Vláda i opozice hodily OSVČ a střední třídu přes palubu, tvrdí místopředseda Trikolóry

24.11.2020 9:01

“Nic po státu nechtějí a v “normálních” časech se o sebe umějí postarat. Pokud jim tedy stát nezavře provozovny jako nyní. Řeč je o živnostnících a menších a středních podnikatelích. Ti na rozdíl od jarní vlny viru teď musí platit zálohy na zdravotní a sociální. Kromě toho nyní nesmějí – zcela nesmyslně – kombinovat jednotlivé podpory,” říká pro PL místopředseda hnutí Trikolora Dalibor Uhlíř.

Vláda i opozice hodily OSVČ a střední třídu přes palubu, tvrdí místopředseda Trikolóry
Foto: Archiv D. Uhlíře
Popisek: Dalibor Uhlíř

Aktuální situace se v mnohém podobá jarní koronavlně – mnoho podnikatelů, jakými jsou například restauratéři a spousta dalších menších podnikatelů, muselo zavřít své obchody. “Jeden velký rozdíl by se však přeci jen našel – u programů podpory došlo k velkému osekání. Nejvíce na to doplatí OSVČ a zcela nejvíc nesmyslně OSVČ se zaměstnanci,” říká Uhlíř a hned vysvětluje důvody.
 
“Zatímco v první koronavlně jim stát odpustil alespoň ty minimální zálohy na pojistné, nyní platit musí – i když nevydělají ani korunu. Vláda jim navíc za přispění opozice jednotlivé podpory nepovolila kombinovat. Nelogické je to zejména u kompenzačních bonusů a podpor zaměstnanosti v podobě programů Antivirus. Na bonus totiž dosáhne jen část drobných podnikatelů, mezi které se nově zařadí pouze OSVČ, společníci malých “eseróček”, dohodáři a dodavatelé uzavřených podniků, kteří svoji činnost (nebo činnost svých firem) nesměli vykonávat, nebo ji museli omezit v rámci stále trvajícího nouzového stavu.” 
 

Anketa

Podporujete masivní snížení daní, které ,,odmávali" poslanci ANO, ODS, SPD, Trikolóry či KSČM?

71%
29%
hlasovalo: 12260 lidí
 
“Peníze stát přitom nazbyt zřejmě má, když si bude moci dovolit podpořit nejbohatší zaměstnance snížením zdanění práce,” dodává Uhlíř.  
 
Většina úředníků je v současné době za plnou mzdu doma. “A to i když úřady poměrně nesmyslně zkrátily úřední hodiny a omezily svoji činnost. A to ani nemluvíme o těch zhruba 60 tisících úředníků, kteří sedí na svých teplých místech zcela zbytečně! Opět se potvrzuje, že stát na tom asi zase tak špatně finančně nebude, když si může dovolit takový nerovný přístup,” uvádí Uhlíř. 
 
 
Problém vidí i v uzavřených malých obchodech a otevřených velkým nákupních řetězců. “Někomu se otvírá kudla v kapse, jiní jen nevěřícně kroutí hlavou. Marně člověk mlátí hlavou do stolu, když se snaží najít důvod, proč velké zahraniční řetězce, kde se kumulují davy lidí, mohou mít otevřeno, zatímco malí živnostníci, kam přijde pár lidí, musí mít nuceně zavřeno. Škoda mluvit,” uzavřel toto téma. 
 

Anketa

Dělá prezident Zeman svou práci dobře? (Ptáme se od 18.11.2020)

80%
20%
hlasovalo: 20408 lidí
Dále se opět vrací k nemožnosti kombinovat jednotlivé druhy podpor. “Opozice si při schvalování očividně zapomněla všimnout, že se nově vylučuje souběh bonusu s dalšími podporami. Před projednání Senátem slibovala opozice nápravu. Ve výsledku Senát přijal akorát tu změnu, že je možný souběh bonusu s programem Covid Nájemné. Jedná se o program, který se i nyní dá čerpat souběžně – vztahuje se totiž k jinému období než kompenzační bonus.”
 
“Jarní vlna podpor zafungovala. I když všechno bylo trochu opožděné, často zmatečné a administrativně náročné. Alespoň však OSVČ mohly získat souběžně kompenzační bonus, ošetřovné pro OSVČ a například i podporu z programů Antivirus na zaměstnance. 
 
S tím je nyní amen. Nejpozoruhodnější je případ programu Antivirus. Ten podnikatel čerpá pro své zaměstnance, nikoliv pro sebe. OSVČ tedy čeká Sofiina volba, kdy si musí vybrat mezi sebou a svými zaměstnanci. Zlatým hřebem večera je, že společníci malých společností s ručením omezeným mají možnost tento souběh využít. Proč tedy ostatní “podobní” ne?” ptá se místopředseda Trikolory.
 
 
Proč zrovna drobní živnostníci? “V “normálních” časech se o sebe umějí vždy postarat a nežádají nic po systému. Vytvářejí navíc další pracovní místa a zaměstnávají lidi. Asi má stát v plánu oddělit zrno od plev a nechat podnikat jen ty, kteří přežijí. Jak si jinak vysvětlit nárůst neskutečné byrokracie v posledních letech - EET, kontrolní hlášení, prodloužení vratek DPH, nepřehledný a složitý daňový systém, kontroly či různá nařízení. A teď k tomu ještě přibylo totální uzavření dlouho budovaných živností a rodinných provozoven!”
 
Podle Uhlíře je jediným řešením návrat ke svobodné společnosti devadesátých let. “Jedinou možností, jak nechat živnostníky a menší podnikatele opět zbohatnout, je radikální zjednodušení daňového systému, zrušení a odmítnutí EET, zrušení řady předpisů a omezení a celkový návrat ke svobodné společnosti 90. let! Bez této radikální změny se ze současné situace nedostaneme. Samostatnou kapitolou pak musí být velmi radikální zeštíhlení státu,” uzavírá Uhlíř. 
 
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…