Stacionární palivový článek: Společnost Bosch plánuje zahájit sériovou výrobu v roce 2024

palivový článek

Společnost Bosch to se stacionárními palivovými články myslí vážně. V roce 2024 chce společnost zahájit sériovou výrobu decentralizovaných elektráren založených na technologii palivových článků na bázi tuhých oxidů a za tímto účelem se domluvila na hlubší spolupraci se společností Ceres Power. Po úspěšném testování prototypů chtějí obě společnosti nyní pokročit také v předvýrobní fázi stacionárního palivového článku. Společnost Bosch usiluje o výrobní kapacitu systémů SOFC cca 200 megawattů ročně. Pomocí nich může být v domácnostech zásobováno elektřinou až 400 000 osob. Společnost bude do plánované sériové výroby investovat stovky miliónů. Výroba bude probíhat v Bambergu, Wernau a Homburgu. Vývoj ve Stuttgartu-Feuerbachu a Renningenu. Bosch se tímto etabluje jako poskytovatel systémů pro stacionární palivové články s vlastní přidanou hodnotou v oblasti článků a stacků.

bosch

SOFC technologie má být používána mimo jiné ve formě malých decentralizovaných elektráren ve městech, továrnách, datových centrech a při provozu nabíjecích stanic pro elektromobily. Podle odhadů společnosti Bosch dosáhne trh pro decentralizovanou výrobu energie do roku 2030 objemu 20 miliard eur. Celkově v této oblasti pracuje více než 250 zaměstnanců společnosti – to je o 150 více než před rokem. „Vysoce účinný palivový článek na bázi tuhých oxidů považujeme za základní součást udržitelného zásobování energií. Abychom toho dosáhli, spojujeme kompetence společnosti Bosch z několika obchodních oblastí,“ říká Dr. Christian Fischer, člen představenstva společnosti Bosch pro energetiku a technologie budov. „Se stacionárními systémy palivových článků buduje Bosch novou obchodní oblast, ve které vývoj, výroba, prodej a servis pocházejí z jednoho zdroje,“ dodává Fischer. „Společně s naším partnerem Ceres Power nyní činíme další důležitý krok na cestě k sériové výrobě.“

palivový článek

“Vysoce účinný palivový článek na bázi tuhých oxidů považujeme za základní součást udržitelného zásobování energií. Abychom toho dosáhli, spojujeme kompetence společnosti Bosch z několika obchodních oblastí.” Dr. Christian Fischer, člen představenstva společnosti Bosch pro energetiku a technologie budov

bosch

Bosch prohlubuje partnerství se společností Ceres Power
Bosch úspěšně spolupracuje se společností Ceres Power na vývoji palivových článků a stacků od srpna 2018. Již na podzim 2019 Bosch zahájil výrobu prototypů v Německu a v lednu 2020 získal přibližně 18 procent britské společnosti. Spolupráce byla nyní rozšířena o fáze, které vedou až k zahájení sériové výroby v roce 2024. Smlouvy stanoví další využití této technologie společnosti Bosch od jejího kooperujícího partnera Ceres Power. „Jsme hrdí na to, že jsme dosáhli tohoto milníku ve spolupráci s naším důležitým partnerem společností Bosch. Kombinace inovativní technologie Ceres a výrobního know-how společnosti Bosch umožnila vznik stacionárních systémů palivových článků budoucnosti. To přispěje k řešení globálních výzev při energetické transformaci,“ říká Phil Caldwell, generální ředitel společnosti Ceres Power. „Těšíme se na pokračování úzké spolupráce se společností Bosch.“

bosch

Systémy SOFC již umí pracovat s vodíkem
Společnost Ceres Power je lídrem ve vývoji inovativních palivových článků a stacků na bázi tuhých oxidů. Bosch má komplexní technologickou licenci od společnosti Ceres Power a od roku 2019 interně vyrábí palivové články a stacky. Pilotní systémy založené na palivových článcích z pevných oxidů jsou již úspěšně testovány v různých závodech společnosti Bosch. Systémy SOFC lze dnes provozovat s ekologickým bioplynem nebo zemním plynem, jsou také schopné pracovat s vodíkem pro energetický systém zítřka.

Pro města a metropolitní oblasti s vysokými energetickými požadavky mohou systémy SOFC zajistit udržitelné dodávky energie – a to bez emisí oxidů dusíku, částic nebo CO2. S celkovou účinností více než 85 procent jsou palivové články na bázi tuhých oxidů jasně lepší než jakýkoli jiný transformátor energie. Dr. Wilfried Kölscheid, který je odpovědný za stacionární palivové články ve společnosti Bosch, vysvětluje: „V závislosti na energetických požadavcích lze v budoucnu propojit libovolný počet systémů se stejným výkonem. Díky tomuto propojení je možné tvořit virtuální elektrárny, které společně umožňují dodávku energie na základě potřeby v místě spotřeby.“

Zdroj zprávy: BOSCH
Bosh