Beethovenův pomník v Karlových Varech

21. prosinec 2020

O pomníku samotném, osudu jeho ztracených a znovu nahrazených reliéfů, jakož i o nešťastném konci jeho sochaře vyprávěl ve Víkendové příloze ředitel Státního okresního archivu v Karlových Varech Milan Augustin. Pořad připravila Alena Zemančíková, ukázky četl Milan Kačmarčík.

Příběh pomníku slavného hudebníka v Karlových Varech je svým způsobem příspěvkem do světové debaty o roli pomníků v dobové ideologii. Nezpochybnitelný génius se stal postavou, účinkující v politických změnách během 20. století ve světových lázních, kterými procházely dějiny česko-německých vztahů.

Čtěte také

Socha Beethovenova, muže kráčejícího proti větru, není sice po výtvarné stránce bezvadná, ale jistě je nejlepší karlovarskou plastikou. Je dílem českého sochaře Hugo Uhra a byla odhalena v roce 1929.

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.