Domů     Porazit nacisty pomohla mafie! Slavný mafián Lucky Luciano v akci
Porazit nacisty pomohla mafie! Slavný mafián Lucky Luciano v akci
16.1.2021

Lucky Luciano se postupně probojoval mezi mafiánské špičky New Yorku. Jenže pak byl dopaden a uvězněn. Druhá světová válka však s sebou přinesla netušené problémy, se kterými mohla Američanům pomoci zřejmě jen sicilská mafie s Luckym v čele. O co šlo? Jak se nelítostný mafián změnil ve špičkového zpravodajce?

Lucky Luciano (zřejmě 1897–1962), pravým jménem Salvatore Lucania, pocházel ze Sicílie. V roce 1906 se jeho rodina přestěhovala do Spojených států, kde si změnil jméno na Salvatore Luciano a později Charles Luciano.

Byl jedním z nejmocnějších mafiánských bossů americké historie. Sklony k profesi se u něj ostatně projevovaly už od dětství. Ve škole si totiž přivydělával vybíráním peněz od spolužáků za to, že je chránil. Kdo se mu postavil, toho zmlátil.

S Al Caponem po boku

V roce 1916 se přidal ke gangu Five Points Gang, jehož členy byli i slavní mafiáni Al Capone či Johnny Torrio. Později začal Luciano pracovat pro Joea Masseria (1887–1931), jednoho z nejmocnějších mafiánů tehdejšího New Yorku.

Zatímco Masseria byl konzervativní a důvěřoval jen Sicilanům, Luciano chtěl do gangu zařadit i lidi z irských či židovských gangů. Luciano se zpočátku zaměřoval na pašování alkoholu, poté se soustředil na kuplířství.

Lucky se přidal i gangy, kde působil i Al Capone.
Lucky se přidal i gangy, kde působil i Al Capone.

New York ve válce

V roce 1929 došlo k události, díky které získal Luciano svoji přezdívku Lucky (Štístko). V té době probíhala v ulicích New Yorku tzv. castellamarská válka, krvavý konflikt mezi dvěma největšími mafiánskými klany města.

Na jedné straně stáli stoupenci Salvatora Marazana (1886–1931), kteří pocházeli se sicilského Castellammare, na druhé to byli příznivci Joea Masseria včetně Luciana, Al Caponeho, Bugsyho Siegela či Franka Costella.

Jak přežít vlastní smrt?

Členové Maranzanova gangu se začali o Luciana zajímat kvůli narkotikům. Odvlekli ho na Staten Island, kde ho za prsty vytáhli na strom. Pálili ho cigaretami ve tváři, opalovali mu chodidla, mlátili ho, a nakonec mu pořezali obličej.

Když omdlel, mysleli si, že nemá daleko ke smrti, a nechali ho tam viset. Zanedlouho místem projížděla policejní hlídka, která ho vzala do nemocnice, kde ho probrali k životu. Tím, že přežil vlastní smrt, si vysloužil přezdívku Štístko (Lucky).

Nebyl daleko od smrti, paradoxně mu pomohli policisté.
Nebyl daleko od smrti, paradoxně mu pomohli policisté.

Likvidoval jednoho šéfa za druhým

V průběhu konfliktu přecházeli lidé z jedné strany na druhou. Luciano sice původně pracoval pro Masseriu, ale spolu se svým přítelem Meyerem Lanskym poté naplánovali jeho vraždu. Dne 15. dubna 1931 obědval Lucky s Masseriou.

Když si odskočil na toaletu, zabili mafiánského bosse čtyři střelci. Tím vyhrál Maranzano castellamarskou válku. Prohlásil se za Capo di tutti capi (boss všech bossů) a z Luckyho učinil svého muže číslo jedna.

Nechtěl být Capo di tutti capi

Postupně však důvěra mezi Maranzanem a Lucianem slábla, oba plánovali vraždu toho druhého. Luciano byl rychlejší, nechal svého šéfa zastřelit, a tím se dostal do čela newyorské mafie.

Zrušil post šéfa všech šéfů a zavedl decentralizovanou strukturu, spojenou se sférami vlivu. Nejvyšším orgánem se stala Komise, sestávající z jednotlivých bossů. Zároveň svoji skupinu rozšířil i o jiná etnika, nejen Sicilany.

Luciano nechal svého šéfa zastřelit.
Luciano nechal svého šéfa zastřelit.

Do vězení ho dostalo kuplířství

Největším Luckyho postrachem se později stal státní prokurátor a pozdější guvernér New Yorku Thomas E. Dewey (1902–1971), který ho obvinil z kuplířství.

Ač Luciano prohlašoval, že byl proces vykonstruovaný a svědkové (newyorské prostitutky) podplacení, byl mafiánský boss roku 1936 odsouzen na 30 až 50 let vězení. Nakonec si však odseděl jen 10 let. Do událostí totiž zasáhla druhá světová válka, do níž USA vstoupily roku 1941.

Luciano byl souzený za kumpířství.
Luciano byl souzený za kumpířství.

Američané potřebují pomoc

Na východním pobřeží se totiž Američané potýkali s velkými problémy v docích. Italští imigranti často stávkovali a objevilo se i několik případů sabotáže při výrobě válečných lodí, jež měla na svědomí mafie, nebo němečtí špioni.

