OFICIÁLNÍ ZDRAVOTNÍ DOPORUČENÍ SE OPĚT MÝLÍ: NASYCENÉ TUKY JSOU V POŘÁDKU - TO ROSTLINNÉ OLEJE VÁS MOHOU ZABÍT

Kendrick Malcolm

Kendrick Malcolm

autor

16.01.2021 Zdraví

Uvolnění dříve potlačovaných studií ukazuje, že nahradíte-li nasycené tuky těmi polynenasycenými, zvyšuje se riziko kardiovaskulárních onemocnění. Moji kolegové lékaři musí tyto důkazy přijmout. Zatímco se nacházíme uprostřed koronavirové pandemie, zdá se, že všechna ostatní onemocnění byla odsunuta do pozice naprosté bezvýznamnosti. Má se tohle dít? Podle "British Heart Foundation" kardiovaskulární onemocnění usmrtí jen ve Spojeném království každý den 460 lidí [v Austrálii je to přibližně 76 úmrtí denně]. To je každoročně pouze nenápadných 170 000 mrtvých. Od začátku roku 2020 zabil COVID-19 ve Velké Británii téměř 50 000 lidí a nyní denně usmrtí přibližně 10 osob. Na druhou stranu infarkty a mrtvice způsobily smrt 115 000 lidí a nadále jich zabíjejí 460 denně. Které onemocnění by nás mělo opravdu znepokojovat? Zkuste hádat.

Proto mě potěšilo, že někdo z opačné strany světa stále věnuje svou pozornost z lékařského hlediska skutečnému zabijákovi. Byl jsem upozorněn na článek v "The Australian",1 založený na studii, která původně vyšla v "Journal of the American College of Cardiology" (JACC). Titulek článku zněl: „Jak vám mléčné výrobky a tuky mohou zachránit život“, s podnadpisem „Nová studie potvrzuje desetiletí výzkumu, že nasycené tuky prospívají vašemu srdci. Proč tedy doporučení stále propagují beztukovou dietu?“

Studie v JACC začala takto:

„Doporučení omezit ve stravě příjem nasycených mastných kyselin (SFA) přetrvávalo navzdory rostoucím důkazům o opaku. Nejnovější metaanalýzy randomizovaných klinických hodnocení i observačních studií nezjistily žádné příznivé účinky snížení příjmu SFA na kardiovaskulární onemocnění (KVO) ani celkovou úmrtnost, a místo toho byly nalezeny ochranné účinky proti cévní mozkové příhodě.“2

To je velmi podstatná voda na můj mlýn, protože posledních 30 let píšu články a knihy o tom, že nasycené tuky, červené maso i čokoláda (ať tmavá, nebo jiná) jsou zcela zdravé. Kromě toho jsou ona „anti-tuková“ dietní doporučení, která jsou posledních přibližně 40 let nemilosrdně propagována, naprostým nesmyslem. Ačkoli byla téměř všeobecně přijímána, nebyla založena na jakémkoli výzkumu. Vůbec. Když to uvedu, většina lékařů se na mě podívá tím určitým způsobem. Než danou otázku obejdou. Vědí, prostě vědí, že nasycené tuky jsou pro vás nezdravé. Nepřečtou si o tomto tématu žádný výzkum – nebo jen velmi zřídka – tento takzvaný fakt byl právě jim prezentován tolikrát, až se stal „pravdou“. Jak kdysi někdo další trefně poznamenal, i když není jasné, kdo to vyslovil jako první: „Už jsem se rozhodl; neobtěžujte mě fakty.“

Problém je v tom, že jakmile si někdo utvoří názor na základě naprosto nulových faktů, je pak obtížné použít fakta k tomu, aby jej změnil – ale stejně se o to musím pokusit. Jak uvedl článek v "The Australian":

„Nově publikovaná studie, jíž se během 10,6 let zúčastnilo 195 658 Britů, nenalezla ‚žádný důkaz, že by příjem nasycených tuků měl spojitost s kardiovaskulárními chorobami. Naproti tomu nahrazení nasycených tuků polynenasycenými souviselo s vyšším rizikem KVO.“

Počkejte – pokud nahradíte nasycené tuky polynenasycenými, zvyšuje se tím riziko kardiovaskulárních onemocnění? To je jistě rouhání na druhou. I kdyby nasycené tuky nebyly škodlivé, víme s absolutní jistotou, že polynenasycené tuky jsou zdravé – nebo ne? Odpověď zní ne, a jedním z důvodů je to, že výzkum, který dokazuje, že polynenasycené tuky jsou nezdravé, byl v průběhu let nemilosrdně potlačován. V Austrálii, na vrcholu epidemie srdečních chorob v 70. letech, chtěli vědci prokázat, že nasycené tuky jsou škodlivé a že naopak ty polynenasycené jsou prospěšné. Našli 500 lidí z celé Sydney, kteří přežili infarkt, a polovině z nich dali světlicový olej. Rovněž jim doporučili, aby omezili spotřebu nasycených tuků. Druhé polovině bylo řečeno, aby pokračovala ve stejném životě jako předtím.

