Po dokončení registrácie bude odoslaný do Vašej E-mailovej schránky E-mail s odkazom na stránku, kde budete musieť Váš účet behom nasledujúcich 24 hodín aktivovať. Prečítajte si podmienky registrácie.

Kliknutím na ikonku sa môžete u nás zaregistrovať aj cez Váš Facebook účet(testovacia prevádzka).

Heslo:
Súhlasím s podmienkami registrácie
Prihlásenie Google Translate

Home  »  Rally  »  WRC

ACI Rally Monza ŠKODA zakončila sezónu 2020 FIA Mistrovství světa dvojitým vítězstvím ve WRC3

Tuesday, 08. 12. 2020 - 09:37, Public relations

› Norská dvojice Andreas Mikkelsen/Anders Jæger (ŠKODA FABIA Rally2 evo) v posledním kole FIA Mistrovství světa v rallye vyhrála ve WRC3 a dojela celkově na 6. místě

› Týmem ŠKODA Motorsport podporovaný Oliver Solberg (S) se spolujezdcem Aaronem Johnstonem (IRL) zakončili sezónu, v níž získali titul mistrů Evropy, 2. místem ve WRC3

› S vozy ŠKODA FABIA Rally2 evo jedoucí posádky Pontus Tidemand/Patrik Barth (S/S) a Jan Kopecký/Jan Hloušek (CZ/CZ) dojely ve WRC2 na druhém a třetím místě

› Týmový manažer ŠKODA Motorsport Pavel Hortek: „Gratuluji Andreasovi a Oliverovi k výsledku 1-2 v kategorii WRC3. Klobouk dolů také před všemi ostatními týmy s privátně nasazenými vozy ŠKODA a jejich mimořádnými výkony v tak náročných podmínkách.“

Andreas Mikkelsen/Anders Jæger (N/N) na ACI Rally Monza (3.–6. prosince 2020), které bylo posledním kolem letošního FIA Mistrovství světa v rallye, vybojovali přesvědčivé vítězství v kategorii WRC3. S vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo tato dvojice vyhrála ve své kategorii před Oliverem Solbergem (S) a jeho spolujezdcem Aaronem Johnstonem (IRL), jedoucími za podpory ŠKODA Motorsport. Tidemandovi unikl jeho druhý mistrovský titul po prvním z roku 2017 v kategorii WRC2 o minimální ztrátu. Společně se spolujezdcem Patrikem Barthem (S) dojeli ve své kategorii na druhém místě a na stejné pozici jsou také v celém FIA Mistrovství světa. I přesto, že při svém rallyovém debutu zažil dřívější tovární pilot DTM a jezdec seriálu GT vozů Maro Engel (D) nejnáročnější podmínky, jež si lze v rallye představit, dovezl svůj vůz ŠKODA FABIA Rally2 evo do cíle bez poškození.

Na ikonickém závodním okruhu Autodromo Nazionale di Monza skončila letošní sezóna FIA Mistrovství světa v rallye ve velkém stylu. ACI Rally Monza se do kalendáře dostala na poslední chvíli a byla z letošní sezóny nejdramatičtější. Již v první etapě, která se jela v pátek v areálu slavného italského okruhu F1, se musely týmy vypořádat s hustým deštěm a extrémně kluzkými podmínkami. Pouze Andreas Mikkelsen z Norska, jedoucí s vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo připraveným týmem Eurosol Racing Team Hungary, vypadal suverénně. V kategorii WRC3 byl tento dřívější tovární pilot třídou samou pro sebe a postupně si vytvářel náskok, který na konci dne dosáhl téměř jedné minuty. Na druhém místě se v kategorii WRC3 pohybovala soukromá posádka s vozem ŠKODA Emil Lindholm/Mikael Korhonen, která se dostala před tým ŠKODA Motorsport podporovaného Olivera Solberga (S), kterého zdržel zhasnutý motor. ŠKODA byla vedoucím vozem také v kategorii WRC2, v níž Pontus Tidemand bojoval o druhý titul mistra světa v kategorii WRC2. První získal v roce 2017. Pro Jana Kopeckého (CZ) a jeho spolujezdce Jana Hlouška (CZ) byla tato rallye první účastí v letošní sezóně FIA Mistrovství světa, s vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo připraveným týmem Toksport WRT Team se snažili zrychlovat, ale v náročných podmínkách skončili po prvním dni na čtvrtém místě.