Například při přestavbě SS Normandy v roce 1942 zachvátil loď požár. Vláda toho měla dost, a proto sháněla někoho, kdo to umí s Italy i Židy a má blízko k mafii. Volba padla na Štístka Luciana.

Přesné informace o Sicílii dodá mafie

Dohoda zněla jasně: Luciano měl prostřednictvím svého přítele Franka Costella kontrolovat newyorské doky. Měly ustat jak stávky, tak sabotáže a ničení lodí.

Navíc se měl Lucky spojit se svými přáteli v sicilském Palermu, a ulehčit tak vylodění amerických vojsk v rámci operace Husky, což byl krycí název pro invazi na Sicílii v létě roku 1943. Američané totiž potřebovali pro úspěšný průběh akce spoustu informací.

Museli znát rozmístění nepřátelských sil, vědět, kde je těžká technika, kde lze přistát s letadlem, či kam připlout s lodí.

Mafie dodávala Američanů informace.
Mafie dodávala Američanů informace.

Sladká pomsta Mussolinimu

Všechny tyto informace jim dodávala právě sicilská mafie. Ostatně sama měla s nacisty pár nevyřízených účtů. V čele Itálie stál v té době velký obdivovatel Adolfa Hitlera Benito Mussolini (1883–1945), který vůči mafii tvrdě zasahoval.

Americký útok tak jejím bossům přišel více než vhod. Luckymu spolupráce s americkou vládou umožnila řídit svoji mafii i z věznice a po válce ho Dewey nechal propustit pod podmínkou, že se nechá z USA deportovat a už nikdy se tam nevrátí.

Do USA se Lucky nesměl nikdy vrátit

V únoru roku 1946 byl proto Luciano převezen do Říma, kde navázal spolupráci s velkými italskými mafiánskými klany, jakými byla například Camorra nebo ´Ndrangheta. V prosinci 1946 odletěl do Venezuely, potom Mexika a následně do kubánské Havany.

Tam se konala jím svolaná konference, kde utvrdil své vedoucí postavení v mafii. S kubánským diktátorem Fulgenciem Batistou (1901–1973) dokonce dohodl výstavbu kasin na Kubě.

Spolupracoval i s kubánským prezidentem Batistou.
Spolupracoval i s kubánským prezidentem Batistou.

Čelní představitel Francouzské spojky

Poté se usadil v Neapoli. V průběhu 50. let navázal dobré vztahy s korsickou mafií, což mu umožnilo vytvoření tzv. Francouzské spojky pro pašování opia z Turecka do Francie.

Přesněji do Marseille, kde se z něj vyráběl velmi kvalitní heroin, jež dále putoval do Spojených států amerických. Nejproduktivnější byla tato síť v 60. letech, ještě roku 1969 pocházelo 90 % heroinu v USA právě z Francie. Zákaz pěstování opia začal v Turecku platit až roku 1972.

Přirozená smrt, nebo vražda?

Zemřel v 64 letech, údajně na mrtvici. Dne 26. ledna 1962 se měl v Neapoli na letišti sejít s americkým producentem, kterému chtěl prodat práva na svůj životní příběh.

To se ovšem mafii nelíbilo, a tak se spekuluje o tom, že za jeho mrtvicí stála otrava na příkaz mafiánských bossů. Ač od roku 1946 nesměl Luciano vstoupit na území USA, je paradoxně pohřben v New Yorku.

Soud totiž rozhodl o tom, že mrtvola není občanem žádného státu, a tak nepodléhá vyhoštění. Luckyho nástupcem na postu šéfa mafie se stal Frank Costello.

Foto: Shutterstock.com, WIkimedia Commons
Související články
Svět zločinu
Životní pohroma Charlese Lindbergha: Únos a vražda syna
Charles Lindbergh proslul jako první člověk, kterému se v sólovém non-stop letu podařilo překonat Atlantský oceán. Se svým jednomotorovým strojem Spirit of St. Louis vzlétl 20. května 1927 z Rooseveltova letiště na Long Islandu, aby za 33,5 hodiny přistál v Paříži. Jeho jméno následně plnilo titulní stránky novin po celém světě. O necelých pět let […]
Svět zločinu
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
S nožem v ruce si od bývalé přítelkyně vynucuje pohlavní styk. Pak si ještě vyfotí její intimní partie a fotografiemi ji vydírá. Není ale jediná, na koho si expolicista dovoluje. Znásilnit chce dokonce i vlastní matku. Sousedka jeho běsnění nepřežije.  Nejprve se zdá, že se Martin K. (36) trestu za veškeré spáchané ohavnosti vyhne. Někteří […]
Svět zločinu
Olga Hepnarová: Ukřivděná dívka zvolila jako zbraň náklaďák
Má kruhy po očima. Nespala dobře. V chodu ji udržuje hlavně napětí, které šponuje každý sval v jejím těle. V kabině tmavozelené Pragy RN se trochu uklidní. Tady se cítí dobře. S řadicí pákou a volantem to zkrátka umí. Je připravená vyrazit na krvavou misi s jediným cílem – zabíjet. V době, kdy se Olga Hepnarová poprvé rozkřičí […]
Svět zločinu
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
reklama
historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
reklama
zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochalnisvet.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie
Domov s vůní přírody
panidomu.cz
Domov s vůní přírody
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml