Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Sport

Sparta při výhře s Pardubicemi dohrávala bez vyloučeného Krejčího, Brno vydřelo v závěru vítězství

Utkání 12. kola první fotbalové ligy: Sparta Praha - FK Pardubice, 16. prosince 2020 v Praze. Lukáš Juliš ze Sparty se raduje z gólu. S gratulací přibíhají spoluhráči Ladislav Krejčí II (vlevo) a Michal Sáček (vpravo). foto: ČTK

Praha/Brno - Fotbalisté Sparty porazili ve 12. kole první ligy nováčka z Pardubic 2:0. Letenští se druhou výhrou v nejvyšší soutěži po sobě přiblížili na dva body vedoucí Slavii, která však odehrála o zápas méně. Vítězný gól Pražanů vstřelil v 11. minutě nejlepší ligový střelec Lukáš Juliš. Pojistku přidal v 80. minutě Ondřej Čelůstka, který nastoupil proti svému bratrovi Tomášovi. Od 87. minuty dohrávali domácí bez vyloučeného Ladislava Krejčího mladšího.
  16:07aktualizováno  18:55

Slovácko poslal do vedení v 76. minutě Jaromír Srubek, ale střídající Ondřej Vaněk z penalty a Adam Fousek rozhodli o triumfu nováčka. Hostující Michal Kadlec byl v 84. minutě vyloučen. Brňané poskočili na 16. místo, mužstvo z Uherského Hradiště je v tabulce desáté.

Dostálek hned na šesti postech pozměnil sestavu oproti poslednímu zápasu s Pardubicemi a týmu chvíli trvalo, než si v jiném složení sedl. Po opatrné čtvrthodině se o první střelu zápasu postaral Šumbera, který ale z 20 metrů zamířil těsně vedle, vzápětí nepřesně pálil Štepanovský.

Domácí si během prvního poločasu udržovali mírnou převahu, měli na svých kopačkách více míč, ale v žádnou větší střeleckou příležitost to nepřetavili. Slovácko se dostalo do největší šance ve 38. minutě, Reinberkův centr hlavičkoval Kliment do břevna, od něj se míč odrazil na brankovou čáru, ale podle sudích nikoliv celým objemem, takže skóre se neměnilo.

Nestalo se tak ani v závěru poločasu, kdy poklidný průběh duelu oživila šance ligového debutanta Srubka, který neuklidil míč zblízka do sítě, a také tvrdě střílejícího Petržely, jenž dnes nastoupil k 400. ligovému utkání.

Utkání 12. kola první fotbalové ligy: Zbrojovka Brno - 1. FC Slovácko, 16....

Po přestávce se hra vrátila do opatrného módu, u obou týmů dominovaly obrany a byla také patrná absence nápadu, který by přinesl výraznější příležitost. V 60. minutě hlavičkoval Růsek, o sedm minut později se dostal do brejku Přichystal, ale zkušený Kadlec včas uhasil gólové nebezpečí a vyznamenal se i o pár minut poté, když zblokoval střelu Štepanovského.

Slovácko zahrozilo dvěma střelami zdálky, ale pokusy Jurečky ani Šimka si cestu do sítě nenašly. Stalo se tak až v 76. minutě, kdy po centrovaném přímém kopu Havlíka propadl míč mezi brněnskými stopery a Srubek zblízka otevřel skóre.

Brno se pustilo do tlaku a bylo za to odměněno. Po závaru v šestnáctce zahrál stoper Kadlec reflexivně rukou, viděl červenou kartu a nařízenou penaltu v 85. minutě bezpečně proměnil Vaněk. Třicetiletý záložník v poslední minutě rozehrál šikovně standardní situaci na Fouska, který z úhlu prostřelil Bajzu a dokonal obrat. Zbrojovka doma v nejvyšší soutěži porazila Slovácko počtvrté za sebou.

Sparta se příbližíla Slavii

Už ve druhé minutě Sparta mohla jít do vedení, jenže osamocený Polidar ve vápně nepřekonal vyběhnutého brankáře Boháče. V 11. minutě se už domácí prosadili. Dočkal předal míč Plavšičovi, který si naběhl do vápna a prudkou přihrávkou našel před brankou zakončujícího Juliše. Sparťanský útočník devátým gólem v ligové sezoně potvrdil pozici nejlepšího střelce soutěže.

Pardubicím se za tři minuty povedlo díky Surzynovi srovnat, jenže kvůli Hufově ofsajdu gól neplatil. V 31. minutě si sparťanský obránce Hancko po rohovém kopu málem srazil míč do vlastní sítě.

Na začátku druhého poločasu Solil vypálil v šestnáctce z otočky nad. V 57. minutě nastřelil Plavšič tyč, na druhé straně Nita vychytal pardubického Čelůstku a vzápětí také Ewertona. Po dalším rohu hostů Toml zakončil z malého vápna nad.

Deset minut před koncem sparťan Čelůstka po rohovém kopu hlavou do Boháčova protipohybu přinesl svému týmu definitivní uklidnění.

V závěru sparťanský záložník Krejčí mladší ve vzdušném souboji zbytečně a surově udeřil loktem Solila do obličeje. Rozhodčí Denev mu původně udělil žlutou, po přezkoumání situace na videu však původní verdikt změnil a reprezentanta do 21 let vyloučil.

Sparta vyhrála doma v lize po dvou porážkách. Východočeši venku v ligové sezoně nezvítězili v pátém z šesti duelů.

Slovan Liberec - SFC Opava 2:0 (2:0)

Branky: 2. Rabušic z pen., 39. Kačaraba. Rozhodčí: Hrubeš - Kotalík, Pečenka - Pechanec (video). ŽK: Hromada - Dordič. Bez diváků.

Sestavy:

Liberec: Nguyen - Fukala, Kačaraba, Jugas, Mikula - Pešek, Sadílek, Hromada (79. Mara), Mosquera (54. Beran) - Hilál (54. Matoušek, 79. Koscelník), Rabušic (61. Rondič). Trenér: Hoftych.

Opava: Kubný - Blažej (83. Vrána), Didiba, Hrabina - Harazim (83. Janjuš), Tiéhi, Večerka, Dordič (76. Smilek), Helešic - Juřena, Rataj (62. Kramář). Trenér: Skácel.