | Zdroj Kraj Vysočina

Štítky kůrovec, les, strom, pták, hnízdění, hnízdo, ptáci, Kraj Vysočina, Jana Slaninová

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Kůrovec komplikuje život ptákům na Vysočině. Přesto se našla hnízda chráněných druhů | Z kraje | Jihlavská Drbna - zprávy z Jihlavy a Vysočiny

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.