Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza Zprávy

    Premiéra Žen Boženy Němcové online

    Česká premiéra inscenace Tajemství, šílenství, podivnost, láska (Ženy Boženy Němcové) na malé scéně Horáckého divadla proběhne dnes ve 19:30. A to bez diváků, zato v on-line přenosu.

    Božena Němcová, Jakub Čermák, Barbora Jandová Tajemství, šílenství, podivnost, láska (Ženy Boženy Němcové) uvádí formou on-line přenosu Horácké divadlo. Foto: archiv divadla.

    V návaznosti na úspěšnou inscenaci Utrpení mladého Werthera (psali jsem zde) oslovilo Horácké divadlo režiséra Jakuba Čermáka ke spolupráci na velké scéně. Mimořádná opatření, a z nich vyplývající přesouvání premiér z loňské sezóny, však tento plán neumožnily realizovat. Jakub Čermák tak s Horáckým divadlem bude v této sezóně spolupracovat opět na malé scéně. Malá scéna Horáckého divadla chce svojí dramaturgií i inscenačním jazykem oslovit především mladou generaci, stejně jako chce tradičnímu divákovi nabídnout divadelní práci s osobitým pohledem a názorem na svět i tvorbu. S vědomím směřování malé scény a s vědomím osobitosti režiséra, který umí originálně pracovat s klasickými látkami, a má schopnost svým uchopením oslovit mladé publikum, jsme i tentokrát hledali vzrušující téma či námět v kánonu maturitní četby, říká dramaturgyně Barbora Jandová.

    Za čtyřmi slovy Tajemství, šílenství, podivnost, láska se ukrývají čtyři příběhy mladých hrdinek z povídek Boženy Němcové. Tajemství probouzí dívka Karla ze stejnojmenné povídky, šílenství propadne jedna z nejznámějších a nejmilejších autorčiných hrdinek Viktorka, podivnost je přičítána další známé dívce Báře z povídky Divá Bára a ve znamení lásky se odehrává málo známá romantická povídka Sestry a příběh dívky Hedviky. Nejedná se o dramatizaci těchto povídek, ale o svébytnou divadelní adaptaci, která chce Němcové hrdinky přiblížit současné mladé generaci a pochopit jejich problémy a osobní témata jako živé a blízké,  upřesňuje Jandová.

    Režisér Jakub Čermák dodává: Zůstali jsme věrní klasické literatuře a rozhodli se, že se budeme věnovat možná největší české spisovatelce Boženě Němcové, která v tomto roce slaví, ještě pořád, 200. výročí svého narození. Co mi vždycky přišlo na Němcové to nejzajímavější  – a mám pocit, že se o tom sice často píše, ale v uměleckém světě to není tak často reflektované  –  je skutečnost, že se věnuje ženským hrdinkám. Takže jsme se rozhodli ne pro jedno její dílo (Babičku nebo jednu konkrétní povídku), ale šli jsme hned po několika silných, zajímavých a vzrušivých ženských hrdinkách, které jsme dali dohromady do jednoho časoprostoru.  A diváci, kteří přijdou, mohou jejich příběhy poznat nebo si je připomenout. Nebo je s nimi prožít. Akcentujeme témata, která mohou komunikovat se současným divákem nejen teenagerovského věku.  Dotýkáme se univerzálních témat jako je první láska (Hedvika z povídky Sestry), problém s identitou (Karla), u divé Báry zase řešíme téma člověka, který není schopný začlenit se do kolektivu, ale který ve své „jinakosti“ nachází klid a smíření. Viktorka zase prožívá rozpor mezi romantickým ideálem lásky a svou skutečnou tělesností.  Rámcem všech příběhů je škola, resp. gymnázium Boženy Němcové, kam všechny tyto teenagerky chodí a kde jim jejich učitelka recituje obrozeneckou báseň Boženy Němcové Ženám českým, která je zároveň leitmotivem celé inscenace. S touto postavou je spjatá také poslední zakomponovaná povídka Čtyry doby, která je z literárního díla Němcové jedna z nejzajímavějších, a je prakticky neznámá. Ke spolupráci na inscenaci přizval režisér Čermák Martynu Zwyrtek (scéna a kostýmy) a Adama Kratochvíla (hudba).

    ///

    Odkaz na vstupenky naleznete zde.

    • Autor:
    • Publikováno: 28. listopadu 2020

    Komentáře k článku: Premiéra Žen Boženy Němcové online

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,