Ve skupině užívající saflorový olej klesly hladiny cholesterolu. Hurá. Členové skupiny ovšem naneštěstí také mnohem pravděpodobněji umírali. Ve skupině užívající polynenasycený světlicový olej došlo k 50% nárůstu počtu úmrtí. A nejen to, ale více z nich zemřelo právě na kardiovaskulární onemocnění. Dané údaje v té době nebyly zveřejněny. Studii v zásadě pohřbili. Nicméně jeden neohrožený výzkumník data objevil a výsledky v roce 2013 zveřejnil v BMJ.3

Klíčovým tvrzením bylo následující: „… nahrazení nasycených tuků dietní kyselinou linolovou (polynenasyceným tukem) zvýšilo míru úmrtí z veškerých příčin, ischemické choroby srdeční i kardiovaskulárních onemocnění.“ Další studie byla provedena v USA přibližně toutéž dobou, na konci 60. let, počátku 70. let. Jednalo se o "Minnesotský koronární experiment". Byl mnohem rozsáhlejší a zahrnoval téměř 20 000 lidí. Podobně jako v případě "Studie srdeční diety" v Sydney byli lidé rozděleni do 2 skupin. Jedna skupina měla konzumovat stravu s vysokým obsahem polynenasycených tuků, druhá měla pokračovat ve „smrtících“ nasycených tucích. Stejně jako u studie ze Sydney zaznamenali ti, kteří konzumovali polynenasycené tuky, pokles hladiny cholesterolu. Opět hurá. Bohužel, rovněž jako už dříve, také významně vzrostla míra srdečních onemocnění.4 Na každých 10 % poklesu hladiny cholesterolu došlo k 15% nárůstu úmrtí.

Reklamy na margarín ze 70. let

I minnesotský výzkum byl pohřben, podobně jako studie "Sydney Heart Health". Vědecká skupina, která objevila a zveřejnila studii ze Sydney, našla také ztracené údaje pocházející z minnesotského výzkumu a zveřejnila je. 45 let po jeho dokončení. Slyším vás volat, ale co ty ostatní studie? Ty, které musely bezpochyby prokázat, že vám nasycené tuky škodí? To je rozumná otázka. Problém je v tom, že vám žádné nemohu předložit, protože žádné nejsou. Může se to jevit jako zcela mimořádné prohlášení, ale je možné ho doložit. V roce 2015 byl publikován článek zabývající se důkazy z randomizovaných kontrolovaných klinických pokusů (Randomized Controlled Trials, RCT), které měly podpořit stravovací doporučení, jež nám všem říkají, abychom se vyhýbali nasyceným tukům. Randomizované kontrolované klinické studie jsou považovány za zlatý standard lékařského výzkumu.

V článku se uvádí:

„Do roku 1983 byla zavedena dietní doporučení pro 220 milionů občanů USA a 56 milionů občanů Spojeného království, i když RCT nepředložily žádné podpůrné důkazy.“5

Ano, žádné experimentální studie a žádné důkazy – a od té doby rovněž žádné. Takže ne, nedávný článek v "The Australian" mě nijak nepřekvapil. To nakonec ani studie v časopise "Journal of the American College of Cardiology". Ale bylo hezké vidět, že se mé názory potvrdily… opět. A pokud jde o důkazy, že „superzdravé“ polynenasycené tuky nemusí být zdravé? Znovu žádné překvapení. Tyto produkty... přinejmenším koncentrovaný hnus, kterému říkáme rostlinný olej, jsou téměř úplně umělé a ve stravě našich předků vůbec neměly místo. Nebyli jsme vytvořeni tak, abychom je mohli konzumovat v jakémkoli množství. Pokud tak činíme, oleje pronikají do našich buněk a buněčných membrán a začínají pracovat. Poté, jak dokazují studie ze Sydney i Minnesoty – a mnoho dalších – způsobí, že zemřeme.

Ve skutečnosti to není tak, že by nám nasycené tuky prospívaly. Nasycené tuky jsou stravou, ke které nás příroda uzpůsobila. Je to tak, že když je nahradíme levnou, vyrobenou mastnou šlichtou, uškodíme si. Slunečnicový olej zní krásně, prosluněně a zdravě. Ale spotřebujte ho příliš a mnoho dalších východů slunce už nespatříte – nikdy. Držte se červeného masa, nasycených tuků a tmavé čokolády. To jsou potraviny, které nám příroda dala k jídlu. Takže jezte. Podobně jako Francouzi, kteří sice mají nejvyšší spotřebu nasycených tuků v Evropě, ale zato nejnižší míru kardiovaskulárních onemocnění.

-------------------------------------------------------

 

PRAMENY:

1. ‘How dairy and fat could save your life’ by Mark Whittaker, The Australian, 25 Aug 2020
2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32562735/
3. www.bmj.com/content/346/bmj.e8707
4. www.bmj.com/content/353/bmj.i1246
5. https://openheart.bmj.com/content/2/1/e000196