Druhá etapa zavedla týmy na úzké a zatáčkovité silničky v nedalekých horách. Zatímco dopoledne byla trať pokryta sněhem jen částečně, odpoledne na Lombardii udeřila skutečná sněhová vánice. Z bezpečnostních důvodů tak musely být zrušeny dvě rychlostní zkoušky. V kategorii WRC3 předstihl Oliver Solberg Emila Lindholma a zahájil působivý útok na Andrease Mikkelsena, který nezvolil dobře pneumatiky a současně jej postihl technický problém. Když se rallye později vrátila do Monzy, měl Mikkelsen před Solbergem náskok jen 14,3 s. V kategorii WRC2 nevyšla Pontusovi Tidemandovi volba pneumatik pro jeho vůz ŠKODA FABIA Rally2 evo. Zatímco dopoledne se propadl až na čtvrté místo, odpoledne opět získal pevnou půdu pod nohama a vydal se vybojovat ztracené pozice zpět. Bohužel, zrušení 37 měřených kilometrů rychlostních zkoušek mu umožnilo dostat se pouze na druhou pozici kategorie WRC2.

V neděli na dalších třech rychlostních zkouškách v Královském parku v Monze již nedošlo v kategoriích WRC2 a WRC3 k žádným změnám v pořadí. Andreas Mikkelsen si dvojicí nejrychlejších časů v poslední etapě pojistil vedení v kategorii WRC3. Oliver Solberg tak zůstal na druhém místě. „Byla to jedna z nejnáročnějších rallye v mém životě. Jsem ale spokojený se svým výkonem a mám radost ze zkušeností, které jsem nasbíral,“ řekl v cíli 19letý úřadující držitel mistrovského titulu ERC1 Junior FIA Mistrovství Evropy v rallye. Druhé místo v kategorii WRC2 pro Pontuse Tidemanda znamenalo nedosažení titulu mistra světa ve své kategorii. „Dělali jsme, co jsme mohli, ale tentokrát to nestačilo,“ shrnul své účinkování Tidemand.

Závěrečná soutěž letošní sezóny FIA Mistrovství světa zaznamenala vynikající výkony také dalších posádek soukromě nasazených vozů ŠKODA. Jan Kopecký s Janem Hlouškem dojeli v kategorii WRC2 na třetím místě. Emil Lindholm/Mikael Korhonen zaznamenali v kategorii WRC3 čtvrté místo a za nimi dojela polská posádka Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak. I přesto, že podmínky na trati byly extrémní a ani v nejmenším je nebylo možné popsat jako ideální, dřívější tovární pilot DTM a jezdec série vozů GT Maro Engel dovezl svůj vůz ŠKODA FABIA Rally2 evo, připravený týmem Toksport WRT Team, do cíle vcelku. Tento Němec přijel do Monzy krátce potom, co taktéž v týmu Toksport skončil v celkovém hodnocení série ADAC GT Masters 2020 na třetím místě. „Už dlouho bylo mým snem zúčastnit se nějaké rallye. Potom, co do kalendáře přibyla Monza, bylo rozhodnutí už snadné,“ řekl Engel. Navigovala jej zkušená spolujezdkyně Ilka Minor z Rakouska a společně skončili z 52 vozů třídy RC2 na 13. místě.

„Gratuluji Andreasovi Mikkelsenovi a Oliverovi Sobergovi k prvnímu a druhému místu v kategorii WRC3. Pontus Tidemand měl velkou smůlu, že zrušení rychlostních zkoušek zhatilo jeho boj o titul mistra světa v kategorii WRC2,“ řekl týmový manažer ŠKODA Motorsport Pavel Hortek. „Klobouk dolů také před všemi ostatními týmy s privátně nasazenými vozy ŠKODA a jejich mimořádnými výkony v tak náročných podmínkách.“

Celkové pořadí na ACI Rally Monza (WRC3)