Generace srostlá s mobilem neodkládá telefon ani ve škole. Patří do moderní výuky

19. listopad 2020

Používají ho běžně od narození po celý život. Mobilní telefon teď středoškolákům pomáhá i při vzdělávání. Vědci a studenti z Dopravní fakulty Jana Pernera a Fakulty ekonomicko-správní Univerzity Pardubice naplno rozvíjejí svůj nápad.

„Uvědomili jsme si vývoj ve společnosti, který je daný technologickým pokrokem. Současná generace studentů je odlišná oproti době před dvaceti třiceti lety. Systém vzdělávání tento vývoj v podstatě nereflektuje. Je pomalejší,“ říká za autory projektu Dalibor Gottwald. 

Přirozeně mobilovat 

Způsob vzdělávání zůstává dlouhé roky podobný. „Pracujeme s knihami, které představují zdroj informací, následuje zkouška. Buď si to zapamatujeme, nebo zapomeneme. Ve vzdělávání chybí nějaký přirozený komunikační nástroj. Pro aktuální generaci studentů to je právě mobil. Vzali jsme ho a aplikovali do vzdělávání.“ 

Mladí vědci nedávno podle Gottwalda uspořádali už druhý workshop, během kterého výstupy z projektu představili středoškolským učitelům, středoškolákům a taky zástupcům České pošty jako významného zaměstnavatele. „Mohla by být odezva z různých oborů. Líbí se myšlenka modernizace, zvyšování interaktivity.“ 

Větší šance v době krize

O podobných projektech se začíná víc mluvit právě teď, když školství prochází velkým testem. Nové obzory otevírá i aktuální distanční výuka. „Různá elektronická zařízení nám pomáhají překlenout limit, kdy se nemůžeme setkávat osobně,“ připomíná Dalibor Gottwald. 

A přidává taky odkaz na myšlenku Jana Amose Komenského. „Tvrdil, že když něco studentům řeknete, tak to zapomenou. Když jim to řeknete a ukážete, tak si to možná zapamatují. Když jim to řeknete, ukážete a zapojíte je, tak si to zapamatují a ještě získají dovednost. My je zapojujeme přes mobil. Chceme, aby nad něčím popřemýšleli, něco vytvořili, obhájili si svůj názor a přidali se do diskuze.“

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související