16.–22. dubna 2024
Aktuální
vydání
16
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Dialog při hledání pravdy

5. 1. 2021

|
Tisk
|

Katolická církev se nejen prostřednictvím vatikánských úřadů snaží držet krok s vědeckým vývojem.

Vydání: 2021/2 Tři králové přicházejí online, 5.1.2021, Autor: Karel Pučelík


Vatikánské kongregace, akademie i jednotliví křesťanští duchovní se dlouhodobě vyjadřují k medicínským a etickým otázkám, jako například při nynější podpoře vakcín proti koronaviru. Na konci listopadu také papež František shromáždil k přemýšlení nad světovou ekonomikou mladé ekonomy, podnikatele a finančníky z celého světa. Jezuité pracují v astronomických observatořích a Vatikán sleduje problematiku nových technologií a umělé inteligence i jejích etických dopadů.
Jeden z argumentů odpůrců náboženství přesto tvrdí, že odporuje vědě a vzdělanosti. Církev přitom po staletí byla spojována se školami, univerzitami a knihovnami (a samozřejmě s historickými přešlapy), jak potvrzuje teolog P. Martin Weiss. Mezi duchovními lze najít význačné badatele a vědce, jen namátkou zakladatele genetiky, brněnského augustiniána Johanna Gregora Mendela.
„Augustiniánský světec sv. Tomáš z Villanovy říkával, že věda bez víry je nebezpečná jako meč v ruce dítěte. Víra a věda mají spolupracovat, ne bojovat proti sobě. Víra dává vědě pokorný způsob poznání a otvírá jiný možný náhled na věci,“ zamýšlí se pro KT augustiniánský kněz a pedagog P. Juan Provecho. „Snažím se vést neustálý dialog víry, kultury a vědy, a to beze strachu hledání, abych mohl odhalit pravdy, které přináší věda a technika. Trvalý dialog mezi vírou a kulturou mi pak pomáhá vést žáky k hledání Boha ve vlastním nitru v procesu získávání nových poznatků,“ dodává tento kněz a ředitel Školy sv. Augustina.
O tom, že víra a věda rozhodně nejsou v protikladu, se vyjadřuje řada duchovních a vědců. Například nedávno zesnulý vlivný intelektuál a londýnský rabín Jonathan Sacks v knize Velké partnerství shrnul: „Věda rozebírá věci, abychom viděli, jak fungují. Náboženství je dává dohromady, abychom viděli, co znamenají.“ Jak ale ve svém textu píše kněz a biolog P. Marek Vácha, v současnosti se už nemůžeme spokojit s tvrzením, že si věda a víra neodporují. Je třeba toto partnerství dále rozvíjet. Svou roli zde má i teologie, která svými metodami a pravidly zapadá mezi ostatní vědy, jak uvádí teolog Dominik Opatrný.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou