metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 11 °C

Čtvrtek 25. dubna 2024. Svátek má Marek

Štastné rozuzlení po 75 letech

  19:00
Zachytili jste koncem listopadu tuhle zprávu? „Paní Dita Krausová z izraelského Tel Avivu převzala v Centrálním depozitáři Uměleckoprůmyslového muzea číšku z 19. století, kterou spolu s ostatním majetkem zabavili nacisté rodině jejího manžela.“

Další 1 fotografie v galerii
Dita Krausová s navrácenou číškou | foto: Metro.cz

Deník Metro se spojil se stěžejní postavou celého příběhu, s historikem umění Radimem Vondráčkem z Uměleckoprůmyslového muzea v Praze (UMPRUM).

Nežli se dostaneme k samotnému příběhu navrácení číšky, přibližte mi roli UMPRUM v celé bohulibé operaci.
Na samém počátku byl rok 1998 a Washingtonská konference, jež dala impuls pro dohledávání majetku obětí holokaustu. Tři roky nato vzniklo v Praze Centrum pro dokumentaci majetkových převodů statků obětí 2. světové války. Centrum následně kontaktovalo české paměťové instituce a UMPRUM byl, dá se říci, „pilotním“ pracovištěm, kde proběhla důkladná lustrace všech sbírkových fondů a kde byl takto dohledán ukradený židovský majetek.

Přibližte mi mechanismus dohledávání arizovaných konfiskátů.
Hovoříme tu o součinnosti mezi pracovníky muzejního registru a archivu s kurátory a správci sbírek. Naše muzeum jim zpřístupňuje veliké množství písemných pramenů, zvláště inventárních knih, odborných karet a evidenčních seznamů, a taktéž samotné sbírkové fondy.

Jak často slavíte úspěch?
Vždy nás potěší, když výzkum umožní ztotožnit anonymní předměty se jmény jejich původních majitelů a těmto obětem alespoň malou připomínkou navrátit jejich identitu, jména, která jim nacistická vraždící mašinerie odebrala a změnila v pouhá transportní čísla. Ještě radostnější událostí pak je, když se v několika – bohužel mála – případech podařilo nalézt i dědice a předměty jim navrátit. Ze sbírek UMPRUM byly takto vydány zatím jen čtyři umělecké předměty z porcelánu a skla a právě ta poslední restituce číšky rodiny Krausovy je skutečně čerstvého data.

Co víme o tomto pohnutém příběhu?
Číšku z rosalinového skla z 19. století nacisté zabavili Richardu Krausovi (1884-1944) podnikateli a majiteli textilní továrny Rikra. Richard Kraus byl zavražděn v Osvětimi, jeho manželka zemřela na tyfus krátce po osvobození v táboře Bergen Belsen, mladší syn zahynul na sklonku války při pochodu smrti někde v Polsku.

Z rodiny Krausů tak přežil jen starší syn Otto, muž paní Dity.
Ano. Pan Otto Kraus (1921-2000) se dočkal svobody v květnu 1945 v Terezíně, poté co prošel útrapami v Osvětimi a táboře Schwarzheide. V roce 1947 se Otto Kraus oženil s Ditou Polachovou, se kterou se seznámil již v osvětimském táboře, a v roce 1948 společně emigrovali do Izraele. Otto se zde uplatnil jako učitel angličtiny i jako spisovatel, autor několika povídkových knih a novel, čerpajících z jeho životních osudů. Paní Dita je mimořádná osobnost, nedávno vyšel v českém překladu její autobiografický román Odložený život, v němž se vrací k zážitkům z Osvětimi.

Autor: David Halatka Metro.cz

Hlavní zprávy

Česko nalezlo novou drogu. Jmenuje se workoholismus a je hodně rozšířená

vydáno 25. dubna 2024  10:51

Závislost na práci jako nový fenomén? Upracovat se k zbláznění není pro některé lidi žádný problém. Ne každý je v tom ale vlastní vinou.  celý článek

Dáte si lážo i plážo? Na kole za pivem, houpačkami, klobásami podél řeky

vydáno 25. dubna 2024  12:58

Vezměte děti na výlet v blízkosti Vltavy. Čekají na vás tři pecky.  celý článek

Hovoríte po engliš? Češi nejsou žádní lingvisté, někteří politici obzvláště

vydáno 25. dubna 2024  5:16

S výukou jazyků to nebylo po roce 1989 snadné. Ruštinářů bylo jako psů, na západní jazyky se někde přeškolovali také učitelé, kteří měli problém i s...  celý článek

Škůdci pronásledující i zvířata. Na Slovensku teď trápí psy takzvaný srdeční červ

vydáno 24. dubna 2024  13:08

Touha zachraňovat a pečovat je člověku vlastní. Projevilo se to i v životě paní Kateřiny z České Lípy, když objevila na sociálních sítích fenku, která...  celý článek