Antigenní testy na covid jsou vhodné pro širší použití. Prymula je přirovnal k rybářské síti s velkými oky

Srovnání antigenních testů na covid-19 s metodou PCR podle studie ukázalo, že jsou pro širší použití vhodné. Odhalí zejména lidi, kteří mají živý virus a mohou nakazit ostatní. U takových dosahuje účinnosti až 90 procent. Mezi dostupnými typy testů se ale musí vybrat ty přesnější.

Informace dnes zazněly na tiskové konferenci ke studii srovnávající 1300 vzorků otestovaných laboratorní metodou PCR a rychlejšími antigenními testy, studii připravila Nemocnice Karviná-Ráj a Zdravotní ústav v Ostravě.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) Česko připravuje dobrovolné testování vybraných skupin, v první fázi učitelů. Před Vánoci chce testy hrazené z veřejného zdravotního pojištění nabídnout i dalším zájemcům. V současné době se testují touto metodou opakovaně zaměstnanci a klienti domovů pro seniory a dalších lůžkových zařízení sociální péče.

Bývalý ministr zdravotnictví, epidemiolog Roman Prymula přirovnal antigenní testování s nižší citlivostí k rybářské síti s velkými oky. "Uniknou nám menší ryby, ale ty dorostou. Proto test děláme opakovaně," uvedl. Antigenní testy jsou podle něj vhodné zejména pro takové pravidelné použití, například právě u seniorů, učitelů nebo zaměstnanců podniků.

V současné době používaná metoda PCR, kdy se ze vzorku izoluje RNA viru, může podle něj pozitivně detekovat tuto kyselinu i v případě, že už se virus u nakaženého není schopen množit. Antigenní testy podle něj naopak pozitivně vycházejí zejména u lidí s nejvyšší virovou náloží, většinou jeden den před objevením příznaků až pět dní po jejich odeznění.

Vedoucí viroložka Zdravotního ústavu v Ostravě uvedla, že citlivost a přesnost testů se liší podle jejich typu. Těch jsou podle Prymuly desítky a Česko je bude vybírat tak, aby splňovaly tyto parametry dostatečně. Nebude se ale spoléhat na jediného výrobce.

Podle dřívější studie týmu pracovníků Ústavu lékařské mikrobiologie 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a pražské Fakultní nemocnice v Motole antigenní testy neodhalí covid-19 asi u třetiny nakažených a nemoc nepotvrdily ani u lidí s příznaky. "Výsledky studie jsou opravdu daleko za očekáváním," uvedl přednosta Ústavu lékařské mikrobiologie Pavel Dřevínek. "Dá se říct, že tři z deseti covid pozitivních pacientů, a to dokonce i pokud mají příznaky, antigenní testy vůbec nerozpoznají," doplnil.

Z toho důvodu je prozatím výsledek antigenního testování v zařízeních sociální péče ověřován ve sporných případech dalším testem PCR. Testují se znovu lidé, kteří mají příznaky a antigenní test jim vyšel negativní, nebo naopak lidé bez příznaků a s pozitivním výsledkem.

Související

Více souvisejících

Roman Prymula (epidemiolog) Vědci Andrej Babiš Zdravotnictví Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 57 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy