InzerujTEĎ

 
 
 

Kdy a kam

  • Vernisáž výstavy kuriozit k 120. výročí založení muzea

    středa 1.5 16:00 - Muzeum, Vodňany

  • Výstava historických hraček

    středa 1.5 9:00 - Muzeum – Stará radnice, Volyně

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Letní a zimní čas

V roce 2018 skončila v EU debata o letním a zimním času. Každý stát se má zařídit podle svého. Téma se odsunulo do pozadí, momentálně není na stole. Co vyhovuje vám?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ochranu před nejistou budoucností hledají Jihočeši u odborů

Ilustrační foto

Ilustrační foto

JIŽNÍ ČECHY – Zájem o členství v odborech na jihu Čech už několik měsíců roste. Důvodem jsou obavy z budoucnosti, především z dopadů koronavirové pandemie na ekonomiku a s tím související nezaměstnanosti. Lidé očekávají, že pod ochranou odborů se jim bude „dýchat“ lépe. „Z lidí jsou cítit rostoucí obavy. Nikdo netuší, co příští měsíce přinesou a samozřejmě hledají nějakou jistotu, zastání, prostě pevný bod v této extrémně turbulentní době. Už na jaře jsme byli zahrnuti neuvěřitelným množstvím pracovně-právních dotazů. A zájem se dále stupňuje,“ uvedla vedoucí jihočeského Regionálního pracoviště Odborového svazu KOVO (OS KOVO) Pavlína Jirková.

 

Pracovníci regionálního pracoviště v této souvislosti zaznamenali, že nejvíce ohrožení se lidé cítí ve firmách bez odborového zázemí. Oproti tomu zaměstnanci firem s funkční odborovou organizací „v zádech", zůstávají vcelku klidní. „A to i ti, kteří nejsou našimi členy, neboť ví, že tam, kde KOVO působí, základní odborová organizace kolektivně vyjednává za všechny zaměstnance bez výjimky. Prostě se s našimi členy takříkajíc svezou, aniž by ovšem sami vyjednávací pozici odborů jakkoli posílili," poznamenala Jirková.

Významně tak v jižních Čechách roste zájem o založení takzvaného „seskupení členů". To totiž dle stanov OS KOVO umožňuje vznik odborové organizace anonymně a kolektivní vyjednávání bez toho, že by zaměstnavatel mohl členy odborů mezi svými zaměstnanci identifikovat. Anonymita je chrání před případnými represemi ze strany zaměstnavatele.

„V současné době v regionu zastupujeme celkem deset seskupení členů, z nichž to zatím poslední, vzniklo v září v českovelenické Magna Cartech. Se zaměstnanci dalších dvou firem založení seskupení členů aktuálně připravujeme," doplnila Jirková. Již existující kovácká seskupení nyní na jihu Čech působí ve fimách Schwan Cosmetics CR, A. Pöttinger, COGEBI, Head Sport, Plaschka, ADVICS MANUFACTURING CZECH, ERT Automotive Bohemia, Yanfeng Czechia Automotive Interior Systems a GPN GmbH – ČR.

Řešením situace často bývá anonymní členství

„Na jedné straně jsou zde rostoucí obavy z důsledků koronavirové krize a na straně druhé přetrvávající strach, v mnoha případech odůvodněný, ze ztráty zaměstnání kvůli odborové angažovanosti. V regionu je stále celá řada poměrně velkých firem, kde se zaměstnanci založit odbory prostě bojí. A to i přesto, že na to mají zákonné právo. Díky seskupení členů zůstávají skryti a s vedením firmy za ně vyjednávají profesionální specialisté svazu. Anonymní členové přitom mají k dispozici bezplatně veškeré služby OS KOVO stejně, jako ostatní členové. Od uzavírání kolektivních smluv, přes právní servis až po problematiku bezpečnosti práce," konstatoval zmocněnec jihočeského sdružení OS KOVO Jan Janoušek.

Anonymní členství a vznik seskupení členů v OS KOVO, umožňuje úprava stanov OS KOVO z roku 1994. Cílem jejího přijetí byla ochrana iniciátorů vzniku odborových organizací i další zakládající členy před výhrůžkami a postihy ze strany zaměstnavatelů. Mezi ty nejčastější vždy patřil a dodnes patří vyhazov. Minimální počet zakládajících členů jsou tři a před zaměstnavateli zůstávají „skryti" až do doby, než se sami rozhodnou vystoupit z anonymity. Odborová organizace pak působí ve firmě podle zvláštních právních předpisů. Členy OS KOVO se přitom mohou stát i zaměstnanci firem mimo kovoprůmysl.

Zaměstnavatelé sice dobře vědí, že na vstup do odborů mají zaměstnanci právo ze zákona. Stejně tak jsou si ovšem vědomi toho, že odbory mají následně zákonné právo kontrolovat dodržování zákoníku práce, pravidel bezpečnosti práce a vyjednávat o mzdových a sociálních podmínkách zaměstnanců. To se mnohým nelíbí a snaží se proto vzniku odborů zabránit. V případných sporech ovšem dávají soudy za pravdu odborářům. To, že seskupení členů jsou legitimní formou působení odborů, což se snažila řada zaměstnavatelů zpochybnit, potvrdil v roce 2018 Nejvyšší soud ČR. „Odbory jsou jedinou organizací, která dokáže účinně hájit zájmy a práva zaměstnanců. Ta jsou často velmi hrubým způsobem pošlapávána. Seskupení členů je tak významným nástrojem řešení podobným situací," zdůraznil Janoušek.

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
  • Písečák 

    Reagovat

     

    Pokud bude šéfem odborů pan Středula,který umí jenom rozdávat a ohánět se pracujícími a přitom pobírat stotisícový plat tak od tohoto demagoga,který viniká jedině jako řečník nemůžeme nic čekat.Je to jen kariérista,který se dere do politiky a jako ostatní před ním Falbr,Štěch,Zavadil,kteří jsou nástrojem sociální demokracie a jejich hlásnou troubou.

    Vloženo 24.11.2020 14:51:15

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace