Rybáři loni na Lipně zůstali i přes koronavirus. Zažili povedenou sezonu

  9:36
V posledních letech ryb v Lipenské přehradě přibylo. A odpovídá tomu i zájem rybářů, pro které je nádrž stále oblíbeným cílem. Vyplývá to z loňské statistiky, podle níž tam lovilo 11 839 rybářů. Neodlákala je ani situace s nákazou. Zájem byl klasicky i mezi cizinci, avšak mírně menší než v předchozích letech.

ilustrační snímek | foto: Marek Podhora, MAFRA

„Jejich počty na Lipně jsou v posledních letech přibližně stejné. Při omezení možnosti lovu dravých ryb na rybičku v roce 2008 jich ubylo asi o tři tisíce. Následně ale počet konstantně rostl, v uplynulých letech je vyrovnaný,“ vysvětluje Milan Hladík, místopředseda Jihočeského územního svazu Českého rybářského svazu. Čísla vycházejí z odevzdaných povolenek.

Místopředseda přidává, že svaz prodá povolenky třem až čtyřem tisícům zahraničních zájemců. Někteří němečtí a rakouští rybáři jsou dokonce členy místních organizací svazu v příhraničí.

„Původně jsme se obávali, že prodej cizincům kvůli koronaviru výrazně klesne. Ale v průběhu května a června opatření povolila a rybáři přijeli a povolenky jsme prodali,“ říká Hladík.

Cizinců ubylo, Čechů přibylo

Přesto se však zájem ze zahraničí o něco snížil. Pocítila to třeba frymburská cestovní agentura OTRE. „Podíl rybářů z ciziny, převážně z Nizozemska, Německa nebo Rakouska, klesl dokonce na polovinu,“ hodnotí Michal Černocký z agentury. Zmiňuje však, že naopak u českých rybářů se počet vydaných povolenek loni zvýšil.

Předseda Turistického spolku Lipenska Jiří Mánek hodnotí uplynulou rybářskou sezonu jako povedenou. „Ubytovatelé a restauratéři na Lipně loni strádali. Ale počet rybářů se udržel. Rybaření tak i v této době zůstává tahákem Lipenska,“ těší Mánka.

Do oblasti podle něj láká i to, že se tam nachází jak stojaté vody, tak tekoucí na muškaření.

Svaz, který v Lipně hospodaří, nemá za úkol pouze uspokojit potřeby rybářů. Musí dbát i na ochranu populace ryb v nádrži. Snaží se mezi těmito dvěma póly najít rovnováhu.

„Pokud nám podle výsledků kontrolních odlovů od vědců vychází, že rozmnožování candátů je dostatečné a postupně dorůstají silné ročníky, je to dobrá zpráva. Ale to neznamená, že stav je ideální, protože takový ani neexistuje. Každá zájmová skupina vidí ideál trochu jinde,“ přemýšlí místopředseda jihočeského svazu Hladík.

To, že ochrana dravých ryb je potřeba, dokládají historická data. Lov na malé rybičky před lety populaci candáta skoro zdecimoval.

Rybaření na Lipenské nádrži je dlouholetý fenomén. Zarybňují ji hlavně kapry. Vědci rybářům doporučili postupně navyšovat i násadu štiky. Zmíněné dravce, jako je candát nebo okoun uměle do Lipna nevysazují, chrání je opatření.

Profesionální i dobrovolní strážní každý rok provedou až 30 tisíc kontrol. Před pěti lety zaznamenali 500 vážných přestupků, nyní je jejich počet poloviční.

Autor: