Hlavní obsah

Státní zástupce odložil stíhání Babiše pro údajné selhání v boji s pandemií

Praha

Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 odložilo trestní oznámení na premiéra Andreje Babiše (ANO) či bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) kvůli jejich postupu v boji s pandemií koronaviru. Napsal to v pátek server Neovlivní.cz.

Foto: ČTK

Premiér Andrej Babiš (ANO)

Článek

Trestní oznámení podal ve druhé polovině října advokát Petr Němec kvůli chování vládních politiků v souvislosti s druhou vlnou epidemie koronaviru. Dopustit se podle něj mohli maření úkolu úřední osoby z nedbalosti, šíření nakažlivé lidské nemoci z nedbalosti či vydírání.

Státní zástupce Zdeněk Michora z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 podle serveru Němcovi před koncem roku napsal, že v popisovaném jednání neshledal trestní odpovědnost Babiše a jeho týmu, "a to ani v rovině nedbalostního zavinění".

Na správném postupu se neshodnou ani odborníci

Michora podle serveru poukázal na to, že vláda situaci řešila a že na vhodný postup existují různé názory. "I v případě odborné veřejnosti byly nastíněny různé názory na nebezpečí způsobené nákazou koronavirem a různé možnosti potírání epidemie, od ponechání 'volného průběhu' šíření koronaviru na straně jedné, až k zavedení tzv. lockdownu včetně zákazu vycházení, omezení služeb a zachování toliko kritické infrastruktury po co nejdelší dobu na straně druhé," citoval server státního zástupce.

"Pro řádné posouzení příčinné souvislosti s následkem (zvýšení počtu nemocných a zemřelých) je nutné do úvahy zahrnout i další proměnné, které mohou mít zásadní vliv na celkový vývoj epidemie a které nemohou odpovědné osoby účinně ovlivnit, například míra disciplíny obyvatel k zachovávání opatření, ochota obyvatel k testování, objektivní klimatické podmínky pro šíření nemoci a tak podobně," dodal. Němec nyní může podle serveru požádat o přezkum rozhodnutí městské státní zastupitelství.

Advokát má jasno

Němec v oznámení napsal, že vyhlášení nouzového stavu a masivní šíření koronaviru nasvědčují vážným pochybením úřadů a konkrétních osob. "Z pohledu krizového řízení je důvodné se domnívat, že současný epidemický stav v ČR není dán specifickými přírodními, klimatickými, kulturními, zdravotnickými, demografickými či jinými podmínkami, ale je výsledkem krizového řízení odpovědných orgánů a osob," stojí v dokumentu.

Advokát například připomíná mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví z 19. srpna, podle kterého se měly začít od září nosit roušky v obchodech, veřejné dopravě či ve školách. Opatření se ale posléze změnilo a v obchodech či školách se roušky nepožadovaly. Němec upozorňuje, že druhé rozhodnutí obsahuje stejné zdůvodnění jako první. "Je zcela nesporné, ... že ministerstvo zdravotnictví se rozhodlo v rozporu s podklady a daty, které mělo k dispozici a s jejichž závěry bylo seznámeno," stojí v trestním oznámení.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám