Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zemřel fyzik Bedřich Abeles. Sloužil v RAF, vynalezl pohon pro Voyager

  11:40
Ve věku 95 let zemřel Benjamin (Bedřich) Abeles, fyzik a vynálezce československého původu. Jako jedno z „Wintonových dětí“ uprchl před nacisty do Velké Británie, kde sloužil v RAF. Později se přestěhoval do USA, kde se podílel na vynálezu důležitého generátoru energie pro vesmírné sondy, tzv. termoelektrického generátoru.

Benjamin Abeles v roce 2011 | foto: Profimedia.cz

„Náš otec (...) Benjamin Abeles zemřel ve věku 95 let v anglickém Leicesteru,“ oznámil na Facebooku David Abeles, jeho syn. „Díky mým prarodičům, Nicholasi Wintonovi a transportu dětí do Británie se stal jedním ze šťastlivců, kteří přežili nacistické pronásledování Židů.“ Vyzdvihl, že navzdory mnoha překážkám jeho otec prožil „úžasně plodný, smysluplný a produktivní život“.

Benjamin Abeles a jeho dokumenty pro transport do Londýna

Přestože Bedřich Abeles nepatří k nejznámějším českým rodákům, zasloužil se o své místo v historii nejen jako pasivní účastník, který jako „Wintonovo dítě“ unikl z Československa do Británie. Už jako sotva osmnáctiletý mladík se v Británii zapojil do služeb Československé armády v rámci Královského letectva (RAF). A to byl jenom začátek jeho kariéry.

Cesta do Británie a RAF

Benjamin Abeles (známý i jako Bedřich Abeles) se narodil v roce 1925 ve Vídni, od svých osmi let žil v Praze, na kterou mu zůstaly krásné vzpomínky. „S otcem jsme chodili na fotbalové zápasy Sparty a Slavie, s kamarády jsme hráli kopanou na Letné nebo chodili plavat na Občanskou plovárnu u Čechova mostu nebo do Podolí,“ vypočítával Abeles ve svých 92 letech. Když v roce 1939 začalo být jasné, co Němci zamýšlejí s Židy v okupovaných zemích, rodičům se podařilo Benjamina dostat mezi 669 dětí dopravených do Británie.

„Jsem vděčný rodičům, kteří měli tu odvahu vzdát se svého dítěte a poslat ho do cizí země, i Nicholasi Wintonovi a jeho spolupracovníkům,“ uvedl Abeles. „Ještě dnes si pamatuji slova mého otce: Bedřichu, chceš jet do Anglie studovat? Pro mě to tehdy bylo skvělé dobrodružství, neměl jsem ponětí, co to znamená být jedním z Wintonových dětí. Byl to dar života.“

Benjamin Abeles – archivní snímek

V Británii šel na internátní školu v Maidenheadu, ale už po šesti měsících odešel do Londýna, kde si vydělával jako číšník. „V roce 1943 jsem se přihlásil do československého letectva, které bylo připojeno k RAF. Bylo to částečně z vlasteneckých důvodů, ale hlavně kvůli dobrodružství,“ vysvětluje Abeles. Sloužil u 311. československé bombardovací perutě RAF jako člen pozemního personálu.

Akademická dráha: Z ČVUT až mimo sluneční soustavu

Po válce se Abeles vrátil do Prahy, kde na ČVUT vystudoval fyziku. Doktorát pak získal v Jeruzalémě, kam se v roce 1949 přestěhoval. „Být Židem obvykle nebylo a není moc výhodné, ale v roce 1949 to mělo svoje přednosti,“ vysvětlil Abeles. „Mohl jsem odjet do Izraele legálně. Tehdejší Sovětský svaz totiž považoval stát Židů za potenciálního spojence na Blízkém východě, protože izraelská vláda byla zrovna v té době levicová. Takže jsem těsně před komunistickými čistkami na vysokých školách odjel.“

V Izraeli se také po získání PhD dostal k výzkumu germaniových elektronických součástek. „ Když jsem o tomto tématu referoval v roce 1955 na konferenci v Amsterodamu, dostal jsem po přednášce nabídku na místo v RCA (Radio Corporation of America),“ popsal další milník Abeles. „To byla životní příležitost, protože tato firma mimo jiné například vyvinula a vyrobila první televizor.“

Právě v této firmě se Abeles podílel na svém nejslavnějším vynálezu s největším dosahem. Možná, technicky vzato, vůbec největším dosahem v historii lidstva. Jeho termoelektrický generátor totiž pohání vesmírné sondy, včetně Pioneer 10, Pioneer 11, Voyager 1 a Voyager 2. Právě sondy Voyager, vypuštěné v roce 1977, jsou nyní od Země nejvzdálenějšími objekty lidské výroby. Voyager 1 opustil sluneční soustavu v roce 2013.

Sonda Voyager 1

Kryt desky na sondách Voyager s návodem na přehrání desky a s vyznačenou polohou Země

„Termoelektrický generátor vyrábí tím více elektřiny, čím vyšší je jeho teplota. Společně s kolegou Georgem Codym jsme vyřešili způsob, jak měřit tepelnou vodivost materiálu při teplotách okolo 1 000 stupňů Celsia,“ popsal po letech svůj objev Abeles. Tyto poznatky ze základního výzkumu posloužily při vývoji termoelektrického generátoru. Jde o relativně malé zařízení, které je schopné přeměnit teplo – generované obvykle radioaktivním materiálem – na elektrickou energii. „Je to kovová trubice dlouhá půl metru o průměru 40 centimetrů, uvnitř je zdroj tepla – kapsle s plutoniem – na obvodu termočlánky ze slitiny křemíku a germania. Vše je ještě zajištěno několika vrstvami ochranného pouzdra.“

„Mám velké zadostiučinění z toho, že jsem přispěl ke konstrukci zařízení, které našlo tak široké uplatnění a je velmi spolehlivé,“ vzpomínal Abeles na doktorát v roce 1955, který jeho dráhu mimo sluneční soustavu odstartoval.

Do pozdního věku byl Abeles aktivní, přednášel, cestoval, učil se cizí jazyky a i ve věku 92 let chodil pravidelně plavat. „Otec byl opravdu ohromný živel. Měl velkou empatii a cítil solidaritu se všemi uprchlíky,“ vzpomíná ve stručném rozloučení syn David. Za práva uprchlíků Abeles apeloval i u britské vlády: „Když jsem šel k sídlu premiéra v Downing Street, cítil jsem se jako tenkrát moji rodiče za války. Děti nejsou zodpovědné za zemi, ze které pocházejí. Chci, aby dostaly příležitost.“

Autor:
  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 12 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

v diskusi je 19 příspěvků

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 4 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi nejsou příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 6 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 12 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...