Jak dopadnou kina a multikina po koronakrizi? To nikdo neví, snad přežijí, doufají provozovatelé

9. leden 2021

„Žádný měšec není bezedný. V lednu nám začínají tikat ekonomické hodiny,“ říká ředitel sítě multikin CineStar Jan Bradáč. Česká multikina zažívají kvůli koronavirové krizi své nejtěžší chvíle. Jakou mají multiplexy budoucnost? Jak fungují a jaká je jejich historie? A nezůstanou nakonec lidé doma u Netflixu?

Čtěte také

Podle filmového publicisty moviezone.cz Václava Rybáře nastlalo celému odvětví velmi krušné období.

„Už teď se objevují zprávy, kolik si ten který velký hráč na trhu nasekal dluhů. Jen aby přečkal několik měsíců, ale teď se ukazuje, že to nebude několik měsíců, ale pravděpodobně rok nebo dva,“ říká. 

Odhadnout budoucnost neumíme

„Snažit se odhadnout, jak to bude vypadat po pandemii, je jako snažit se v roce 1943 předvídat Marshallův plán. To prostě nejde,“ tvrdí filmový vědec Radomír D. Kokeš.

Součástí domácího kina je také promítací kabina. Zvuk promítačky tak neruší zážitek z filmu

„Velmi pravděpodobně se to promítne do vlastnických struktur, hlavně u velkých společností. To ale neznamená, že skončí kino jako kultura, průmysl. Ta prázdná místa nakonec zaplní nějaký noví, mladí nebo dostatečně draví podnikatelé,“ dodává. 

Provozovatelé kin i publicisté se domnívají, že kina opravdu nezahynou, pravděpodobně lidé nikdy nepřestanou mít potřebu kontaktu s druhými. Jen to chvíli potrvá – a pokud nebudou natolik vystrašeni, že budou raději sedět u svého počítače nebo televize. „Nyní je cílem kin, aby přežila. Potom budeme řešit, co bude dál. Tahle krize je skutečně děsivá,“ doplňuje ředitel sítě CineStar Jan Bradáč.

Z historie

Návštěvnost filmových představení v 90. letech setrvale klesala. Lidé si nacházeli jiné způsoby trávení volného času a nemodernizovaná socialistická kina nemohla novým trendům konkurovat. Pokles návštěvnosti kin se podařil zastavit až na konci devadesátých let díky nástupu multiplexů.

Historie českých multikin se začala psát v roce 1996, kdy byl otevřen dnes již nefungující osmisálový multiplex Galaxie na pražských Hájích. Multikino zaznamenalo obrovský úspěch, kdy v roce po otevření dokázala přitáhnout více než deset procent všech návštěvníků filmových představení.

Nový Hrádek na Náchodsku má 850 obyvatel, přesto má svoje kino, které patří mezi české unikáty

„Galaxie ale byla přestavěným kulturním domem a nesplňovala západní standardy multikin. Prvním pravým multiplexem se stala až brněnská Olympia v roce 1999,“ vzpomíná ředitel distribuční společnosti CinemArt Aleš Danielis.

Počet multiplexů postupně rostl a nyní je v Česku v provozu celkem 30 multikin pod značkami CineStar, Cinema City, Premiere Cinemas a Golden Apple Cinema, které provozuje jediné multikino ve Zlíně. 

Nástupu multikin ale nedokázala konkurovat řada jednosálových kin, protože neuměla nabídnout tak rozsáhlou nabídku představení a divácký komfort jako multiplexy. Přeživší se tak museli přizpůsobit změnou dramaturgie a nabídnutím jiného obsahu než komerčně zaměřené multiplexy. 

Celý dokument studenta žurnalistiky Filipa Bednáře si poslechněte v audiozáznamu.

autor: Filip Bednář
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.